Mark Zuckerberg AR & VR Teknolojilerinin Akıllı Telefonların Sonunu Getireceğini Söyledi

BaRoN

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, YouTuber Marques Brownlee'nin sorularını yanıtladı. AR & VR teknolojilerinin geleceği hakkında konuşan CEO, bu teknolojiyle akıllı telefonların sonunun geleceğini söyledi.

Apple'ın yeni etkinliği ve Sony'nin PlayStation 5 duyurusu, bu haftanın en önemli teknoloji olayları oldu. Yeni Apple Watch'un özellikleri, iPhone 12 işlemcisi, iOS 14 sürümü ve PlayStation 5 ön siparişi derken, teknoloji dünyasındaki bir başka heyecan verici gelişmeyi kaçırmış olabiliriz. Popüler YouTuber Marques Brownlee, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ile bir röportaj yaptı ve ikili 15 dakika boyunca teknolojik konularda konuştu.
Facebook ve Zuckerberg'i düşündüğümüzde akıllara ilk olarak kullanıcı gizliliği ve kişisel verilerin kötü yönetimi, seçim manipülasyonu ve şüpheli iş uygulamaları gibi konular geliyor. Ancak Brownlee, röportaj sırasında bu konulardan farklı olarak doğrudan sanal gerçekliğin (VR) ve artırılmış gerçekliğin (AR) geleceğine odaklandı.
Sanal gerçeklik teknolojileri, zihni başka bir yerde olduğunuza ikna edecek
dbc81b7edb9b317c28a3c96afcd9e55b35ec23c5.jpg

Daha önceki sızıntılar, Apple'ın kendi AR gözlükleri üzerinde çalıştığını ortaya çıkarmıştı. İlk etapta bu cihazlar, bir iPhone ile eşleştirilecek ve tıpkı Apple Watch'larda olduğu gibi cihaza kablosuz olarak bağlanabilecek. Ancak Apple'ın bu teknolojiyi hemen geliştirmesi gerekiyor zira AR gözlüklerinin gelecek sürümleri, bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışabilir.

Normal bir gözlük gibi görünen giyilebilir bir cihaz, herhangi bir hologramı gözünüzün önüne yansıtacak kadar güçlüyse muhtemelen ekrana bakmak ve uygulamalarla etkileşim kurmak için cebinizde fiziksel bir ekrana ihtiyacınız olmayacak. Yani, iPhone'lar günün birinde yüzünüzde veya cebinizde taşıdığınız ekransız bir cihaz olabilir.
9f9ae91ec235ed2061385741f6bc56f251881640.jpg

Zuckerberg'in AR gözlüklerinin geleceği için tasarladığı şey de tam olarak bu ve önümüzdeki yıllardaki AR & VR çalışmalarını bu doğrultuda yönlendirmek istiyor. Brownlee'ye dünyanın her 15 yılda bir büyük ve yeni teknoloji platformlarına kavuştuğunu söyleyen CEO, bu platformlarının her birinin daha sürükleyici bir deneyim vadettiğinin de altını çizdi.

AR ve VR cihazlar, kullanıcılara şu anda mevcut olan "ekran merkezli" deneyimlere kıyasla çok daha sürükleyici yeni deneyimler sunacak. "Telefonlar, tabletler ve televizyonlarla beyninizi başka bir yerde olduğunuza ikna ediyorsunuz" diyen Zuckerberg, VR ve AR'ın zihnin başka bir yerde olduğunuza inanmasına izin vereceğini söylüyor. Bu cihazlar, insanları ve nesneleri gerçek zamanlı olarak yansıtabilecek, hatta ses ve dokunma dahil olmak üzere diğer duyuları kapsayabilecek.
Zuckerberg'e göre sanal gerçeklik teknolojileri, iPhone'ların sonunu getirecek
Ünlü milyardere göre gelecekte akıllı telefonların sonunu getirecek teknoloji tam olarak bu ancak Zuckerberg gibi, Apple da benzer düşüncelere sahip olabilir. Bu sebeple şirket, AR gözlüklerini rakipleri daha heyecan verici tasarımlarla boy göstermeden önce çıkarmak istiyor.

Facebook CEO'su röportaj sırasında Apple'a doğrudan saldırmasa da bunu pasif agresif bir şekilde yapmayı tercih etti. Apple ve diğer şirketlerin AR cihazları üzerinde çalışabileceğini kabul eden CEO, kimsenin Facebook kadar yatırım yapmadığını da vurguladı.

Geçtiğimiz yıllarda Samsung'un tanıtım etkinliğinde de boy gösteren Zuckerberg, Facebook yöneticilerine herkes gibi iPhone değil, Android kullanmaları talimatı verdiğini açıkça belirtti. Şirket, geçtiğimiz günlerde Apple'ın iOS 14'te yaptığı gizlilik ve kullanıcı takibi noktasındaki değişiklikler hakkında endişe duyduğunu da dile getirmişti.
Bilmeyenler için iOS 14 ile Apple, kullanıcılar bir uygulamayı ilk kez açtıklarında onlara uygulama ya da web sitelerin onları takip etmesini isteyip istemediğini soracak. Böylece ile kullanıcı verilerini izlemek, şirketlerin inisiyatifinden çıkmış olacak.

