Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

5 Görselle Cilt Kanseri Belirtileri ve Korunmak için Alınabilecek Önlemler

Delikan

Hepimizin bildiği gibi güneşe fazla maruz kalmak cildimize epey zarar verebiliyor ve zarar derken sadece oluşan kırışıklıktan bahsetmiyoruz. Gerçekten ciddi bir sorun olan cilt kanserinden bahsediyoruz.

Diğer kanser türlerinin aksine cilt kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Bu içeriğimizde normal bir ben ya da doğum lekesi ile tedavi gerektiren bir cilt rahatsızlığı belirtisi arasındaki farkı anlatmaya çalıştık. Ve aslında bu kurallara dikkat edince aradaki farkı görebilmek çok da zor değil.

İyi haber ise buradaki birkaç ipucu ile cilt sağlığınızı koruyarak güneş altında vakit geçirebilirsiniz, malum yaz geldi.

1) Asimetri
1-3.jpg


Normal benler genelde simetrik olur. Çoğu oval, düzgün, standart bir şekle sahiptir.

Cilt kanseri belirtisi olan melanoma dokusunun ise düzensiz bir şekli vardır ve değişik bir mürekkep lekesi gibi görünür.

2) Kenar
2-3.jpg


Düzgün oluşuna ek olarak kanser riski olmayan benlerin kenarları da düzgün ve iyi belirlenmiştir. Benin nerede başlayıp nerede bittiğini tam olarak söyleyebilirsiniz.

Buna karşın kanser riski olan lekelerin net olmayan kenarları ve şekilleri vardır. Derinin yüzeyinde süzülüp, ilginç şekillere bürünebilirler.

3) Renk
3-3.jpg


İyi huylu benler genellikle koyu kahverengi ya da çok az kırmızımsı olurlar. Ama her zaman tüm ben tek bir renktir.

Ama melanoma dokusu bir lekede birkaç farklı renk birden barındırabilir.

4) Çap
4-3.jpg


Zararsız benler genelde 6mm çapında olurlar. Bu boyut kalemlerin ucundaki silgi boyutu kadardır. Ve bu boyutu değiştirmezler.

Fakat bu boyuttan büyük ya da büyüyen herhangi bir doku potansiyel bir tehlikedir.

5) Evrim
5-3.jpg


Zararsız benler çoğunlukla değişmezler. Oralarda takılıp derinize değişik bir düzen katarlar.

Ama şekil, renk ya da boyut olarak değişen benler kanser işareti olabilir. Herkesin cildi yaşına, kilosuna göre değişebilir giderek fakat aşırı belirgin değişiklikler genelde iyi değildir.

Eğer cildinizde ya da beninizde değişiklik görürseniz, doktorunuza danışmakta fayda var.

Cildinizi korumanın ve cilt kanserini önlemenin yolları:
Güneş kremi kullanın: Cildi korumanın en bilinen yöntemi tabiiki de güneş kremi kullanmak!Eğer dışarı, güneş ışığına direkt maruz kalacağınız bir yere gidiyorsanız geniş spektrumlu UVA ve UVB ışınları koruyuculu güneş kreminizi hazırlayın.Ve sadece yaz için geçerli değil bu, tüm yıl için geçerli. Ten renginiz ne kadar açıksa o kadar da koruma gerektiriyor. Ama bu koyu ten rengine sahip insanların güneş kremi kullanmasına gerek yoktur anlamına gelmiyor tabi.

Sıradan kontroller yapın: Kendi cildinizi en iyi bilen kişi yine sizsiniz. Bu yüzden bu noktalardaki değişiklikleri en iyi ve ilk önce siz fark edebilirsiniz.Vücudunuzu arada bir kontrol ederek yeni noktaların, dokuların oluşup oluşmadığını kontrol edin. Bunu duştan çıkmadan önce yapmak en mantıklısı.Ama bunu yaparken tüm vücudunuzu, güneş görmeyen yerlerinizi bile, kontrol etmeyi unutmayın.

Solaryumdan uzak durun: Solaryum makineleri cildiniz için gerçekten ama gerçekten kötü cihazlardır. Yoğunlaştırılmış UVA ve UVB ışınları cildinizi kızartır, kurutur ve erken yaşlandırır. En kötüsü de kansere sebep olabilir.Eğer illa bronz bir ten istiyorsanız, bronzlaştırıcı spreyleri ya da ten renginizi koyulaştıracak kremleri kullanın.
En azından cildiniz yumuşak ve genç kalır.

Düzenli check up yaptırın: Profesyonel birinin sizi kontrol etmesine izin vermek bizce çok iyi bir fikir.Sadece cildinizdeki potansiyel tehlikeleri fark etmekle kalmayıp, cildiniz için en iyi cilt korumayı önerecek kişi de yine doktorunuzdur.

Eğer bir değişiklik fark ettiyseniz bunu söyleyin: Cildinizde bir değişiklik görünce doktorunuzla bunu paylaşın. Fark ettiğiniz şey çok önemsiz olabilir fakat ya önemliyse?Herhangi bir sağlık sorununu erken teşhis etmek, kanser dahil, tedavisi için büyük önem teşkil ediyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)