Siber güvenliğin sağlanmasında ebeveyn rolü

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
7052


Ebeveynler, çevrimiçi olarak güvenli olması için gereken becerileri geliştirmek istiyorlarsa, genç yaştaki çocuklarla siber güvenlik hakkında konuşmalılar. Çok sayıda genç, neredeyse sürekli cep telefonları ve sosyal medya kullanıyor. Ve çocuklar giderek daha genç yaşlarda bu cihazlara ve platformlara erişim kazanıyor.

Bu, çocuklarının kullanımına, cihazların evrimine ve bunun nasıl ebeveynlere sahip olmaları gerektiğine ayak uydurması gereken ebeveynler için bir meydan okumadır. Araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarının cihazları kullanma konusunda endişeli ve yeterli bilgi sahibi olmadıklarını göstermektedir. Ve okul için mi yoksa sadece hayatta tartışmalar yapmaktan mı bahsediyoruz, tüm iyi tartışmalarda mevcut üç şey var.

1. Uygunluk: Uygunluk, düşüncelerinize sebepleri ve kanıtları bağlamakla ilgilidir. Bu iki amaca hizmet eder. Birincisi, bizim kendi düşünce açıklığımızdır, bu nedenle kavramların ve olayların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu (ya da anlamadıklarında farketme) anlıyoruz. İkincisi, başkalarının nedenlerimizi değerlendirebileceğini anlamamız. Tartışmakta olduğumuz kişiye saygı duymalıyız ve bu onlara mantığımızla aynı fikirde olma ya da aynı fikirde olma fırsatını vermek anlamına gelir. Bu olmazsa, insanları bizimle aynı fikirde olmaları için kandırıyoruz.

2. Yardımseverlik: Yardımseverlik, önde gelen birçok filozofun bunu erdemin en yüksekleri olarak gördüğünü düşünerek ironik olan tartışmanın en göze çarpan yönlerinden biridir. Argümantasyon bağlamında, hayır kurumu, birisinin konusunun kalbini görmek için söylediklerinin metnine bakmak anlamına gelir.

3. Yanılabilirlik: Kimsenin - çocuk veya yetişkin - cevabını bilmediğini itiraf etmek bir mücadeledir. Ancak yanlış olma isteği, öğrenme için çok önemlidir. Yanlış olduğumuzu veya bakış açımızla sınırlı olabileceğimizi fark ettiğimizde çözüm bulma yeteneğimizi geliştiriyoruz. Çocuklarının çevrimiçi cinsel görüntülere ve mesajlara maruz kalmasından endişeleniyorlar.

Çocuklarının bir yabancıya kişisel bilgi sağlamaları veya daha da kötüsü, şahsen tanışabilecekleri çevrimiçi bir yabancıyla bir ilişki geliştirmeleri konusunda endişeliler.

Ebeveynler çocuklarının çevrimiçi etkileşimlerini sınırlamaya çalıştığında, çocuklar genellikle bunun çevresinde bir yol bulur. Bunun yerine, ebeveynlerin genç yaştaki çocuklarla siber güvenlik hakkında konuşmaları gerekir. Bu, çevrimiçi olarak güvende olmaları için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Çocuklara maruz kalanlar nelerdir? Oyun yoluyla etkileşimleri, ayrıca mesajlaşmayı ve sosyal medyayı içeren sosyal ağ, heyecan verici fırsatları ve benzersiz riskleri beraberinde getirir.
Çevrimiçi mobil oyun, benzersiz tehlikeler sunar, çünkü kullanıcı tarafından oluşturulan oyunlar (içeriğin platformlardaki oyuncular tarafından geliştirildiği yerler) düzenlenmez. Bu, çocukların uygunsuz cinselleştirilmiş ve şiddetli içeriğe maruz kalabileceği anlamına gelir. Çocuklar diğer kullanıcılarla sosyal medyada, sohbet odalarında ve oyun içi etkileşimde bulunduklarında savunmasızdırlar.

Çocuklar çevrimiçi durumlarla nasıl başa çıkıyor? Gençlerin siber güvenlik risklerini nasıl yönettiği üzerine araştırmalar karışık bir şekilde gerçekleştirildi. Bir araştırma, en az 11 yaşında olan çocukların çevrimiçi etkileşimlerin sonuçları hakkında bir farkındalığa sahip göründüğünü buldu. Yorumlar, etiketler ve resimlerin kaldırılması ve çevrimiçi etkileşime girerken içeriğin engellenmesi ve silinmesi gibi güvenlik önlemlerini kullanırlar.

Ayrıca nadiren kendi fotoğraflarını kullanırlar ve kimliklerini korumak için coğrafi konumlarını devre dışı bırakırlar. Ancak çocuklar aynı zamanda şifreleri paylaşma ve yabancılarla iletişim kurma gibi riskli davranışlarda bulunurlar. Bazı bulgular gençlerin sosyal medya sitelerini daha çok kullandıklarını, kişisel bilgileri açıklama eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bazı araştırmalar çocukların ebeveyn kısıtlamalarının müdahalesiz olduğunu ve mahremiyetlerini istila ettiğini düşünmektedir.