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
akıllı telefonun sonunun gelmesi demek sosyal medyanın bitmesi demek . kendi ayağına sıkıyor bu herif akıllı sanıyordum kamerayı bantlamasından dolayı :D değilmiş.. biz akıllı telefonları bilgisayar kafasında kullanıyoruz ve kameralarıda sosyal medya var diye işe yarıyor. bitmez akıllı telefon daha nesi geliştiki daha çok iş var androidlerde

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
dur sonradan aklıma geldi ekliyim..
ben şahsen akıllı telefonlarda şahsi dokunmatik bekliyorum daha .. benim fikrim bu ama eminim çıkacak..
kişinin telefonu sadece o kişinin ten'i ile dokunmatik ekranı çalışacak parmak izi gibi düşün .. herkes senin telefonunu alıp kullanamıycak..

lalala

Moderator
Moderator

İnsanlar sosyal medyayı kullanırken, beyinlerinin uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullananlarla aynı kısmının aydınlandığı tespit edilmiş. Hakkımızda yapılan bir yorum, bir başkasının paylaşımı hayatımızı ne ölçüde etkileyebilir ki? Sosyal medyayı bilgi paylaşmak yeni şeyler öğrenmek için değil , aslında daha çok nitelikliksiz içerik tüketiyoruz ve bunu da gündemi takip ediyorum diyerek maskelioruz. Bir sosyal medya fenomeniysek dikizlenmekten, takipçiysek mükemmel hayat ilüzyonundan etkileniyor ve farkında olmadan çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ediniyoruz.Bu doğrultuda sosyal medyada fütursuzca zaman geçirirmeyi bir kez daha düşünmekte fayda var derim.

lalala

Moderator
Moderator
dur sonradan aklıma geldi ekliyim..
ben şahsen akıllı telefonlarda şahsi dokunmatik bekliyorum daha .. benim fikrim bu ama eminim çıkacak..
kişinin telefonu sadece o kişinin ten'i ile dokunmatik ekranı çalışacak parmak izi gibi düşün .. herkes senin telefonunu alıp kullanamıycak..
eyvah eyvah, eşler birbirinin telefonunu kullanamazsa kıyamet kopar @Charismax (alıntı yapabildim bu arada )))

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
eyvah eyvah, eşler birbirinin telefonunu kullanamazsa kıyamet kopar @Charismax (alıntı yapabildim bu arada )))
Güven dediğimiz şey Samimiyetin içindd gizli birşey olmaz yav :) aslında telefonların kurcalanması ayıp birşey eş dahi olsa özel alanlar vardır.. erkeğin muhabbeti erkekçe bir erkek kadının eşinin telefonnuna bakıp napacakki :) amaç ne yani ayıp yav

lalala

Moderator
Moderator
Kadın bilseki , kocası sadece erkeklerle muhabbet ediyor, bakmaz tabiki :)

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
haklısın ama kadının kocasının bir başka kadınlarla konuştugunu düşünmesi başlı başına bir sorun aslında :D

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
ama bu biraz denge ile alakalı mesela siz bayansınız ben sizinle burda konuşuyorum bunun özel yanı neresi özel olmayan yanı neresi .. yani dememmi lazım eşime ... bak hatun bu lalala biz sadece lalala loy loy konuşuyoruz bunu bil falan demekmi lazım :p yani ben dediğinizi anladım siz diyorsunuzki duygusal kaçamaklar hani erkekler yapar kadınların bilmesi lazım buna mahal vermemek için orda haklısın.. ama şurda ben seninle arkdaş oldum iki sohbet muhabbet döndürdüm bu nikahlandık anlamına gelmez :D hani bazılar der'ya hanımları naptın sen niye konuşuyosun niye bakıyorsun falan bunlar saplantı biraz :D anladım ben seni ama evli oldugunu bilmek ve bilmemek var . şimdi desemki ben bekarım tanışmayı öyle yapsam evli oldugum halde o başka birşey .. ama birde evli oldugunu bildiği halde bekar kadınlar evli erkeklerle farklı konuşur .. ohohhhoh bunun çeşiti çok yav :D neresinden tutsak elde kalır ozaman :D

lalala

Moderator
Moderator
Çok haklısın, sıradan sohbetler için eşlerin telefonu kurcalanmaz, lakin eski aşkıyla sıradan sohbet ederse, o zaman ölümlerden ölüm beğendirilir :)

Charismax

Well-known member
Kullanıcı
eski aşklardan arkadaş olunuyormu onu bilmiyorum haha doğru dedin

Alt