EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Kuantum Devrimi Geliyor ve Çinli Bilim Adamları Forefront'ta
Çin’in büyük ekonomik ve askeri uygulamalara sahip bir alana hükmetme isteği ABD’nin bazı adımlarını geride bırakıyor.

6507

On yıldan daha uzun bir süre önce, Çinli fizikçi Pan Jian-Wei, 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden bazıları hakkında araştırmaları denetlemek için Avrupa'dan eve döndü.

Bu yaz Şangay'daki bir konferansta, Pan ve ekibi "devrim" olarak nitelendirdiği işte nadir bir göz attı.

Çin genelinde inşa ettikleri hack-dayanıklı iletişim ağlarından, smog ve köşelerden görmek için tasarladıkları sensörlerden ve bir gün var olan herhangi bir makinenin hesaplama gücünü parçalayabilecek prototip bilgisayarlardan bahsettiler.

Tüm donanım kuantum teknolojisine dayanıyor - gelişmekte olan bir alan, bilgi işlemeyi dönüştürebilir ve ona egemen olan ülkelere büyük ekonomik ve ulusal güvenlik avantajları kazandırabilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı bilim adamlarının ve yetkililerin dehşetine bağlı olarak, Çin'in zorlu yatırımı, sahadaki Batı araştırmalarına yetişmesine ve birkaç alanda ilerlemesine yardımcı oluyor.

Pekin araştırma ve geliştirmeye milyarlarca dolar döküyor ve Çinli bilim insanlarına Batı laboratuarlarından eve dönmeleri için büyük paralar sunuyor. Çin’in sürüşü ABD’de daha fazla Ar-Ge fonu çağrısına yol açtı ve Trump yönetiminde Çin ile bazı bilimsel işbirliği türlerinin Halk Kurtuluş Ordusu’na yardım edebileceği ve ABD’nin çıkarlarına zarar verebileceği endişelerini tetikledi.

Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi, Çin'in kuantum hırsları hakkında yakın tarihli bir raporda, "Amerika Birleşik Devletleri, geleneksel teknolojik baskınlığının yeni, belki de benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya geleceği bir gelecek için hazırlanmalı."

Kuantum teknolojisi, bilgilerin işlenmesi için daha güçlü araçlar oluşturmak üzere atomların, fotonların ve elektronların farklı özelliklerini kullanmaya çalışır.

Pazar araştırması şirketi Patinformatics'e göre, geçen yıl Çin, genel olarak kuantum teknolojisi için iletişim ve kriptoloji cihazlarını içeren bir kategori olan ABD’nin neredeyse iki katı kadar patent başvurusunda bulundu. Yine de ABD, IBM, Google, Microsoft ve diğerleri tarafından yapılan yoğun yatırımlar sayesinde dünyanın en değerli alanı olan kuantum bilgisayarlarla ilgili patentlerde dünyaya öncülük ediyor.

Çin’in programına nezaret etmesine yardım etmek, Çin medyasının “kuantum babası” olarak adlandırdığı Pan. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki (USTC) laboratuarlarında, Şangay ve Hefei'de bulunan 49 yaşındaki öğrenci, 130 araştırmacıdan oluşan bir ekip oluşturuyor. 2017'de Nature dergisi ona "bu yıl önemli olan on kişiden" birisini "ülkenin kuantum teknolojisindeki çabaları altında ateş yaktığını" söyledi.

Çin basınına göre, Pan bazen çalışmalarına büyük ilgi duyan Başkan Xi Jinping'e laboratuvar turları veriyor. Ayrıca Pan, Anhui eyaletinde kuantum araştırması için yeni bir ulusal laboratuar planlarını denetliyor ve hükümet fonlarında yaklaşık 400 milyon dolar harcadığını söyledi.

Şangay etkinliğinde Pan, Einstein ve "Star Trek" hakkında bilim kurgu şakasıyla slayt sunumunu gösterdi. Schrödinger'in kedisine bir selam vererek - 1930'larda süperpozisyon denilen bir kuantum kavramını tanımlamaya yardım eden bir düşünce deneyi - Pan, dik duran ve sırt üstü düz bir şekilde duran bir karikatür kedi imajını kullandı.

