‘Organik beslenmek bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaçtır.’

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,721
Tepkime puanı
4,840
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın
Organik beslenmek bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaçtır..
images (6).jpeg

Özellikle çocuklar için. Çünkü erken çocukluk dönemi hem zihinsel hem de fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde vücudumuza giren her besin bedenimizin yapı taşına dönüşür. ‘‘Ne yiyorsak, o’yuz’’ söylemi çocuklukta çok daha derin bir anlam kazanır Çünkü bu dönemde atılan sağlam temeller ruhsal ve fiziksel sağlığın güvencesidir.

Mavi Kanguru çocukları organik ve doğal ürünlerle beslenir. Okulumuzda tüketilen ürünler Buğday Derneği tarafından denetlenen Kurtuluş Organik Pazardan ve Kurucumuzun bizzat ziyaret ettiği çiftlik-üreticilerden haftalık olarak tedarik edilir. Mevsiminde beslenmeye özen gösteririz. Reçetelerimiz Diyetisyen ve Gastronomi uzmanları tarafından oluşturulur. Menümüz çocukların günlük vitamin, mineral ve beslenme ihtiyaçları gözetilerek hazırlanır.
images (5).jpeg

Özel beslenme ihtiyacı olan (alerjik, özel diyet gereksinimli…) çocukların bireysel beslenmeleri özenle takip edilir.
images (4).jpeg

Haftalık Menü Örneğimiz:


Mavi Kanguru Ebeveyn & Çocuk Kulübü
Anaokulu
Haftalık Yemek Listesi
GünlerSabah Kahvaltısı Öğle Yemeğiİkindi Kahvaltısı
PazartesiÇörek Otlu Beyaz Peynir
Salatalık
Domates
Süt
Domates Soslu Misket Köfte
Patates Püresi
Ev Yapımı Taze Naneli Ayran
Unsuz Şekersiz Brownie (Uygulama Yemeğimiz)
Komposto
SalıHaşlanmış Yumurta
Siyah Zeytin
Tam Buğday Ekmeği
Ihlamur
Yeşil Mercimekli Börek
Tarhana Çorbası
Mevsim Salatası
Mevsim Meyvesi
ÇarşambaTaze Kaşar Peyniri
Yeşil Zeytin
Maydanoz
İncir Ezmesi
Süt
Mantar Çorbası
Etli Kabak Dolması
Yoğurt
Tam buğday Ekmeği
File Bademli Kurabiye
Komposto
PerşembeLor Peynirli Kapya
Biberli Omlet
Salatalık
Domates
Rezene Çayı
Tam Buğdaylı Spagetti
Garnitür
Taze Sıkılmış Meyve Suyu
Pekmezli Muhallebi
CumaTahin pekmez
Zeytin
Tam Buğday Ekmeği
Süt
Tas Kebabı
Bulgur Pilavı
Komposto
Ballı Muz
images (7).jpeg

Mavi Kanguru Mutfak Aktiviteleri:

Erken yaşta edinilen alışkanlıkların yaşam tarzına dönüştüğünün farkındayız. Bu sebeple çocuklarımızın sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda erken yaşta bilinçlenmesini önemsiyoruz. Mavi Kanguru Çocukları, markette etiket okumayı öğrenir. Organik ürün, GDO, katkı maddeleri nelerdir bilir. Karbonhidrat içeren besinleri, protein besinlerinden ayırabilir. Yıl içerisinde yaptığımız; market, organik Pazar, semt pazarı, tarla ve bostan gezileri ile besinlerin tohumdan sofraya yolculuklarını öğrenirler. Bir nohut tanesinin hikâyesi ile doğaya saygı duymayı, ‘tane’nin kıymetini bilmeyi öğrenirler.

Beslenme saatlerinde de öğrenmeye ve eğlenmeye devam eder çocuklarımız. Her bir takımın tabağında kalan yemekler tartılır ve o takımın o günkü artık listesine yazılır. Böylece çocuklarımızın tabağına tüketebileceği kadar yemek alma yolunda ilerleyişlerini takip eder ve onlara bu konuda geri bildirim veririz. Kendi yemeklerini kendileri alır, sıkça mutfağa girip yemek yapar ve diğer takımlar için sofra hazırlayıp misafir ağırlama adabını öğrenirler.

Organik Gıda Nedir?

Yetiştirilmesinde ve işlenmesinde; yapay gübre, zirai ilaç, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular, renklendiriciler gibi katkı maddeleri kullanılmayan gıdalar Organik Gıdadır. Ülkemizde organik gıdalar üretimden tüketime kadar kontrol altında tutulur.

Organik Gıdayı diğer Gıdalardan Nasıl Ayırt edebilirim?

Organik Gıda; üzerindeki organik etiketi ile ayırt edilir. Ne yazık ki ülkemizde sertifikası olmadığı halde etiketlerinde organik ya da ekolojik yazan üreticiler de bulunmaktadır. Ürününüzü almadan önce üzerinde bakanlığın ya da bakanlığın onay verdiği bir sertifikasyon kurumunun etiketinin (Görseli aşağıda) bulunup bulunmadığını kontrol edin.
 

Me`Va

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
15 Eyl 2017
Mesajlar
3,721
Tepkime puanı
4,840
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Sevgiyle bakan gözler in..
Cinsiyet
Kadın
Ben elimden geldigin e kendim yapıyorum ve artık bu benım işim oldu kendı tavukları m kendı yumurta larım koy sutu VS İle erıslerımı domateslerden salca mı VS herseyı once kendım ve sonrada herkez ile paylasıyor.
 
Üst
Alt