Üniversite Sınavında Nasıl Başarılı Olunur

Mia

New member
HanımZade
Sınava giren adayların başarılarının altında yatan nedenleri araştırdığınızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Şuana kadar sınava girmiş olan birçok öğrencinin başarı hikayesini dinledim ve okudum. Sizlere bu başarı hikayelerinden derlediğim sonuçları aktuelegitim.com olarak bazılarını maddeler halinde aktarmak istiyorum.
1.*Başarı ve başarısızlığın sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu biliyor. Bu nedenle ne yapmaları gerekiyorsa onu yapmaya çalıştırlar.
2.*Kendilerini bildiler. Eksik ve güçlü yanlarının analizini yaptılar. Buna göre atacakları adımları belirlediler.
3.*Özellikle zamanı kullanma konusunda hassas davrandılar.Eğlenmeleri gerektiği zamanda eğlendiler, çalışmaları gerektiği zaman çalıştılar. Kendilerine uygun program yaptılar.
4.*Engeller karşısında yılmadılar. Engelleri çözülmesi gereken problemler olarak gördüler.
5.*Kendilerine -çalışmanın hakkını vererek- güvendiler. Yapamam, başaramam şeklinde olumsuz düşüncelere teslim olmadılar. Her zaman bildiler ki çalışmanın karşılığı az ya da çok alınır.
6.*Motivasyonlarını sürekli canlı tuttular.
7.*Zor bir konu, kendilerine kolay gelinceye kadar tekrar ettiler. Anlamaya çalıştılar. Bugün yapamasalar da birkaç gün sonra başka yaklaşımlarla konuyu öğrenmeye çalıştılar. (Arkadaşından, öğretmenden, farklı yardımcı kaynaklardan*vb. yardım aldılar)
8.*Mazeret üretmediler. “Alt yapım yok, bu konu çok zor, canım çalışmak istemiyor, hava soğuk-sıcak, çalışsam ne olacak?*vb…”
9.*Düzenli okumalara önem verdiler.
10.*Uyku düzenlerine dikkat ettiler.
11.*Konu tekrarlarına önem verdiler. Konuları en iyi şekilde öğrenmeye çalıştılar. Sonrasında konuyu pekiştirmek için aralıklı test çözdüler.
Bu yazdıklarım ilk başta göze çarpanlardır. Ancak YGS-LYS yi kazanan birinciler elbette daha başka şeylere de dikkat etmişlerdir. Ama şu kesin ki pes etmediler ve düzenli bir şekilde çalıştılar. Ve ayrıca başarmaya gerçekten niyetliydiler.

Alt