Turnayı gözünden vurmak...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
Moderator
dfvdf.jpg

Anlamı:

Umulmadık bir kazanç veya çıkar sağlama imkânı ele geçirmek.

Hikayesi:

Avcılığı hastalığa benzetenler az değildir. İnsan bir alıştı mı bırakması mümkün değil, derler. Bir gün, avcılık işinde usta arkadaşlar bir araya gelmişler. Tabi avcılar bir araya gelince konuşulacak mesele de bellidir: “Yaşadıkları hatıralar…”

Herkes sırasıyla bir şeyler anlatıyormuş. İçlerinden birisi büyük bir sabırla bütün anlatılanları dinledikten sonra:

— Benim de bir anlatacağım var, demiş ve başlamış anlatmaya.

“Uç veya dört yıl önceydi. Yine dayanamamış ava çıkmıştım. Sabahtan akşama kadar dolaştım ama nafile. Ne yazık ki karşıma ne uçan ne de kaçan hiçbir şey çıkmamıştı. Gün akşama doğru varırken ben de ümidi kesmek üzereydim. O sırada çok yükseklerden bir turna geçmesin mi! Ateşledim tabi ki. Benden kaçar mı? Ayağına nişan aldım. Ayağıyla yüzünü kaşıyınca saçma gitti turnanın gözüne değdi. Köpeklerim yere düşen turnayı alıp bana getirdi. Bir baktım ki ne göreyim. Saçma turnanın sadece gözüne değmiş. Diğer her tarafı sapasağlam duruyor. Turnayı incelemeye devam ederken kaşla göz arasında gökyüzünden beş altı turna indi. Yerde yatan turnayı yakaladıkları gibi göz göre göre alıp götürdüler. İşte o günden sonra turnalar grup halinde uçmaya başladı.”

Dinleyenler, bunun pek de inandırıcı olmadığını biliyorlarmış aslında. İçlerinden birisi:

– Arkadaşım sen de durdun durdun, turnayı gözünden vurdun, demiş.

Anlattıklarına biraz değil çok fazla abartı katan avcıya herkes, bu sözün üzerine gülmeye başlamış.

Bu deyim, “Bir süre bekledi ama sonunda büyük kazanç elde etti.” anlamında kullanılmaktadır.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Paylasim icin Tesekkür Eddrim

Alt