Bu, gençlerin saygısız olduklarını ve hatta ebeveynleri tarafından takip edildiklerini, bu da güven kaybına yol açtığını içerir. Ebeveynler ne yapabilir? Çocukların çevrimiçi kullanımlarını kısıtlamak yararsızdır. Ebeveynler çocuklarıyla sağlıklı ve yaşa uygun çevrimiçi etkileşimler hakkında konuşmalıdır. Bu, kişisel bilgilerin (gerçek ad, doğum tarihi, telefon numarası, adres, okul veya bu tür bilgileri gösteren resimler) ifşa etmekten kaçınmayı içerir.

Ebeveynler, çevrimiçi tehlikelerin çocuklarına korku saldırmayan, kaygılarını açıklayan bir şekilde rehberlik etmeli ve sonuçlarını açıklamalıdır. doğum tarihi, telefon numarası, adres, okul veya bu tür bilgileri gösteren resimler). Ebeveynler, çevrimiçi tehlikelerin çocuklarına korku saldırmayan, kaygılarını açıklayan bir şekilde rehberlik etmeli ve sonuçlarını açıklamalıdır. doğum tarihi, telefon numarası, adres, okul veya bu tür bilgileri gösteren resimler). Ebeveynler,
çevrimiçi chat tehlikelerin çocuklarına korku saldırmayan, kaygılarını açıklayan bir şekilde rehberlik etmeli ve sonuçlarını açıklamalıdır.

Ebeveynler, ergenlik dönemine geçiş için daha güçlü bir temel oluşturmalarına yardımcı olmak için, çevrimiçi oyunları kullanmaya başlar ve sosyal medya sitelerinde çalışmaya başlar başlamaz, çocuklarıyla genç yaştaki çevrimiçi risk ve güvenlik davranışları hakkında konuşmalıdır. Bu zarar tehdidi nereden olursa olsun, çocuklarını zarardan korumak bir ebeveynin sorumluluğudur. Ancak, eğer tehdit bir aldatmaca ise? Son zamanlarda, çocuklarını aylarca aldatmaca olarak değerlendirilen Momo mücadelesi olarak bilinen sözde çevrimiçi bir tehditten korumak isteyen ebeveynlerden panik atar panik gördük.

Yine de, medyada yer alan raporlar ve hatta ünlülerden gelen uyarılar gibi ebeveynlerin paniği devam etti - eğer ebeveynler alarmı kaldırmadan önce birkaç basit kontrol yapsalar bile bunlardan kaçınılabilirdi. ve kendiniz) bir şeyin ilk başta gerçek bir tehdit olup olmadığını bile bilmiyorsanız, bu aldatmacalardan düşmek? Bu konuda biraz yardım ve tavsiye vermeden önce, en son aldatmacaya bakalım: Momo yarışması.

Momo mücadelesi: Momo, gençleri kendine zarar vermeyle ilgili tehlikeli görevleri tamamlamaları için teşvik etmek için sosyal medya ve diğer çevrimiçi araçları kullandığı söylenen korkunç bir karakterdir. Ancak tüm Momo mücadelesi üretilmiş bir efsanedir. Korkunç imaj bir heykelden kopyalanmıştır. Japon specialeffects şirketi Link Fabrikası tarafından. Aldatmacadaki kullanımı, birkaç ay önce orijinal sanatçısı tarafından kınandı.

Bu vahiy, hem aldatmacaların hem de bununla ilgili uyarıların yayılmasını engellemedi - birkaç ay sonra devam etti. yetişkinler arasında paranoya oluşturmak üzere tasarlanmış çevrimiçi aldatmacalardan. Diğer çevrimiçi aldatmacalar: Dünyadaki sayısız genç ölümüyle ilgili olduğu iddia edilen “mavi balina mücadelesi” yaşadık. Trend daha sonra sahte çıktı. Ölümcül Tidepod mücadelesinin, çocukları zehirli çamaşır deterjanı baklalarını yerken filme almaya teşvik ettiği söylendi (onlar değildi). Ayrıca, daha fazla YouTube beğenisi için prezervatifleri horlamaya boğulan çocukları bağlayan bir meydan okumaydı. ).

Bu aldatmacalar dikkatinizi çekmek ve şok ve panik yaratmak için özenle tasarlanmıştır, böylece bilgileri tanıdığınız herkesle paylaşırsınız. Aldatmaca tasarımcıları, doğrudan ebeveynlerin Aşil topuğuna dokunuyor: Çocuklarının güvenliği konusundaki korkuları. Sahtekarlığı çevrimiçi yapmak, tasarımcının amacına mükemmel şekilde uyuyor çünkü çok hızlı ve geniş bir şekilde çevrimiçi seyahat edebiliyor. Bu, elbette, amacı viral olmak olan faillerin bakış açısından bir galibiyettir!

