Koşulsuz Anne Sevgisi ve Desteği

Absnthe

www.Mevsim.Org
Kullanıcı
Web sitesi
www.mevsim.org
Kim olduğunuza bakmadan, yaptığınız her hataya rağmen, kusurlarınızla, sizi koşulsuz seven kaç kişi var hayatınızda? Birden fazla ise çok şanslısınız, sadece bir kişiyse ve o kişi annenizse daha da şanslısınız ve O’na sımsıkı sarılmalısınız. Anne yüreğinin ne kadar büyük olduğunu ve evladını içine sahip olduğu her şeyle nasıl sığdırabildiğini hatırlatan hikayemize buyurun.

En büyük destek anneden
1-17.jpg

Deborah Engel Kollin bundan 6 yıl önce, o zamanlar 12 yaşında olan oğlu Yoni’nin eşcinsel olduğunu öğrendi. Dört yıl sonra, Yoni, ne erkek ne de kadın, cinsiyetsiz olarak tanımladı ve tercihini açıkladı. Engel Kollin, çocuğunun geçirdiği bu yolculu anlamadığı halde destek Yoni’ye destek oldu. “Bunu bir zorluk olarak görmüyorum. Bunun her şeyden çok bir fırsat olduğunu düşünüyorum” diyor Engel Kollin süreci anlatırken. “Ve bana göre çocuklarıma karşı duyduğum sevgi koşulsuz ve insanlığı önemseyen, iyi ahlaklı insanlar oldukları ve toplumun olumlu, üretken bireyleri oldukları sürece kendilerini nasıl tanımladıkları ve kim oldukları önemli değil.”

Destek olmakla kalmayıp Yoni’yi onurlandırdılar
3-9.jpg

Engel Kollin ve kocası Dani’nin bakımını üstlendikleri ve Temple Beth Am Sinagogu’na kayıtlı olan 16 yaşındaki kızları da dahil olmak üzere dört çocukları var. 18 yaşında lise son sınıf öğrencisi olan ve cinsiyet zamiri olarak “onlar”ı tercih eden Yoni, şiire tutkuyla bağlı olan bir sanatçı aynı zamanda. Geçen ay Los Angeles’ta LGBTQ Yahudilerine hizmet veren bir örgüt olan JQ International, düzenledileri bir öğle yemeğine boyalı saçlar, göz makyajı ve çiçekli üstler ile katılarak Kollin’i onurlandırdılar. Kabul konuşmasında Yoni ancak annesi de JQ yönetim kuruluna katıldığında gerçekten görünür hissettiğini söyledi.

En büyük endişesi cinsel kimliği değil
jq.jpg

Şu an JQ International’da yöneticilik yapan Engel Kollin’in bir anne olarak Yoni’nin eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra yaşadığı en büyük endişesi, torun sahibi olamayacak olması değil, Yoni’nin cinsel kimliğinin onların Yahudi cemaatinden dışlanmasına sebep olacak olmasıydı. Engel Kollin, “Yoni’nin eşcinsel olmak ile Yahudi olmak arasında seçim yapmak zorunda kalmasını istemedim ve cinsel tercihini ilk açıkladığında bunun yapılması gereken bir tercih olduğunu düşünüyordu” dedi. “Ve [JQ’nun] JQSA’sı sayesinde, bu seçimi yapmak zorunda olmadığını gördü.”

Bağları artık daha güçlü
2-19.jpg

Engel Kollin ve Yoni arasındaki ilişki her zaman yakın olsa da JQ ile ortak bağlarının ilişkilerini güçlendirdiğini söylüyor anne Kollin. “JQ bize bağ kurmamız için başka bir yol sundu. Hem ikimiz de JQ ile ilgiliyiz hem de birlikte birçok şey yapabiliyoruz.” Engel Kollin kendisi infertilite ile mücadele ettiği ve 21 yaşındaki kızlarını evlat edinmek zorunda kaldıkları için, “Belki de bu yüzden Yoni’nin eşcinsel olması konusunda hiçbir sorun yaşamadım, çünkü eninde sonunda bir şekilde ebeveyn olabilirsiniz. Torun sahibi olamayacağım diye düşünmedim hiç, evlat edinebilirler diye düşündüm. Anne baba olmanın birçok yolu var sonuçta” diyor. Yoni gelecek yıl Cal State Long Beach’e kabul edilmeyi ve grafik tasarım okumayı umuyor. Engel Kollin ise bir anne olarak, Yoni’nin takı takmayı ve makyaj yapmayı sevmesi dolayısıyla alabileceği tepkilerden çok kampüste karşılaşabileceği anti-Semitist tavırlar konusunda endişeli.

Kimsenin inancı, cinsiyeti ve giyim tarzı yüzünden yargılanmayacağı, anne sevgisi kadar olmasa da koşulsuz kabul göreceği bir gelecek dileğiyle.

En çok da, her halimizi bağırlarına basan, koşulsuz seven annelere sevgilerimizle.

Alt