Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

2018’de Popüler Olması Beklenen SEO Trendleri

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 7:46

Eqe

[h=1]2018’de Popüler Olması Beklenen SEO Trendleri[/h]Her yıl Google webmaster için yeni kurallar tanıtmakta, trendler ve teknoloji sürekli güncellenmekte. SEOtrendlerinde güncel kalmak bir web sitesi için olmazsa olmazlardan. Tarihi geçmiş teknikleri uygulamak sitenizin yeni kuralları ihlal etmesine yol açarak arama sonuçları sayfa sıralamalarınızda düşüş yaşamanıza ve sitenize daha az kullanıcı gelmesine neden olabilir. Sitenizin tamamıyla optimize ve güncel SEO trendlerine uygun olmasını istiyorsanız sizler için hazırladığımız 2018’de popüler olması beklenilen SEO trendlerine göz atmalısınız:
ipad-tablet-technology-touch-2.jpg

[h=2]Mobil Optimizasyon[/h]Son yıllarda yaşanan akıllı telefon kullanımı patlamasına bağlı olarak ve yine son birkaç yılın verilerine bakıldığında akıllı telefon ile yapılan internet aramalarının, masaüstünde gerçekleşen internet aramalarını geçtiği görülmekte. Google’ın mobil siteleri ilk olarak indekslemeye yönelik denemelerinden, geleceğin mobil olacağını öngörmek hiç de zor değil. Bu da 2018’de mobil optimizasyonu SEO açısından bir öncelik haline getiriyor. Eğer hem mobil telefonlarda hem de tabletlerde, kısacası tüm cihazlarda düzgün şekilde çalışan ve görünen mobil uyumlu (responsive) bir web siteniz yoksa pek çok ziyaretçinizi ve müşterinizi kaybetme riskiniz oldukça yüksek. Özellikle de bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız bu çok ciddi bir problem. Ziyaretçilerinizin sayfada kolaylıkla aşağı inebildiği, menüde, kataloglarda ve ürünlerde rahatlıkla gezinebildiği bir navigasyon ve akış sunmak günümüzde bir web sitesinin olmazsa olmazlarından biri haline geldi.
[h=2]
pexels-photo-327345-1.jpeg
[/h][h=2]Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)[/h]Hızlı sayfa yüklenme süresi de Google’da üst sıralarda çıkmak için bir başka önemli faktör. Sayfalarınız ne kadar hızlıysa o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Google’ın akıcı bir kullanıcı deneyimi sunmak adına ve “önce mobil” tavrının bir parçası olarak 2015 yılında tanıttığı AMP, mobil tarayıcıların bağımsız sayfaların 4 kat daha hızlı yüklenmesine olanak sağlarken 10 kat daha az veri kullanıyor. Dolayısıyla AMP; kullanıcıların oturum süresini, hemen çıkma oranlarını ve arama motoru sonuçları sayfasındaki sıralamalarını etkiliyor.
pexels-photo-164829.jpeg

[h=2]Sesli Arama[/h]Yapılan araştırmalara göre kullanıcı komutlarının %20’si sesli arama ile gerçekleşiyor ve önümüzdeki birkaç yılda bu oranın %50’lere çıkması bekleniyor. Artık daha fazla kullanıcı gerek üşendiklerinden gerekse küçük ekranda yazmaktan hoşlanmadıkları için Siri gibi asistan ve bilgi gezgini yazılımlar sayesinde sesli komutlarla oldukça hızlı şekilde internette aradıklarına ulaşıyor. Sesli aramaların popülaritesinin ve kullanımının artacağı 2018 beklentileri arasında. Dolayısıyla SEO içerik stratejinizin doğal ve günlük konuşma çerçevesinde, özellikle “long-tail” yeni kelimeler içermesini sağlamanız faydalı olacaktır. “Karaköy’deki en iyi balık restoranı nerede?” cümlesi sesli aramalarda kullanılabilecek bir kalıba örnek. Vermiş olduğumuz örnekte de yer alan “en iyi”, “en yeni” gibi ifadeleri içeriklerinize eklemeniz ve Sık Sorulan Sorular sayfası açarak ziyaretçilerinizin en çok merak ettiği soru ve cevaplara yer vermeniz sesli aramalarda diğer siteler arasından sıyrılmanıza katkı sağlayacaktır.
pexels-photo-577585-1.jpeg