"Hepimizin bildiği gibi, günlük yaşamımızda, bir kedi sadece canlı ya da ölü bir durumda olabilir," dedi Pan, "kuantum dünyasında bir kedi, canlı ve ölü devletlerin tutarlı bir üstünlüğünde olabilir."

Kuantum bitleri olarak da bilinen kuantum parçacıklarının, günümüz teknolojisindeki bitlerden temelde farklılaştığı noktasındaydı. Mevcut bilgisayarlar ve iletişim ağları, bilgileri tipik olarak bir sıfırı ya da birini temsil eden elektrik ya da optik atımlar olan uzun bit akışlarına bölerek saklar, işler ve iletir.

Genellikle atom, elektron veya foton olan kuantum bitleri veya bitler, aynı anda veya her hangi bir pozisyonda, bilgileri yeni yollarla işlemelerine izin veren bir esneklik olarak sıfırlar ve olanlar olarak bulunabilirler. Bazı fizikçiler bunları aynı anda kafa ve kuyruk halinde olan bir eğirme parasıyla karşılaştırırlar.

Pan, konuşmasında Çin’in Batı’ya karşı liderlik ettiği alanlardan biri olan Çin’in iletişimini hacklemeden korumak için kıtlıkları nasıl kullandığını anlattı.

Pan ve ekibi, uyduları bir takımyıldızı ve bilgi güvenli bir şekilde iletmek için litre kullanan ülke çapında bir fiber optik ağ kurmayı hedefliyor. Pekin, Şanghay ve diğer şehirleri birbirine bağlayan yaklaşık 1.300 kilometrelik bir fiber bağlantı zaten çalışıyor ve çalışıyor. Öyleyse, 2016 yılında başlatılan bir uydu, Pekin ve Viyana arasında hacklere dayanıklı bir video konferansı da dahil olmak üzere birçok önemli deney yaptı.

Ağ tamamlandığında, bazı Batılı bilim insanları ABD'nin Çin hükümetine veya askeri iletişimine kulak misafiri olma çabalarını karmaşıklaştırabileceğini söylüyor.

Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Jonathan Dowling, yılın bir bölümünü Şangay'daki USTC'de misafir öğretim üyesi olarak geçiren “Çin'in iki ila üç yıl içinde siyah olacağını tahmin ediyorum - hiçbir şey okuyamayacağız” dedi. .

Diğerleri, Çin'in ağ ekipmanı daha güvenli olsa bile, sistemi çalıştıran insanları manipüle ederek hala saldırıya uğradığını savunuyor.

Eğer teknoloji dünya çapında çekiş kazanırsa, Patinformatics’e göre, üniversitelerinin ve şirketlerinin kuantum iletişim ve şifreleme ile ilgili cihaz ve teknoloji için kaydettikleri çok sayıda patent göz önüne alındığında Çin, onu satmak için güçlü bir konumda olabilir.

Pan, Çin'in kuantum araştırmalarını motive ettiği için Edward Snowden'e kredi verdi. Eski Ulusal Güvenlik Ajansı yüklenicisinin NSA ile ilgili gizli konuşmaları Çin'in daha güvenli iletişim geliştirmesi için para biriktirmesine yol açtığını söyledi.

Calgary Üniversitesi'nden Kanadalı bir fizikçi olan Barry Sanders, yılın iki ila üç ayını Şangay'daki USTC laboratuvarlarında misafir profesör olarak geçiriyor. Çin’in “Bin Yetenekler” programı aracılığıyla, Batı bilim adamlarını öğretim ve araştırma ipuçlarıyla işe aldı ve Çinli araştırmacıları yurtdışından evlerine dönmeleri konusunda ikna etmek için teşvikler sundu.

Sanders, Çin'in kültürel farklılıklarının laboratuarda avantajlar sağlayabileceğini söyledi.

