Piri reis üniversitesi.

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Türk Deniz Eğitim Vakfı Piri Reis Üniversitesi'ni bu yıl İstanbul Tuzla'da açmayı planlıyor. Üniversite Kamu tüzel kişiliğine sahip dört yıllık bir vakıf üniversitesi olacak..

1995'ten bu yana denizcilik eğitimi veren Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) Piri Reis Üniversitesi'nin kurulumunda son aşamaya geldi. Piri Reis Üniversitesi'nin kurulmasına olanak tanıyan kanunun çıktığını açıklayan AKP İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı mevcut denizcilik meslek liselerinin kapasitelerinin artıralacağını ve sahili olan her şehre bir denizcilik lisesi kurulacağını ifade etti.
Kamu tüzel kişiliğine sahip dört yıllık bir vakıf üniversitesi olacak Piri Reis Üniversitesi İstanbulTuzla'da bulunan TÜDEV tarafından kurulacak.

İlk yıl yüzde 80 burs
Zabitan ve gemi adamları yetiştirerek denizcilik sektöründe istihdama katkı sağlanacağını söyleyen Yardımcı "Ayrıca yetiştirilen zabitanlarla dünya deniz ticaret filosuna kaliteli personel gönderebileceğiz" diye konuştu.
Bu yayımlanacak ÖSYM kitapçığında yer alacak üniversitenin bir vakıf üniversitesi olacağını belirten Yardımcı öğrencilerin YÖK'te belirtilen kurallar çerçevesinde okula alınacaklarını ve ilk yıl öğrencilerin ilgisini artırmak için yüzde 80'lere varan oranlarda burs verileceğini belirtti.
Yardımcı denizcilik sektöründe eğitim konusunda yapılacak yatırımlar konusunda şunları anlattı:
"Öncelikle deniz meslek liselerinde kapasite artırmına gideceğiz. 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.
Okul yatırımı yapılamayacak illerde de mevcut meslek liselerinin içine denizcilikle ilgili bölümler açacağız. Hedefimiz sahili olan her ile bir lise."
Haliç tersanesinin tarihi eser olması nedeniyle yıkılamayacağını ve müze olmasının yerinde bir karar olacağını belirten Yardımcı 80'li yıllara kadar Haliç Tersanesi içinde eğitim veren Haliç Meslek Lisesi'nin Tuzla'da yeniden açılması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Alt