[h=2]Değerli Backlink İnşası[/h]İyi ve kaliteli backlink’ler kullanıcı deneyiminize değer katan ve güvenilir bir web sitesi olduğunuzu Google’a gösterebileceğiniz önemli adımlardan biridir. Dolayısıyla sayının değil kalitenin önemli olduğu profesyonel backlink inşası SEO stratejinizde önemli bir role sahip hatta 2018’in backlink’lerin yılı olması öngörülüyor. Ziyaretçilerinizi birden fazla yere yönlendirmeyen, ilgisiz sitelerden alınmayan ve sadece itibarlı sitelere link vererek yapılacak link inşası arama sonuçları sıralamanızı olumlu etkileyecektir.
pexels-photo-245032-1.jpeg

[h=2]Marka Farkındalığı Yaratmak[/h]2018’de pek çok firmanın marka varlıklarını ve görünümlerini güçlendirmeye çalıştıklarına şahit olacağız. Arama motoru sonuç sayfalarında markanızın daha üst sıralarda yer alması tüketicilerin ürün ve hizmetlerinizi daha çok alması ve kullanması demektir. Dolayısıyla başarılı bir marka stratejisi yürütmek 2018’de SEO stratejinize dahil etmeniz gereken önemli bir taktik olarak öne çıkmakta. Sosyal medyanızı optimize etmeniz daha fazla aranmanızı da tetikleyecek ve marka farkındalığınızın artmasına katkı sağlayacak, kendi endüstrinizde veya niş pazarınızdaki diğer firma ve kuruluşlarla kuracağınız iş ortaklığı fırsatlarını da doğuracaktır.
pexels-photo-93820-1.jpeg

[h=2]Görsel ve Video Kullanımında Artış[/h]2018 görselliğin yılı olacak. 2018 yılında kullanıcıların arama sonuçlarında görsel ve videolara daha da çok ilgi göstermesi bekleniyor. Sosyal medyanın büyüyen popülaritesi nedeniyle fotoğraf ve videolar anında beğeni ve paylaşım alıyor ve bu da markaların sayfalarını zamanla daha popüler hale getiriyor. Artık sadece yazı paylaşmak maalesef eskisi kadar etkileşim almıyor, yazı içeriklerine görseller veya videolar ekleyerek içeriği bütünsel olarak zenginleştirmek gerekiyor, aksi takdirde ziyaretçiler sıkılarak sayfayı terk edebiliyor. Sitenizde kaliteli video ve görsellere yer vermek SEO stratejiniz açısından faydalı olacaktır.
pexels-photo-261510-1.jpeg

[h=2]Anlamlı İçeriğe Yatırım Yapın[/h]Web sayfalarınızı sıkıcı, gereğinden uzun, birbirinin tekrarı kopya içeriklerle doldurmak size takipçi kazandırmayacaktır. Kullanıcıyı odağa alarak onların ilgisini çekebilecek, kısa ve yaratıcı içerikler üretmeniz ziyaretçilerinizi daha fazla mutlu edecektir. Bunun için kaliteli ve orijinal makaleler, raporlar ve ürün incelemeleri ve açıklamaları yazan profesyonellerle çalışarak sağlam bir marka imajı oluşturabilir ve ziyaretçilerinize gerçek bir değer sunabilirsiniz. Kullanıcılarınızın etkileşime geçtiği ve onlara fayda sağlayan içerikler arama motoru sonuçları sayfasındaki sıralamanıza da olumlu olarak yansıyacaktır.
people-woman-girl-macbook-1.jpg

[h=2]Kullanıcı Deneyimi (UX)[/h]UX, SEO için 2018’de daha da önemli olacak. Google odağın kullanıcı olduğunu açıkça ifade etti ve web sitelerinin akıcı ve pürüzsüz bir kullanıcı deneyimi sunmaları bir gereklilik haline geldi. İyi kullanıcı deneyimi ziyaretçilerinizin sayfalarla etkileşime geçme olasılıklarını arttıracaktır. Bu da arama motorlarının hangi sayfaların insanlara daha faydalı olduğunu keşfederek o sayfaları üst sıralara çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken site hızınızı, içeriklerin okunabilirliğini ve sitenizdeki gezinme yapısını kontrol etmektir. Ziyaretçilerinizin tüm cihazlardaki tarayıcı kullanım alışkanlıkları, sitenize nerelerden geldikleri ve davranış akışlarını incelemek size epey iç görü sağlayacaktır. Dönüşüm sağlayan ve sitenize geri gelen sadık kullanıcılar yaratmak veya elinizde tutmak istiyorsanız 2018’de üzerinde durmanız gereken ana konulardan birisi UX olacak.
.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)