Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Adın deftere geçti...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

indir-3.jpg

Anlamı:

Hak etmediği bir makama gelip, yetkilerini kullanarak olur olmaz ahkam kesmek veya küçük bir başarı sonucunda ortalığı velveleye vermek

Hikayesi:

Bizim tarihimizde ilk kapsamlı istatistik Tanzimat Dönemi’nde yapılmıştır. Ancak bu istatistik fikri ortaya atılınca, ilk denemenin hayvan sayımıyla yapılması fikri benimsendi ve işe eşeklerin sayılmasıyla başlandı. Sayım memurları yerleşim yerlerini gezmeye başlayınca öncelikle bu sayımın sebep ve önemini anlatıyorlardı. Halk, bu yeni uygulamaya yabancı olduğu için pek ilgi göstermiyor hatta kimi zamanda da alay konusu yapıyordu. Bir köyde, sayım memuru, vatandaşın birine eşek sayımıyla ilgili sorular sorarken, bir taraftan da eşek sürekli anırıyormuş. Memur işini bitirip de köyden ayrıldıktan sonra adam, eşeğin yanına varır ve “Anır eşeğim anır, adın deftere geçti.” der. Bu ifade böylece deyim olarak günümüze kadar gelmiştir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.