SpaceX’in Starship SN9 Roketi İniş Sırasında Patladı | İZLE

SpaceX Starship SN9 roketi iniş sırasında infilak etti. Elon Musk’ın yeni denemesi olumsuz şekilde sonuçlandı.​


SpaceX Starship SN9 patlama

Elon Musk’ın en büyük projelerinden birisi olan SpaceX, önemli projelerinden birisi olan Starship için zor anlar yaşadı. Starship SN9 adını taşıyan prototip roket, başarılı kalkışın ardından iniş sırasında infilak etti.
Yakın gelecekte olası Mars kolonilerinin nin en güçlü işareti de Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ve onun projeleri. Musk, hem Ay’a hem de Mars'a yapılacak yolculuklar için Starship serisi roketleri geliştirmeye devam ediyor. Son prototiplerden SN9 ise başarısız inişiyle gündeme geldi. Geleceğin roketi, iniş sırasında patlayarak kullanılamaz hale geldi.


Test için yapılan fırlatma işlemi Türkiye saati ile 2 Şubat 2021 – 23.26’da başladı. Roket tıpkı beklenildiği üzere ilk üç dakikasında 12,5 kilometre yükseğe çıkmaya başardı. Ardından iniş pozisyonuna geçti. Buraya kadarki süreç son derece başarılıydı. Gövde üstü iniş pozisyonunu başarıyla sürdüren SN9, sıra dönüş manevrasına gelince aynı başarıyı sürdüremedi.
Roket, yere metreler kala, üstelik SN10 prototipinin hemen yanında infilak etti. Kuvvetli patlamanın diğer rokete zarar verip vermediği ise şimdilik bilinmiyor.

SpaceX Starship SN9 Roketi Patlama Görüntüleri​

SpaceX uçuşu canlı olarak yayınladı. Kalkış öncesi geri sayım, kalkış ve patlamayla sona eren iniş görüntülerini hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Testin iniş kısmında istenmeyen bir sonuçla karşılaşılmış olsa da SpaceX görevi “başarılı” buluyor. Çünkü böylesine patlamalar, sıradaki uçuşları daha “kusursuz” hale getirmek için önemli veriler sağlıyor.

SN9 prototipi artık kullanılamaz durumda olsa da SN10 -eğer patlama sırasında hasar almadıysa- test görevine hazır olarak bekliyor.Elon Musk, SN9 ve GameStop​

Geçen günlerde GameStop adlı şirketin fonlarını açığa satışını, Reddit üzerinden 2 milyon kullanıcının organize olarak satın alması ortalığı karıştırmıştı. Bu organizasyonun ardında Elon Musk’ın olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Musk, hükûmet bazında ABD ile zor günler yaşıyor. Hatta sırf bu olumsuz ilişkiler yüzünden test uçuşu takvimi sürekli ertelenmiş; adeta kapalı kapılar ardında bir soğuk savaş yaşanmıştı.

SpaceX Starship SN9 patlama


Elon Musk, piyasalar ve yatırımcılar üzerindeki gücünü göstererek SpaceX tarafında karşılaştığı engellemelere karşı gücünü test etmiş gibi görünüyor.

Starship projesi gelecekte insanlığı MARS'a taşıyabilecek önemli adımlardan birisi.
 
Üst
Alt