Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

200 Bin Yıl Önce Yaşayan İnsanların Yatakta Uyudukları Keşfedildi

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:


Güney Afrika'daki meşhur arkeolojik alanda çalışmalar yapan bilim insanları, insanların 200.000 yıl önce yatakta uyuduklarını keşfetti. Ancak yataklar aynı zamanda çalışma alanı olarak da kullanılıyordu.

Güney Afrika'da bulunan ve oldukça ünlü bir arkeolojik alan olan Border Cave mağarasında yapılan çalışmalar, insanlığın ilk zamanlarına ait yeni bir bilgiyi daha ortaya çıkardı. Araştırmacıların yeni edindikleri bilgilere göre bundan 200.000 yıl önce bölgede yaşayan insanlar, uyurken kendilerine rahat alanlar oluşturmak için zemini otla kaplıyorlardı.
İnsanlar, Panicoideae alt ailesinden elde edilen demetleri bir araya getirerek yatak oluşturuyorlardı ve bu yatakları mağaranın arka kısımlarındaki kül katmanlarının üstüne koyuyorlardı. Yatağın altında bulunan kül katmanları, insanları uyurken böceklerden koruma işlevi görüyordu.
200 bin yıl önceki yaşam
Science dergisinde yayınlanan araştırma, dünya çapında birkaç üniversitede görev yapan araştırmacılardan oluşan bir ekiple gerçekleştirildi. Araştırmanın başındaki isim olan Profesör Lyn Wadley, mağarada buldukları bulguların ne anlama geldiğini şu cümleleriyle ifade etti:

"Ot tabakasını kül üstüne koymanın yalnızca tozsuz, tabaka için yalıtımlı bir taban oluşturmak için değil aynı zamanda yürüyen böcekleri püskürtmek için kasıtlı bir strateji olduğunu düşünüyoruz. Bazen yatağın küllü temeli, mağarayı temizlemek ve böcekleri yok etmek için yakılan eski çim kalıntılarından oluşuyordu. Diğer durumlarda yeni bir yatak tabakası için temiz yüzey olarak ateşten çıkan odun külü de kullanılmıştı

200.000 yıl önce yaşayan insanların kullandıkları yataklar aslında yalnızca uyumak için de kullanılmıyordu. Araştırmaya göre insanlar, bu yataklarda aynı zamanda çalışıyorlardı. Araştırmacılar, yataklardaki otun kalıntılarıyla birlikte taş alet üretimine işaret eden döküntülerle de karşılaşmışlardı.

Lyn Wadley'in açıklamasına göre araştırma, aynı zamanda 200.00 yıl önce insanların ateş yakabildiklerini de gösteriyordu. Bununla birlikte insanların ateşi, külü ve tıbbi bitkileri temiz ve böceksiz bir kamp kurmak için kullandıkları da elde edilen sonuçlar arasındaydı.
 
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
911
Puanları
93
Yaş
33
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Yaşam için, sağlık için uyku, mutlaka yapılması gereken, metabolizmaların ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayan sağlık için vazgeçilmez bir dönemdir. İnsan yaratılışından beri var olan bu özellik, zamanında sadece dinlenmek gibi düşünülmüştür, günümüzde ise bir çok araştırması yapılmıştır.Örneğin Serbest uyku pozisyonunu (yüzükoyun) tercih eden insanlar dışadönük ve atılgan , birazcık küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar. Yüzükoyun pozisyonların sindirim için olumlu etki yaptığı da söylenir.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)