YKS Tercihlerinde Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli

M

Muzik

Guest
sinav9_shutter_16_9_1533282225.jpg

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na giren öğrencilerin tercih maratonu başladı. İşte tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler...

YKS'ye giren öğrencilerin tercih süresi başladı. Üniversite adaylarının 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında tercih yapmaları gerekiyor.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek öğrenciler, “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”ndan faydalanabilirler.

İşte adayların tercih yaparken dikkat etmesi geren noktalar:

- Üniversite tercihinizi yaparken, tercih sıralamasında açıkta kalmamak için puanınızdan düşük üniversiteleri ilk sıralara yazmayın.

- Listeyi hazırlarken başarı sıralamanızı da göz önünde bulundurun. Bölümlere ve okullara bakarken önceki yılın sıralamalarına bakıp ona göre bir ortalama bir tahminde bulunabilirsiniz.

- Listeyi hazırladıktan sonra ana sıralamayı kendi istekleriniz doğrultusunda sıralamalısınız.

- Üniversitenin resmi sitesinden tercih edeceğiniz programın ve okulun akademik kadrosunu inceleyin.

- Okula olan ulaşım kaynaklarını ve yol güzergahını araştırın.

- Üniversitenin size sunduğu olanakları araştırıp İnternet sitesindeki yorumları okuyun.

- Üniversitenin öğrencileri ile iletişime geçip onlara aklınızdakileri sorun.

- Son kontroller için bir uzmandan yardım almanız sizin doğru bir tercih yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Alt