Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

8 Şubat'ta WhatsApp Hesabı Kapanacak Herkes İçin 7 Alternatif Mesajlaşma Uygulaması

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Facebook'un radikal kararları sonrası WhatsApp kullanıcılarına kabul etme zorunluluğu bulunan bir bildirim gönderildi. Kişisel bilgilerin Facebook ve şirketleri tarafın kullanılmasını da içeren yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcıların WhatsApp hesapları, 8 Şubat sonrası silinecek. WhatsAppın bildirimini kabul etmeyenler için alternatif mesajlaşma uygulamalarını listeledik.

WhatApp, 2012 yılında kurulup kısa sürede milyonlarca insana ulaşmıştı. Reklamsız mesajlaşma deneyimi sunması, kullanıcı verilerini kimseyle paylaşmama sözü herkes tarafından sevilmesini sağladı. 2014 yılında ise Facebook, 19 milyar dolar ödeyerek WhatsApp'ı satın aldı. İşte her şeyin rengi bu satıştan sonra değişti ve Facebook, kullanıcı verileri işlemeye ilişkin politikaları ile aşama aşama bambaşka bir noktaya geldi.
Kişisel bilgilerin Facebook ve şirketleri tarafından kullanılması için onay talep eden bir bildirim gönderen WhatsApp, artık gözden düşmeye başladı. Elon Musk'ın önerdiği Signal, WhatsApp'ın ardından dünyanın en popüler mesajlaşma platformlarından olan Rusya merkezli Telegram, Çin merkezli WeChat ve daha pek çok uygulamaya ilgi yoğun. Biz de WhatsApp'a alternatif olan bu uygulamaları sizler için anlattık.
  • NOT: WhatsApp'ın gönderdiği bildirimi kabul etmeyen kullanıcıların hesapları, bildirimde de söylendiği gibi 8 Şubat 2021 tarihinden silinecek. Bu kullanıcılar WhatsApp'a aynı hesapla erişemeyecekler, eğer kullanmak isteyenler olursa, 8 Şubat'tan itibaren herkes, Facebook'un yeni şart ve koşullarını kabul etmek durumunda kalacak.

WhatsApp'a alternatif mesajlaşma uygulamaları​


  • Viber,
  • ICQ,
  • Google Duo,
  • Signal,
  • Telegram,
  • Turkcell BiP,
  • Discord.

Gönderdiğiniz mesajları dilediğiniz zaman silebileceğiniz Viber​


611cb9af0fff5ffb461edfc764a4691a91b22356.jpg

Görüntülü, sesli ve metin mesajlarınız için WhatsApp’ın halihazırdaki en güçlü alternatiflerinden olan Viber, yazılan mesajların dilediğiniz zaman silinmesi özelliği ile ön plana çıkıyor. WhatsApp’da bu süre 5 dakika ile sınırlıydı. Aynı zamanda sohbetler ekranında dilediğiniz mesajlaşmayı gizleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan oyunlarla, mesajlaşırken canınız sıkılınca karşınızdaki kişiyle eğlenebiliyorsunuz.

Eksileri: Uygulamanın dosya boyutu çok yüksek. Bu nedenle düşük sistem özelliklerine sahip cihazlarda donabilir. Kullanıcıların geneline hitap etmeyen çok sayıda özelliği nedeniyle biraz kalabalık bir arayüzü var.
You don't have permission to view content!

You don't have permission to view content!

Henüz akıllı telefonlar yokken kullanılan ICQ'nun mobil versiyonu​


ICQ’yu 90’lı yıllarda çocukluk geçirmiş olanlar yakından bileceklerdir. Bir dönemin efsanesi olan platform, geçtiğimiz yıllarda mobil platform olarak geri döndü. ICQ, WhatsApp’a doğrudan rakip olmanın avantajını yaşıyor. Sınırsız katılımcıya açık olan kanal sohbetleri, görüntülü ve sesli grup sohbetleri ve mesajlaşma gruplarıyla oldukça kaliteli alternatifler arasında.

Eksileri: Uygulama dosyası boyutu yüksek, zamanla arka planda şişmeye neden olan veri birikimleri yaşanabilir. Bu durum düşük performanslı cihaz kullanıcılarının canını sıkabilir.
You don't have permission to view content!

You don't have permission to view content!

Elon Musk'ın da önerdiği, kâr amacı gütmeyen, reklamsız ve güvenli Signal​


1edc5a0e8b311857d3c894f9ff58dda9ad276078.jpg

Yüksek seviyede gizlilik sunan Signal, WhatsApp'ın doğrudan rakibi olduğu gibi; ondan çok daha şeffaf politikalara sahip. Görüntülü ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini aynen taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani Android telefonunuzdaki SMS uygulamasını da Signal ile değiştirebilirsiniz.

Edward Snowden gibi veri gizliliği alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından önerilen Signal, uçtan uca şifreleme özelliğine ek olarak; gönderilen mesajın belirli bir süre içerisinde otomatik olarak silinmesi gibi faydalı özelliklere de sahip.
You don't have permission to view content!

You don't have permission to view content!

WhatsApp'ın en güçlü alternatiflerinden Rusya merkezli Telegram​


a44195d91c650413e3ee3bf21ff5b905c2fbd7a3.png

WhatsApp’ı uzun süredir tehdit eden Telegram, oldukça hafif ve kullanımı kolay bir uygulama. Grup mesajlaşmalarında herhangi bir sınırı bulunmuyor. WhatsApp’a çok alışanlar için arayüz alışması güç bir yapıda olsa da gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinden kolayca sıyrılıyor.

Eksileri: Görüntülü arama özelliği yok. Son kullanıcının WhatsApp gibi uygulamalara alışması nedeniyle başta yabancılık yaşatan bir arayüzü var, ancak alışınca bu da ortadan kalkıyor.
You don't have permission to view content!

You don't have permission to view content!

Yerli bir mobil uygulama arayanlar için Turkcell BiP​


8559aaf56fe863095a52d0e11268000b3a4eac12.png

Yerli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan BiP, mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor. Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle oldukça yenilikçi işlere imza atan BiP, zaman zaman Turkcell kullanıcılarına sağladığı ücretsiz internet gibi avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.
You don't have permission to view content!

You don't have permission to view content!

Topluluk halinde kanal kurup sohbet odaları kurmak isteyenler için Discord​


Genelde Twitch yayıncıları tarafından kullanıldığı için Türkiye'de adını duyursa da Discord, özellikle oyuncuların favori buluşma mekanlarından. Sıradan bir mesajlaşma uygulamasına kıyasla kalabalık kanallar, sohbet odaları kurma imkanı sunuyor. Kesinlikle gündelik kullanım için uygun değil, ancak yakın çevrenizde Discord kullananların sayısı fazla ise tercih edebilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında Microsoft’un uygulaması Skype Lite, Line ve Threema gibi mesajlaşma uygulamalarını a rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer herkesin beğenebileceğini düşündüğünüz başka alternatifler varsa yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.
 

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

ICQ yaşiyomuymuş ya :D
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)