Yaşamın Anlamıyla İlgili Üç Soru

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
İlk soru: İnsanın yaşamının anlamlı olması niçin önemli?

Çünkü anlam insanın en temel gereksinmesi. Victor Frankel Avusturyalı bir Yahudi psikiyatrist ve temerküz kamplarında eşini ve çocuklarını kaybediyor. Kendisi kamplarda en kötü şartlar altında sefil, aç, pislik içinde sürünüyor; bedensel ve psikolojik işkence her gün var. Anılarını ve düşüncelerini “İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitapta topladı. Bedenen kuvvetli olan değil, manen kuvvetli olanların hastalıklara dayanabildiğini gözlüyor o kamplarda.

Çocuk büyütmek ne kadar meşakkatli bir iştir. Yaşamın en zor, en sorumluluk isteyen, en yorucu işidir. Ama çocuğu olmayan çok insan nice zahmetlere girerek o meşakkatli işe soyunur, ana baba olmaya çalışır. Niçin? Çünkü anne ve baba olmanın bir anlamı vardır.

Bir arkadaşım, “Annem değişik hastalıklarla mücadele edip duruyordu, sanki ölmeyi bekliyordu, mutsuzdu. Ben çocuk doğurunca torununa bakmaya başladı, o hasta kadın gençleşti, dinçleşti, turp gibi oldu, hiçbir şeyi kalmadı; şimdi çok mutlu,” dedi.

Yaşamını anlamlı bulanlar mutlu oluyor ve mutlu insanlar ortalama olarak daha sağlıklı ve uzun ömürlü oluyorlar. Bu araştırmalarda ortaya çıkmış bir olgu.

İkinci soru: İnsan anlam verme sistemini nasıl inşa eder?

Doğuştan altı saat sonra anlam verme sisteminin inşası başlıyor. İlk duygusal bellek hipokampusta yer alıyor. Çocuk, “Güvende miyim?” “Seviliyor muyum?” sorularına yanıt arıyor. Ve yanıtları buluyor. Bulduğu yanıtlara göre anlam verme sistemini inşa ediyor. Anlam verme sistemi aşağıdaki yetişme ortamlarının birinde gelişir:

1- Umursamaz ortam: Bu ortam çocuğun ve çocuğun gereksinmelerinin farkında bile değildir. Çocuk bir ot gibi tesadüflere bağlı olarak ya ayakta kalır ya da ezilir, çiğnenir. Kafası karışık, etrafta gördüğü en baskın kişilerin anlam verme sistemini taklit ederek büyür.

2- Kalıplayan korku kültürü ortamı: Çocuğu yetiştirenler çocuğa sürekli şu mesajı verirler: “Her şeyin doğrusunu ben bilirim: “Sen kimsin?” “Neye, niçin, nasıl inanmalısın?” “Amaçların ne olmalı, neyi niçin isteyeceksin ve nasıl elde edeceksin? Kısacası, “Nasıl ve niçin yaşayacaksın?” sorularının cevabını sen aramayacaksın, ben sana öğreteceğim. Benden farklı düşünmeyeceksin, sana öğrettiklerimi sorgulamayacaksın. İnanman ve itaat etmen gerekir. Bizim gibi olursan seni severiz ve ödüllendiririz, bizim gibi olmazsan seni sevmeyiz ve şiddetle cezalandırırız. Yalnız ve çaresiz kalırsın.

3- Geliştiren saygı kültürü ortamı: Çocuğu yetiştirenler çocuğa sürekli şu mesajı verirler: Sen muhteşem bir potansiyelsin gözlem yaparak, soru sorarak, deneyerek yaşamı öğrenebilecek ve kendi anlam verme sistemini geliştirebilecek gücün var. Bu gücün var olduğuna inanıyorum; sen de kendine inan. Ben sana sürekli yardımcı olacağım, koçluk yapacağım, soruların olunca birlikte cevaplarını araştıracağız, ama anlam verme sistemini sen inşa edeceksin. Senin için en iyisini ancak sen kendin inşa edebilirsin.

Üçüncü ortamda yetişenler birey olma olanağı ve özgürlüğüne sahip olurlar. Bu üç ortamdan en zararlısı umursamaz ortamdır.

Üçüncü soru: Anlam verme sistemlerinin türleri var mı?

Evet, var. Birçok yönlerden anlam verme sistemleri farklılaşabilir, ama ilişkiler yönünden üç farklı anlam verme sistemi tanımlayacağım.

a- Sen bilinci: Ben bilmem sen bilirsin, ben yokum sen varsın anlayışı. Mazlum kişi.
b- Ben bilinci: Ben bilirim sen bilmezsin; ben varım sen yoksun anlayışı. Zalim kişi.
c- Biz bilinci: Hem ben hem sen biliriz; hem ben hem sen, biz varız. Saygılı kişi.

Yaşamın anlamının oluşması konusunda ayrıntılı irdeleme Korku Kültürü kitabımda mevcut.

ccozmo

New member
Kullanıcı
birzamanlar bende sorgulamıştım. bulmakta zorlanıyordum biran ,beni kitapların asiste edeceğini düşünmüş, yaşamın anlamını bulmak için done biriktirmeye başlamıştım.geç kalmadan anladığım anlamı şuydu ,içimdeki entellektüel arayışlar ,ondaki heyecan verici olgu ve sendeki hayranlık uyandıran yaratıcı düşünceler`` başkaydı . sonuç olarak hayat`` manuel yaşantısı, olan edilgen insan için` boş ve anlamsız dır .öyleyse hayatı bilmek için henüz erken ama tecrübe etmek için geç kalmadın.,

Minikçe

Well-known member
HanımZade
birzamanlar bende sorgulamıştım. bulmakta zorlanıyordum biran ,beni kitapların asiste edeceğini düşünmüş, yaşamın anlamını bulmak için done biriktirmeye başlamıştım.geç kalmadan anladığım anlamı şuydu ,içimdeki entellektüel arayışlar ,ondaki heyecan verici olgu ve sendeki hayranlık uyandıran yaratıcı düşünceler`` başkaydı . sonuç olarak hayat`` manuel yaşantısı, olan edilgen insan için` boş ve anlamsız dır .öyleyse hayatı bilmek için henüz erken ama tecrübe etmek için geç kalmadın.,
öyleyse hayatı bilmek için henüz erken ama tecrübe etmek için geç kalmadın.,
tşk ler paylaşım için

Fineas

Epik
Kullanıcı
Etkili iletişimde sen dilini değil ben dilini kullanmak gerek mesela senin bu davranisindan rahatsız oluyorum demek yerine bana bu davranışın rahatsızlık veriyor demek karsindaki insanın kendisinin suçlu hissetmemesini ve hemen savunmaya gecmemesinde davranışınin yanlış oldugunun anlasilmasinda daha etkili oluyor. İletişimde sempatiden ziyade empati çok önemli etkin iletişim için empati kurarak karşımızdaki insanın neler hissettiğini anlamaya çalışmak gerekiyor ve ona göre davranmak gerekiyor. Empatide aynı düşüncede olmaya gerek yok ama sempatide var sempati duyduğumuz insanlarla aynı düşüncelerdeyiz ama empati için gerekmiyor . Kişiler arası ilişkiler de empati çok önemli anne babada kendini çocuk yerine koymali çocuğa özgürlükler ve kendini kolay ifade etmesini sağlamalı anne baba yön göstericidir çocuk bizim aynı isteklerde olmayabilir bu istekler zararlıysa ozaman sınırlama getirilmeli eğri doğru anlatılmalı. Ama bence anne baba çocuğa karşı çocuğun ona karşı saygısını yitirmemesini sağlayarak arkadaş gibi olmalı ~ insan hayatındaki herşeye anlam yükler ama en büyük anlam ifade eden şey insan olmasıdır insan gibi olmalı hayvanların birbirine davrandığı gibi davranmamalıyız insanı diğer varlıklardan ayıran şeyleri düşünüp bu farkları geliştirmeli insan olarak güzel bi şekilde yaşamalıyız hem dünyamizi hemde ahiretimizi güzel kılmalıyız . Insan bu dünyayı anlamlı kılması için gönderildi

Son düzenleme:

ccozmo

New member
Kullanıcı
form270.jpg

Platon‘a göre bilginin en yüksek biçimine ulaşmaktır. Bu da “iyi ideası”dır. Tüm iyi şeyler değerini iyi ideasından alır.
Aristoteles, tüm yeteneklerin ve sorgulamaların, ve dahi her etkinlik ve etkinlik seçiminin bir iyi hedefi olduğunu düşünür. “İyi”nin, tüm çabanın amacı olması bu yüzden haklıdır. Her şey bir amaçla yapılır ve bu amaç “iyi”dir

,.
form271.jpg
,

Jeremy Bentham en çok insana en büyük mutluluğu getiren şey “iyi”dir. Hayatın anlamı: en büyük mutluluk prensibidir. Herkesi, en çok mutlu etmektir.
Alfred Adler‘e göre yaşamın anlamı: yaşam bütününe katkıda bulunmaktır.Yalnızca tek bir insan için anlam taşıyan bir sözcük aslında anlamsız olur. Her insan önemli biri olmayı amaç edinir. Ancak kendi önemlerinin başkalarının yaşamlarına yaptıkları katkılarda yattığını anlamazlarsa

,
form272.jpg
,
Buda’ya göre hayat bir katlanmadır. Acılarla doludur ve mümkün olan en hafif şekilde geçirmek gerekir
. Schopenhauer için de hayat boş bir şeydir. Halihazırdaki insan onu abartır
Albert Camus, “hayatın anlamı en acil meseledir” der. Ona göre hayata katlanıp katlanılamayacağı sorunu en büyük sorundur intihar etmek, etmemek kadar anlamlıdır. Yaşamın amaçsızlığı, absürt bir durumu getirir. Bu da desteksiz ve düzgün bir ivmesi olmayan yaşantılarla şekillenir. Bu saçma yaşamda ne yapsanız yeridir. Hayat yabancı ve saçma görünmektedir

Ekli dosyalar

• form270.jpg
    form270.jpg
    4.9 KB · Görüntüleme: 64

Minikçe

Well-known member
HanımZade
Bizler boşuna gelmiş olamayız bu dünyaya tesadüf değil hiç birşey.kendi misyonumuzu bilmek çok güzel değilmi sizcede ?geldik saati bile belli, ama gidiş? o belli değil.Ohalde iyi bir öğrenci iyi bir evlat iyi bir anne/baba iyi bir eş iyi bir çalışan v.s misyonlarımızı tamamlamak bence amacımız.Bunun yanı sıra mutlu olup/mutlu etmek gibi.Bana göre hayat boş değil aksine çok dopdolu.
Ekli dosyayı görüntüle 1261
Platon‘a göre bilginin en yüksek biçimine ulaşmaktır. Bu da “iyi ideası”dır. Tüm iyi şeyler değerini iyi ideasından alır.
Aristoteles, tüm yeteneklerin ve sorgulamaların, ve dahi her etkinlik ve etkinlik seçiminin bir iyi hedefi olduğunu düşünür. “İyi”nin, tüm çabanın amacı olması bu yüzden haklıdır. Her şey bir amaçla yapılır ve bu amaç “iyi”dir

,.Ekli dosyayı görüntüle 1263 ,

Jeremy Bentham en çok insana en büyük mutluluğu getiren şey “iyi”dir. Hayatın anlamı: en büyük mutluluk prensibidir. Herkesi, en çok mutlu etmektir.
Alfred Adler‘e göre yaşamın anlamı: yaşam bütününe katkıda bulunmaktır.Yalnızca tek bir insan için anlam taşıyan bir sözcük aslında anlamsız olur. Her insan önemli biri olmayı amaç edinir. Ancak kendi önemlerinin başkalarının yaşamlarına yaptıkları katkılarda yattığını anlamazlarsa

,Ekli dosyayı görüntüle 1264 ,
Buda’ya göre hayat bir katlanmadır. Acılarla doludur ve mümkün olan en hafif şekilde geçirmek gerekir
. Schopenhauer için de hayat boş bir şeydir. Halihazırdaki insan onu abartır
Albert Camus, “hayatın anlamı en acil meseledir” der. Ona göre hayata katlanıp katlanılamayacağı sorunu en büyük sorundur intihar etmek, etmemek kadar anlamlıdır. Yaşamın amaçsızlığı, absürt bir durumu getirir. Bu da desteksiz ve düzgün bir ivmesi olmayan yaşantılarla şekillenir. Bu saçma yaşamda ne yapsanız yeridir. Hayat yabancı ve saçma görünmektedir

Zulfikar

New member
Kullanıcı
Yasamin Anlami kişiye ve yaşamsal olgulara gore değişir. :) yazmaya kalkarsak bir kac yuz sayfa makale cikar. :)) bana gore ASK'tir.. tabiiki dunyalik ASK'lardan değil..:) ne demiş derviş; ASK ile..

BeLLa

New member
HanımZade
İnsanın yaşamının anlamlı olması neden önemli? ...
İnsan yaşamını kendisi seçemiyor ama yaşamını anlamlı hale getirmek kendi elinde... Kaliteli zaman... Kaliteli insan... Kendini geliştirmek adına kendine bişeyler katmak adına araştırmalar yapması kendini geliştirmesi gibi gibi. .. İnsan hayatının anlamlı olmasi icin Kaliteli insanlarla zaman geçirmeli boş zaman ve boş insanlar hayatımızı ne yazikki anlamlastirmiyor aksine anlamını yitiriyor... Konunun başında da dediğim gibi insan dünya ya geldiğinde nasıl bir hayata gözlerini açtığını bilmiyor ama anlamlı hale de getirmek bizim elimizde...
Toplum olarak düşkün bir insan görünce biz ondan düşkün oluyoruz mesela neden kibir den uzak durmak için o insanı alcaltmamak için fakat dini duyguları yüksek merhametli insanlar nedense daha farklı görülüyor "saf" gibi. ..
Evet bence hayatını anlamlı yaşayan insanlar Allah`a yakın olan insanlar...
Ben bilimden falan anlamıyorum...
Ama şunu biliyorum... Size şer gelecek insanlardan uzak durduğunuz da Hayatınızı anlamlı yaşayacaksınız...

Alt