“Ben Batı’nın bir şeyler yapma yolunda bir fikrim var - düşünce özgürlüğü, risk almak” dedi. Çin'de, kamu yararına daha fazla vurgu yapıldığını söyledi. “Bir adam iki yılını laboratuvar odasını nasıl hazırlamaya odakladı. İnsanlara bu görevleri atayabilirsin - bizim dünyamızda bizim gibi görünecekleri bir şey yapacaklar. Ama burada destekleniyor ve saygı duyuyorlar.”

Pan, doktora derecesini 1999 yılında Viyana Üniversitesi'nden aldı ve birkaç Çinli meslektaşı ile birlikte eve taşınmadan önce Heidelberg Üniversitesi'nde daha fazla araştırma yaptı.

Çin’in o zamanki kuantum teknolojileri konusundaki çalışmaları “nispeten gerideydi” ve bir dış yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. "Bu nedenle ekibimiz, ilgili teknolojileri öğrenmek için öğrencileri yurtdışındaki en iyi araştırma gruplarına gönderme girişiminde bulundu" dedi. "Neyse ki, daha sonra Çin'de çalışmaya geri döndüler."

Şangay konferansında konuşan Çinli araştırmacıların çoğu, yıllarca yurtdışında eğitim gördü. Slayt desteleri, Batı pop kültürüne ve olaylarına komik referanslarla doluydu. Biri, bir fotonun ikiye böldüğü optik bir sürece referans olan “Donald SPump'ı Yine Yine Yap” başlıklı Başkan Donald Trump'ın bir resmini içeriyordu. Bir kahve molası sırasında, bir Çinli araştırmacının telefonu, "Friends" adlı TV dizisinden bir zil sesiyle patladı.

Doktora veya doktora sonrası bilgileri programda basılan biyografilerine göre Stanford, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge ve Toronto Üniversitesi gibi üniversitelerden geldi.

Bilim adamları, görüşmelerinin askeri uygulamalara odaklanmamasına rağmen, takip ettikleri teknolojinin çoğunun hem ticari hem de savunma alemlerinde açıkça kullanabileceğini söylüyor.

Kuantum bilgisayarlar bir gün varolan tüm şifreleme biçimlerini kırabilirler. Kuantum sensörler, Çin ordusunun daha fazla hassasiyetle düşman birliklerini izlemesine ve hedeflemesine yardımcı olabilir. Pan'ın çalıştığı üniversite, USTC, son yıllarda devlete ait savunma şirketleri ile birkaç kuantum araştırma ortaklığı kurdu, yeni bir Amerikan Merkezinde yer alan basında çıkan haberlere göre, donanma gemilerinin savaş kapasitesinin artırılmasını da içeren amaçlar Güvenlik kağıdı

Gazetenin yazarlarına, yüzlerce Çince medya, hükümet ve teknik raporları inceleyen Elsa Kania ve John Costello'ya göre, "Çin'in kuantum iletişim ve bilgisayar alanındaki ulusal ilerlemeleri askeri amaçları desteklemek için güçlendirilecek."

Alanını ABD hükümet yetkilileriyle tartıştıran bilim insanları, Trump yönetiminin son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nde kuantum bilimi gibi hassas alanlarda çalışmalar yürüten Çinli öğrenci sayısıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini söylüyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde Teorik Fizik Profesörü Richard P. Feynman Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde hükümete tavsiyelerde bulunan Richard P. Feynman, "Her zaman denizaşırı ülkelerden gelen en iyi ve en parlak olanı teşvik ettik ve her zaman ulusumuza iyi hizmet etti." Dedi. kuantum teknolojisi sorunları. “Fakat hükümette tüm bu insanları nasıl eğittiğimize dair endişeler var ve bunların çoğu Çin'e geri dönüyor ve ulusal güvenlik için etkileri olan teknolojilerle rekabet ediyorlar. Ve bunun hakkında ne yapacağından bahsediyoruz.

