Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

21 ARALIK- EN UZUN GECE..

Katılım
16 Tem 2018
Mesajlar
283
Tepkime puanı
460
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bugün 2018 kışın ilk günü ve en uzun gece olacak... ’dan 21 Aralık gündönümü için doodle!
'ın ana sayfasında "doodle" olarak adlandırılan özel tasarımlı logoda, donmuş denizin altından bir canlı çıkıyor ve kar tanesine uzanmaya çalışan adamı yukarı kaldırarak kar tanesine ulaşmasını sağlıyor. Logonun üzerine tıklandığında ise gündönümüne ilişkin bilgiler geliyor. Kuzey yarım kürede yer alan 'de de bu gece en uzun gece olacak ve 22 Aralık'tan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlayacak. Peki kış dönümü nedir? İşte 21 Aralık kışın ilk günü, ve en uzun gece ile ilgili bilgiler...


Bugün, Türkiye yılın en uzun gecesini yaşayacak. Sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar her 21 Aralıkta olduğu gibi karanlıkta yollara düşecek.
Kuzey yarım kürede en uzun geceyi ifade eden 21 Aralık'tan itibaren günler uzamaya, güney yarım kürede ise kısalmaya başlar. O nedenle bu tarih kuzey yarım kürede kışın, güney yarımkürede yazın başlangıcı sayılıyor.

21 Aralık, güneş ışınlarının Oğlak dönencesine dik gelmesiyle Güney yarım kürede yaz ayının, Kuzey yarım kürede kış ayının başlangıcı olarak kabul ediliyor.
Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre'de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre'de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. 21 Aralık gecesi Türkiye en uzun geceyi yaşadı.

Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye'de de bu gece en uzun gece olacak ve 22 Aralık'tan itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlayacak. Ülkemizde en uzun gece ise, sınırlarımızın en kuzeyinde yer alan Sinop'ta yaşanacak.
21 ARALIK KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?
Kış gündönümünde güneş ışıkları oğlak dönencesine dik gelir. Kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla birlikte bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarım kürede en uzun gün, kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır.
 
Katılım
29 Mar 2018
Mesajlar
377
Tepkime puanı
1,029
Puanları
93
Yaş
31
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Zaten Google veriyor bugün orda gördüm ben google tüm özel günlerde süsleniyor
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular