Uzun Evliliklerin Sırrı- Sihirli Sözcükler

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Uzun Evliliklerin Sırrı: Kullanmanız Gereken Sihirli Sözcükler


"Uzun süreli ilişkiler ve başarılı evlilikler mucizevi bir biçimde gerçekleşmez. Evliliklerin mutlu sürmesi için hayatınıza dahil etmeniz gerekli olan bir hayli basit ama etkisi kocaman olan şeyler vardır. Bu etkili şeylerden bazıları da kelimelerdir. Kelimelerin gücünü evliliğinize nasıl adapte edebileceğinizi anlatıyoruz.

Yapılan bir çalışmada, evliklerle ilgili ilgi çekici bir sonuca ulaşıldı. Mutlu beraberlikleri olan katılımcılara "Uzun süredir aynı kişiyle mutlu bir beraberlik devam ettirme nedenleri' soruldu. Verilen cevaplar arasında birbirine daima saygı gösterme, doğru biçimde tartışabilme, ne istediğini bilme ve karşındaki kişiyi değiştirmeden sevme yer aldı.

İlişkinin ilk başlarında her şeyin daha kolaydır. Araya mali sorunlar, çocuk sorumluluğu, yaşam zorlukları gibi etkenler girdiğinde evlilikler tehdit altına girebiliyor. Uzmanlar ise basit 'kelime' kurallarının uygulanması ile evliliklerde tahmin edilemeyecek ölçüde farklılıklar yaratılabileceğinin önemini belirtiyor.

Saygı, başarılı evliliklerde her şey demektir

İlişki terapistleri, yapılan sayısız araştırma neticesinde evlilikleri ayakta tutan en önemli dinamiğin saygı olduğunu söylüyor. Saygı, uzun süreli ilişkilerde sevgiden bile önce geliyor. Partnerinizin hassaslıklarına, karakterine, seçimlerine saygı duymak, sevinci de yanı sıra getiriyor.

Saygı ile bağlantılı ilerleyen bir diğer etken ise kibarlık. Kibar olmak, evliliklerde ciddi bir fark oluşturuluyor. Ne kadar sinirli olursanız olun, karşınızdaki kişi haksız bile olsa kibarlığı elden bırakmamanın size hiçbir zararı olmaz. Uzun süren evlilikleri sürmeyenlerden ayıran şey ne sıklıkla tartıştıkları değil, nasıl tartıştıkları ve günlük olarak birbirlerine nasıl davrandıklarıdır. Az önce korkunç bir tartışma yaşamış olsanız bile ilişkinizi başarılı hale getirecek olan şey nezaket ve kibar davranışlardır. Öte yandan eşiniz ile iletişim kurarken 'lütfen' kelimesini kullanmayı ihmal etmeyin.

Sihirli sözcük: Teşekkür ederim

"Teşekkür ederim" cümlesi insanlar üstünde inanılmaz çok büyük bir etkiye sahip. Eşiniz size çay doldurduğunda, yemekte tuzu uzattığında veya sizin için ufak da olsa herhangi bir şey yaptığında teşekkür etmeyi unutmayın. Minnettarlık belirtmek karşınızdaki kişiyi ne kadar iyi hissettirirse, sizin için bir şeyler yapmak zorundaymış gibi davranmanız da o kadar üzer ve kızdırır.


-Alinti-
 
Üst
Alt