Preskill, "Akademideki çoğumuz, karmaşık meseleler olduğunu bilmemize rağmen, Çinli öğrencileri gelmeye teşvik etmeye devam etme eğiliminde." Dedi.

Bu ayki bir görüşe göre, iki ABD üniversite birliği, üyelerinin federal hükümetten üniversite araştırmalarında "dış müdahale" konusundaki endişelerini "duyduktan" duyduktan sonra üyelerinin güvenlik protokollerini güçlendirdiğini ve FBI ve istihbarat teşkilatlarıyla daha yakın ilişkiler kurduğunu söyledi. Ayrıca, Çinli öğrenci ve öğretim üyelerinin katkılarından övgüyle bahsettiler ve ABD'nin onları karşılamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Pan, işbirliğinin yalnızca kuantum biliminde ödül getireceğine inandığını söyledi.

“Akademik değişim her iki ülkeye de fayda sağlıyor” dedi. “Birleşik Devletler hükümetinin endişelenmesi ve normal akademik faaliyetleri teşvik etmemesi için hiçbir neden görmüyorum. Kuantum mekaniğinin ilk olarak Avrupa'da geliştirildiğini ve ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındığını hatırlayın.”

Grubunun Çin ordusu için araştırmaya katkıda bulunup bulunmadığını sorduğunu söyleyen Pan, üniversite ve ekibinin "doğası gereği temel bilimsel araştırma ve eğitim için" olduğunu söyledi.

“Temel araştırma sonuçlarımızı, dünyanın her yerinden okunabilecek uluslararası dergilerde yayınlıyoruz. Makalelerimizi okuduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya veya Çin'den olabilecek diğer insanlar ilham verebilir ve daha da gelişebilir 'Hemen yararlı' teknoloji veya sanayi veya ticari veya askeri kullanım için ürünler "dedi," kontrolümüz dışında "dedi.

ABD hükümetinin bazı köşeleri Çin ile işbirliğini kısıtlıyor. Haziran ayında, fizik ve kuantum bilimi araştırmalarını finanse eden ana kurumlardan biri olan Enerji Departmanı, çalışanlarının ve yüklenicilerinin Çin'in Bin Yetenekleri de dahil olmak üzere bazı yabancı ülkelerin yetenek işe alım programlarına cevap vermesini yasakladı. Kuruluş "yetkisiz bilimsel ve teknik bilgi transferini" sınırlamak istediğini söyledi.

Yasak, eski bir bilim adamının Enerji Dairesi Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndaki Bin Yetenekler ile olan ilişkisi hakkında yanlış beyanlarda bulunmakla suçlandığı iddianamesi sonrasında geldi.

“Kısaca söylediklerimiz, Enerji Bakanlığı ve bu yabancı yetenek işe alım programlarından biri için çalışamazsınız. Aynı zamanda yabancı bir ülke ve Enerji Bakanlığı için çalışamazsınız.” Chris Fall, ajansın Bilim Ofisi, röportajda söyledi.

Çin’in ilerlemesinin bir parçası olarak, Kongre geçtiğimiz yılın sonlarında, beş yıl boyunca araştırma fonuna 1,2 milyar dolar daha ekleyen Ulusal Kuantum Girişimi Yasası’nı geçti. Enerji Bölümü, birkaç kuantum odaklı araştırma merkezi kurmak için kullanmayı planladığı bu paranın büyük bir bölümünü almak için başvuruyor. Fall, söz konusu merkezlerin nasıl kurulacağına karar verirken, kendi ulusal laboratuvarlarından ve üniversitelerden ve özel sektörden fikirler talep ediyor.

“Bu ülkede bilimi nasıl yaptığımızın güzelliği yukarıdan aşağıya gelmiyor” dedi.

Şu an için Çin, belki de alandaki en önemli yarışta ABD teknoloji endüstrisinin gerisinde kalıyor: kuantum bir bilgisayar oluşturmak.

