Rüyalarla ilgili bilinmeyen 14 gerçek

Ahmet

New member
Kullanıcı
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
10,838
Tepkime puanı
5,176
Puanları
0
Cinsiyet
Erkek
Rüyalarla ilgili bilinmeyen 14 gerçek


1- Rüyalarımızın yüzde 90′ını unuturuz:
Uyandıktan sonraki 5 dakika içinde gecegördüğümüz rüyaların yüzde 50′sini unutuyoruz. 10dakika içindeyse yüzde 90′ını!
2- Körler de rüya görüyor:
Özellikle görme yeteneği ile doğup sonradan bu yeteneği kaybedenler aynı görebilen insanlar gibi rüya görür. Ancak doğuştan kör olanlar imajlar içeren rüyalar göremezler. Onların rüyaları ses, kokuve his üzerine kuruludur ve en az görenlerinki kadarçarpıcıdır.
3- Herkes rüya görür:
Aşırı psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görür. Rüya görmediğini düşüneninsanlar, aslında rüyalarını çok çabuk unutanlardır.
4- Rüyamızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz:
Bazen rüyalarımızda bir sürü yabancı insan görebiliriz ancak bunlar aklımızın bir uydurması değildir. Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımızama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımızboyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.
5- Herkes rüyalarını renkli görmez:
Gözleri gören insanların yüzde 12′si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyazgörülüyordu. Fakat sonuçlar 1960′lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4′ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalarbu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntülere geçmemize bağlıyor.
6- Rüyalar semboliktir:
Bir konu üzerine gördüğünüz rüya tam olarak da o konu hakkında değildir. Rüyaların derinsembolik bir dili vardır. Uyku halindeki bilinçsiz akıl rüyanızı daha bilindik hale çevirmeyeçalışır. Aklımız rüyadaki nesneleri daha bilindik sembollerle anlatmaya veya çözmeye çalışır.
7-Duygular:
Rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif duygulardan daha sık görülür.
8- Bir gecede maksimum 7 rüya görebilirsiniz:
Ortalama bir gecede göreceğiniz rüya sayısı 4 ile 7 arasında değişir. Ve her gece bir veya iki saat arası süreyle rüya görürüz.
9- Hayvanlar da rüya görür:
Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarınıve ya patilerini oynattığını görebilirsiniz.
10- Uyku felci:
Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareketetmesini engeller. Bunu rüyalardaki hareketlerimizin fiziksel olarak gerçekleşmesiniengellemek için vücudumuzun bir savunma mekanizması olarak düşünebiliriz.Vücudumuzdan salgılanan hormonlar bizi uykuya sevk eder ve sinirlerimiz omuriliğimize sinyal göndererek vücudumuzun rahatlamasını ve sonrasında bir nevi paralizeolmasını sağlar.
11-Rüyanın gerçek hayatla birleşmesi:
Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir.
12- Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görür:
Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70′ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha agresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir.
13- Gelecekten haber veren rüyalar:
Yapılan araştırmalar insanların yüzde 18 ile yüzde 38′nin rüyalarında 'geleceğe ilişkin' verilertaşıyan imgeler gördüğünü, yüzde 70′ininse 'déjàvu' yaşadığını gösteriyor. Rüyalarda geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranıysa araştırmaya bağlı olarak yüzde 63 ile yüzde 98 arasında değişiyor.
14- Horluyorsanız rüya görmezsiniz:
Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha azsayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.
 
Üst