Temel lise nedir, ne demektir? Temel liselerin avantajları nelerdir?

Minikçe

Well-known member
HanımZade
[h=2]Temel lise nedir, ne demektir? Temel lise eğitimi yorumları, avantajları, özellikleri, yararları ve temel lise hakkında detaylı bilgiler yorumları. Temel lise gitmeli miyim, gidilmeli mi? Temel lisede eğitimler nasıldır?[/h]
ozel-okula-donusen-dershaneler-temel-lise-olacak-6128672_5397_o.jpg

[h=3]Temel Lise Nedir, Ne Demektir?[/h]Özel öğretim kurumları olarak faaliyetlerine devam eden dershaneler, geçtiğimiz yıllarda çıkarılmış olan yönetmelik kapsamında tamamen kaldırıldı ve yerine temel lise ifadesi getirildi. İlgili yönetmelikte temel lise, dönüşüm programına alınan ve dershaneden özel okula ( liseye ) dönüşecek olan kurumlar olarak adlandırıldı. Temel liseler kısaca ; (dershanelerin) kurucuları tarafından açılabilen, MEB tarafından desteklenen ve teşvik edilen ve kısacası dershanecilik faaliyetlerini özel okul faaliyetiyle beraber sunabilen ve öğrencilerine diploma verme yetkisine de sahip olan ortaöğretim özel okullarıdır.Bahsi geçen bu kurumlar yani temel liseler, uzun yıllardır üniversite sınavlarına hazırlık eğitimleri veren dershanelerin bu alanda elde etmiş oldukları bilgi ve birimleri, Milli Eğitim sistemi ile bütünleştirip kullanılmasını sağlayarak, öğrencilerin hem okula hem de dershanelere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmak amacı ile oluşturulmuştur. Peki temel liselerin avantajları nelerdir?[h=3]Temel Liselerin Avantajları Nelerdir?[/h]
  • Öğrencilerin eğitimleri için okullarına devam ettikleri süre içinde bir de genel olarak hafta sonu eğitim veren dershanelere gitmeleri ve bu bağlamda hem maddi hem manevi zarar yaşıyorlardı. Ancak temel liseler hem okul hem dershane hizmeti sunarak bu zararı engellemek adına oluşturulmuştur.
  • Temel liselerin daha önce dershane formatında faaliyet gösterdikleri dönemde tanınmalarından dolayı güvenilirlik sorunu yaşamamaktadırlar.
  • TEOG yerleştirilmeleri sebebi ile evine uzak okullarda okumak durumunda kalan öğrencilerin temel liselerde böyle bir sorunlarının olmayacak olması.
  • Devletin vermiş olduğu özel öğretim desteği ya da diğer adıyla teşvik ile temel lise fiyatlarının oldukça düşük seviyelerde tutulacak olması.
  • Temel Liselerden alınacak DİPLOMA’nın tamamen MEB ONAYLI ve ülkemizdeki diğer ortaöğretim kurumlarından mezun olanların aldığı diplomalardan hiçbir dezavantaj veya en ufak bir farkının olmaması
[h=3]Temel Liseye Kimler Kayıt Yaptırabilir?[/h]
  • Temel liselerin dokuzuncu sınıfına kayıt yaptıracak olanlar için ülkemizdeki tüm ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirenlerin kayıtları ilave hiçbir şart aranmaksızın yapılabilir.
  • Temel Liselerin onuncu, on birinci ve on ikinci sınıflarına ise yine ülkemizdeki özel veya devlet tüm örgün ortaöğretimokullarında hangi programı uyguluyor olursa olsun (Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Meslek Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi, Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi, Genel Lise vs…) okuyan ara sınıf öğrencilerinin kayıtları nakil ve geçiş esaslarına göre ilave hiçbir şart aranmaksızın yapılabilir.
  • Diğer örgün ortaöğretim kurumlarında okuyorken dokuzuncu sınıfta sınıf tekrarı yapmak zorunda kalan öğrencilerin de Temel Liselere kayıtları ilave hiçbir şart aranmaksızın nakil ve geçiş esaslarına göre yapılabilir.
  • Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki Açık Öğretim Liselerinin herhangi bir sınıfında okuyup Temel Liselere kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden; öğretim yılının başlayacağı tarih itibariyle 18 yaşını doldurmamış, daha önce örgün ortaöğretimde sınıf tekrarı vb sebeplerden okuma hakkını kaybetmemiş ve disiplin yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almamış olanlarının Temel Liselere kayıtları yapılabilir.
  • Temel Liselerin öğrencileri de istedikleri bir başka Temel Liseye nakil yaptırabilirler.

Alt