Tamamen işleyen bir kuantum bilgisayar dönüştürücü olma potansiyeline sahiptir. Üstelik daha büyük hesaplama gücü, zor durumdaki hastalıkları tedavi etmek için yeni kimyasal bileşiklerin tanımlanmasına yardımcı olabilir ve araç akışını tahmin edip yöneterek trafik sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, makinelerin nihayetinde mevcut tüm şifreleme biçimlerini kırma olasılığı, hassas verileri ele alan militanlar, hükümetler ve işletmeler için büyük bir endişe kaynağıdır.

Tamamen işleyen bir bilgisayar elde etmek için - hala on yıl veya daha fazla bir hedefe ulaşan bir amaç için, çoğu bilim insanı aynı fikirde - araştırmacıların verimli bir şekilde birlikte çalışmak için çok sayıda kuyu atmak zorunda kalıyorlar. Bu zordur, çünkü ocaklar titiz ve sıcaklıktaki küçük bir değişiklik gibi en ufak bir rahatsızlıkta çalışmayı durdurma eğilimindedir.

Google ve IBM ön plandalar, böbürleri manipüle etmek için süper iletken devreler kullanıyorlar. Google, geçen yıl IBM'in daha önce bildirilen 50-bitlik bilgisayarını geride bırakarak, 72 bitlik bir kuantum işlemcisini açıkladı.

Quitlerin sayısından daha önemli olan, birlikte çalışmanın ne kadar etkili olduğunu, Maryland Üniversitesi fizikçi ve start-up IonQ'un kurucu ortağı Chris Monroe. Şirket yakın zamanda, prototip bilgisayarının, 11 litre iyonize atomdan oluşan, rakip makinelere göre daha hassas bir şekilde daha karmaşık hesaplamalar yaptığını bildirdi. (IonQ'nun yatırımcıları , kurucusu Jeff Bezos olan The Washington Post'un sahibi olan Amazon'un bir yan kuruluşu olan AWS'yi içerir ).

Çinli araştırmacılar şu ana kadar Google ve IBM’lere benzer süper iletken teknolojiyi kullanan 12-bitlik bir işlemci olduğunu bildirdi.

Bu çalışmanın lideri USTC profesörü Zhu Xiaobo, ekibinin Şangay konferansındaki sonuçlarını sundu. Ekrandaki prototiplerinin bir resmini yanıp söndü - karmaşık bir altın avizeya benzeyen parlak bir koaksiyel kablo arapsaçı. (IBM’in ve Google’ın makineleri de benzer bir görünüme sahip.)

Zhu, "Şu anda 24 litre üzerinde çalışıyoruz." Dedi. "Bir sonraki yıl 50'ye çıkacağımızı ve belki de bazen bir miktar kuantum üstünlüğüne gideceğimizi umuyoruz" diyerek, bir kuantum bilgisayarının mevcut bilgisayarların yapamayacağı bir hesaplama yapabileceği noktaya değinerek sözlerine ekledi. Bilim adamları, söz konusu kriterlerin yaygın olarak öngörülmesine rağmen, alandaki ilerlemenin sadece başlangıcını işaretleyeceğini söylüyor.

Cambridge Üniversitesinde doktora derecesini alan genç bir fizikçi olan Lu Chaoyang, ekibinin kuantum hesaplama yaklaşımına dair bir güncelleme sunmak için kürsüye de çıktı. "Hızlı uçan uçaklar" diye adlandırdığı fotonlara dayanıyor.

Sanders'in Çin'de "yükselen bir süperstar" olarak nitelendirdiği Lu, komik kedi GIF'leri ve Batı'nın kültürel referanslarıyla konuştu.

Lu, ilk önce kuantum bilgisayar fikri 40 yıl önce ortaya çıktıysa da, daha gidilecek uzun bir yol olduğunu söyledi.

Ardından “Harry Potter” yazarı JK Rowling'in “ulaşılabilir hedefleri” belirlemenin öneminden bahseden kısa bir video parçasında oynamaya başladı.

Lu, "Deneyler için ulaşılabilir hedefler koymamız önemlidir, böylece sürekli ilerleme kaydedebiliriz." Dedi.

Alt