Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Adaçayi

  • Konbuyu başlatan Arya
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 4:29
Katılım
17 Haz 2017
Mesajlar
21
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Latince Adı: Salviae Folium
Diğer adları: dağ çayı, dal*dırma çayı, elma çayı, dağ elma*sı çayı, çalba çayı, dişotu, mer*yemiye.
Ballıbabagiller familyasından olan adaçayı ıtırlı bitkilerdendir. 450 kadar türü vardır. Ülkemiz*de Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişir. Adaçayının, kışın yap*raklarını dökmeyen, haziran ve temmuz aylarında açan ve me*nekşeye benzeyen çiçekleri ol*dukça keskin kokuludur. Yap*rakları, bazı türlerde alacalı, hat*ta kırmızı ve mor renklerde o*lur. Çiçekleri genelde mor-mavi renkli iken, seyrek de olsa beyaz ya da pembe renkli çiçek açan türleri de görülür.
Tıbbi adaçayı. Bu yapraklardan hazırlanan çay, uzun zamanlardan beri vü*cudu güçlendiren tonik olarak içilmektedir. Adaçayının çiçek açmaya haşladı*ğı ilkbahar sonu ile yaz başlarında yaprakları toplanıp 35 C derecenin altında, gölge yerlerde kurutulur.
Bitkinin taze yaprak ve çiçek kısımları kullanılabileceği gibi yaprak kısımla*rı kurutulup saklanabilir ve daha sonra tüketilebilir. Ayrıca bitkinin toprak üs*tü kısmından elde edilen uçucu yağ da sıklıkla kullanılmaktadır.
Anadolu adaçayından “elma yağı” veya “acı elma yağı” denilen yağ da üre*tilmektedir. Bu tür adaçayı da kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi adaçayına benzer fakat tıbbi adaçayı şifalılık bakımından daha etkilidir.
Etkin Maddeler: B vitamini, tanen, glikozitler, acı madde ve uçucu yağ (u*çucu yağda tuyon, sineol, borneol, pinen) kafeik asit deriveleri, diterpenler, fla*vonoidler, ursolik asit ve asit saponin.
Faydaları ve Kullanım Şekli: Pek çok ilacın bileşiminde kullanılır. Sıkça içil*diğinde vücuda kuvvet ve dinçlik verir, kalp krizi tehlikesini azaltır, Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, ishali keser. Uyarıcı etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır, gö*ğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için faydalıdır. Sinirli olanlara sa*kinlik verir. Tansiyonu düşürür, gece terlemelerini en aza indirir. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. İdrarı arttırır.
Kadınlarda dölyatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancı*ları giderir, menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır. Bütün bu etkileri için, kuru*muş yapraklarından 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine l bardak kaynar su dökülerek, yapraklar 10 dakika süreyle demlendirilir. Bu infüzyondaki yapraklar süzülür ve elde edilen çay, günde üç kez birer bardak içilir.
Adaçayının içerdiği uçucu yağ, mukoza zarlarını iyileştirdiği için ağız, dişeti ve dildeki şikâyetlerle boğaz, bademcik ve dişeti enfeksiyonlarına karşı iyileşti*ricidir. Bitki, ciltteki mantarlara sürülürse onları yok eder. Bu etkileri sağlamak için, adaçayının kurumuş yapraklarından 1 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suya ko*nularak kaynatılır. Sonra kabın üstü kapatılıp 15 dakika süreyle bekletilir. Böy*lece elde edilen dekoksiyonla günde birkaç kez derin gargara yapılır. Ya da bu dekoksiyon, mantarların bulunduğu yerlere dıştan uygulanır.
Ayrıca yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir.
Adaçayı yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bunun için, körpe adaçayı yaprak*ları ezilerek yara lapası hazırlanır. Bu lapa yaraların üzerine kompres yapılarak, yaranın iyileşmesi hızlandırılır.
Kullanım Şekli ve Dozaj: Adaçayının en yaygın kullanım şekli çay olarak tü*ketmektir. Bitkinin çayını hazırlamak için 20 gr. kurutulmuş adaçayı yaprağı ü*zerine yaklaşık 1 litre kaynar su eklenerek 15 dakika beklenir. 15 dakika sonra*sında karıştırılarak süzülür, gerektiği takdirde tatlandırıcı kullanılabilir.
Akciğerler için faydalı olabilecek ve balgam söktürücü özellikte bir bal ha*zırlamak için 50 gram toz haline getirilmiş adaçayı yaprağını, 80 gram organik balın içerisine karıştırarark bir macun hazırlayabilirsinz. Bu baldan sabah ve akşam yatmadan önce 1 çorbakaşığı kadar tüketebilirsiniz.
Adaçayı dişleri beyazlatır ve sağlamlaştırır. Bunun için, bir-iki körpe adaça*yı yaprağı ya da toz haline getirilmiş kuru adaçayı yaprağı elle dişlerin üzerine bastırılarak sürtülür.
Uyarılar: Adaçayı ışıktan ve nemden korunmalıdır. Kurutulmuş yaprakla*rın kullanım ömrü 18 ay, kurutulduktan sonra toz haline getirilmiş yaprakların kullanım ömrü ise sadece 24 saattir!
Hamile kadınlar adaçayını dâhilen kullanmamalıdır.
Adaçayı çok yüksek dozlarda ve uzun süreler kullanım sonucunda mide bu*lantısı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir ayrıca hipertansiyon hastalarının kan basıncını yükseltebilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)