Dikkatleri arttıkça, kar veya şöhret artar.
Ebeveynlerinizin çocuklarınızı bu tür aldatmacalardan korumasına yardımcı olmak için ne yapmaları gerekir: Bir gün çocuklarınızı tehdit eden aldatmacalar ve bir sonraki sahte olmaları, çocuklar ve yetişkinler için zihinsel ve duygusal olarak yorucudur. Ebeveynler artan bir kontrol eksikliği hissedebilirler. Ancak bunun olması gerekmiyor. Bir aldatmaca görmenize yardımcı olacak uygulayabileceğiniz araçlar ve püf noktaları vardır.

1. Araştırın: gerçek olup olmadığına bakın: Herhangi bir sözde zorluk hakkındaki bilgiler genellikle, sahte haberlerin ve yanıltıcı bilgilerin geçerli olduğu sosyal medyada paylaşılır. veya güvenilir bir gerçeği kontrol eden site. Her ikisi de okuyuculara kanıta dayalı analizler veren gerçekleri kontrol eden iyi kaynaklardır. Sözde tehdidin isminin basit bir web araması size yardımcı olabilir. Arama sorgunuza "aldatmaca" veya "aldatmaca" kelimelerini ekleyin; duyduğunuz zarar iddialarını destekleyecek herhangi bir gerçek kanıt olup olmadığını çok hızlı bir şekilde göreceksiniz.

2. Çocuğunuzun orijinalliğini araştırmasına yardımcı olun: Çocuğunuzu bu çevrimiçi zorluklar konusunda eğitmek için bu fırsatı kullanın. Bir tanesini duyduğunuzda, çocuğunuzla çevrimiçi olun ve araştırın. Bu, çocuğunuzun sahte içeriği çevrimiçi olarak anlamasına yardımcı olacak mükemmel bir açılıştır. Birisinin neden insanları korkutmak için bir aldatmaca başlatmak istediğini açıklayın (örneğin, şöhret kazanmak için).

3. Görüntüleme alternatiflerini araştırın: Çocuğunuz hakkında, herhangi bir sahte videoya maruz kalabilecekleri YouTube veya Facebook gibi çevrimiçi video akış servislerini kullanarak endişeleriniz olabilir. Alternatif olarak, çocuklarınızın tercih ettikleri içerikleri görmeleri için başka yollar arayın.

4. Gereksiz alarma neden olmaktan kaçının: Bir aldatmaca veya efsaneyi devam ettiren haber makalelerini diğer yetişkinlerle paylaşırken dikkatli olmak önemlidir. Potansiyel olarak yanlış bilgi paylaşmadan önce, herhangi bir tehdidin doğruluğunu kontrol etmek için kendi internet araştırmanızı yapın.

5. Kritik, uyanık bir tüketici olun: Yaşamlarımızı internette yaşıyoruz ve düşüncemizi değiştirmek için tasarlanmış yanıltıcı bir çevrimiçi bilgi kitlesi var. Çevrimiçi dünyanın nasıl işlediğiyle ilgili güncel bilgileri okumak ve çevrimiçi olmak ve okuduklarınızı eleştirmek önemlidir. Kendinize gibi bazı temel soruları sorun: (1) bu çevrimiçi yayından / makaleden kimler yararlanacak? (2) temel amacı nedir? (3) Yazar / yaratıcı düşüncelerimi engellemeye çalışıyor ve neden?

6. Bir tehdidin gerçek olduğunu düşünüyorsanız ne olur? Facebook, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarında, ciddi bir tehdit olduğunu düşündüğünüz bir şeyi bildirme seçenekleri vardır. Hala endişeleniyorsanız, polisten yardım isteyin. Çevrimiçi alan her zaman değişiyor. Sizi ve çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmak, ortaya çıkan ve yeni güvenlik sorunlarının farkında olmak ve paniklemeden önce biraz araştırma yapmak anlamına gelir.

Ebeveynleriyle sık sık
sohbet eden gençler, çevrimiçi riskler konusunda daha fazla farkındalığa sahiptir. Çocuklar, çevrimiçi oyunlar oynamayı ve sosyal medyada yer almayı hak eder ancak yine de zararlardan korunurlar. İnternet teknolojisinin, insanları sosyal ağlar, eğitim ve rekreasyon yoluyla birbirine bağlamak gibi birçok avantajı vardır. Dikkatli ve açık iletişim sayesinde riskler birlikte yönetilebilir.
Çocuklar desteklendiğinde ve ebeveynleri ile güvenlik stratejilerini tartışabildiklerinde, bazı çevrimiçi etkileşimlerden emin olmalarını veya kendilerini rahatsız hissetmelerini sağlayan bir şey olduğunda ulaşma olasılıkları daha yüksektir.
 
Üst
Alt