Okul öncesi eğitimi programının tanıtımı

Zinet

New member
HanımZade

Bu program, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların zengin öğrenme deneyimleri
aracılığıyla sağlıklı büyümelerini; motor, sosyal ve duygusal, dil ve bilişsel gelişim alanlarında
gelişimlerinin en üst düzeye ulaşmasını, özbakım becerilerini kazanmalarını ve ilkokula hazır
bulunmalarını sağlamak amacı ile geliştirilmiştir. Program, çocukların gelişimlerini desteklemesinin
yanı sıra bütün gelişim alanlarında görülebilecek yetersizlikleri önlemeyi amaçladığından
destekleyici ve önleyici boyutları olan çok yönlü bir program olma özelliği taşımaktadır.
Program, çocukların gelişim düzeylerine ve özelliklerine dayanan ve bu anlamda, bütün gelişim
alanlarının geliştirilmesini esas alan “gelişimsel” bir programdır. Yaklaşım olarak “sarmal” özellik
gösteren bu program, model olarak “eklektik”tir.
Programda, “kazanım” ve “gösterge”ler temel alınmıştır. Programda çocukların gelişim özellikleri
yaş gruplarına göre, kazanım ve göstergeler ise bütün olarak ele alınmıştır. Gelişim özellikleri
bilimsel çalışmalar dikkate alınarak üç farklı yaş grubuna göre düzenlenmiştir ancak öğretmenin
kendi grubundaki çocuklar için programdan kazanım ve göstergeleri seçerken çocukların gelişim
özelliklerini dikkate alması gerekmektedir. Gereksinim duyulduğunda programda yer almayan bir
kazanım ve/veya gösterge öğretmen tarafından belirlenerek eğitim planına eklenebilir. Ancak bu
tür düzenlemelerde gerekçelerin iyi belirlenmesine; eklenen kazanım ve göstergelerin Türk Millî
Eğitiminin Amaçları, Okul Öncesi Eğitiminin Amaçları, programın temel felsefesi, amaçları ve
özellikleriyle tutarlı olmasına, diğer kazanımlarla çakışmamasına ve çelişmemesine özen gösterilmesi
gerekmektedir.
Bu programla beraber öğretmenin hazırlayacağı etkinliklere örnek olması amacıyla farklı yaş
gruplarındaki çocuklar için “Etkinlik Örnekleri” hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra programla birlikte
kullanılmak amacıyla “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Programı ile Bütünleştirilmiş
Aile Destek Eğitim Rehberi (OBADER)” oluşturulmuştur.

Alt