Marie Curie, Albert Einstein’ın işe alınması için tavsiye mektubu yazar

Fineas

Epik
Kullanıcı
1911 yılının Kasım ayında dünyanın en çok saygı duyulan iki bilim insanı Henri Poincaré ve Marie Curie, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde teorik fizik profesörü olarak görev yapmak isteyen 32 yaşındaki genç bir adam için tavsiye mektubu kaleme alırlar.
1594809478063.png

Genç Albert Einstein

Bu genç adam, 6 yıl önce çığır açan bir bilimsel bir makale yayınlamış olan Albert Einstein’dır. Einstein makalesinin yayınlanması ardından, Prag’ın Charles-Ferdinand Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır ancak Einstein’ın en büyük isteği öğrenim gördüğü Zürih’e geri dönmektir. Zürih’teki yetkililer, Einstein’ın uygun olduğuna emin değildirler.

1594809546237.png

Henri Poincaré ve Marie Curie tarafından kaleme alınmış olan paha biçilmez tavsiye mektubunun ilgili merciye ulaşmasından, birkaç ay sonra Einstein Zürih’e yerleşir.

Marie Curie imzalı tavsiye mektubu!
Marie Curie’den:

17 Kasım 1911 Paris

Sevgili bayım,

Az önce almaktan mutluluk duyduğum Bay Einstein’a olan kişisel izlenimimi sorduğun mektubunu aldım. Bay Einstein’ın yakında Zürih’e dönme fırsatı bulabileceğini söylüyorsunuz.

Sayın Einstein’ın modern teorik fizik ile ilgili yayınladığı çalışmalara hayran kaldım. Dahası, teorik fizik açısından bu çalışmaların yayınlanmış en iyi çalışmalar olduğunu düşünüyorum. Bürüksel’de Bay Einstein’ın da katıldığı bir bilimsel konferansa katıldım. Bay Einstein’ın zihninin netliğini, belgelerinin kapsamını ve bilgisinin derinliğini takdir ettim. Einstein’ın henüz çok genç olduğunu düşünecek olursak, geleceğin önde gelen teorisyenlerinden biri olacağını umut etmek doğru olacaktır. Bay Einstein’ın büyük arzusu olan Bürüksel’de çalışma imkanı, mevcut bir pozisyona atanması veya hak ettiği koşullarda bir pozisyon oluşturması yönünde karar verirseniz, bundan büyük bir onur duyacağım. Bu aynı zamanda bilime de büyük bir katkı sağlayacaktır.

Eğer önerim, Bay Einstein’ın istediği çözüme, küçücük bir katkı sağlayabilirse, büyük bir mutluluk duyacağım.

Açıkçası size yalvarıyorum, sevgili bayım, en iyi dileklerimle,

M. Curie

Fen Fakültesi, Paris
(Genel Fizik Laboratuvarı)

İlerlemiş yaşlarında Curie ve Einstein

Kaynak:

Alt