Keçi Kalesi Hakkında

Keçi kalesi.

Çok eski zamanlarda Selçuk - Belevi yöresinde bir kral yaşarmış. Kral karısı ve kızı ile çok mutlu bir hayat sürerken bir gün karısı ölmüş. Karısı ölünce tüm sevgisini kızına vermiş. Onu herkesten korumak için o yörenin en yüksek yerine bir kale yaptırmış. Korumaları için birçok askerle birlikte kızını o kaleye yerleştirmiş.

Kızın güzelliği dillere destanmış. O yörede yaşayan bir çoban kızı görmediği halde kıza aşık olmuş. Ama kıza ulaşmak imkansızmış. Çoban tüm sevgisini kavalı ile dile getirmeye başlamış. Her gün saatlerce prensesi düşünerek kaval çalar ve ona ulaşamadığı için üzülürmüş.

Bir gün yine kaval çalarken ağacın dalına bir güvercin konmuş. Çoban güvercinle dost olmuş tüm dertlerini anlatmış. Prenses için yazdığı mektubu prensese ulaştırmasını istemiş. Güvercin mektubu alıp uçmuş prensesin penceresine konmuş.

Pencerede kuşu gören prenses çok sevinmiş. Güvercini eline alınca ayağındaki mektubu görüp okumuş. Prenses de görmediği hiç tanımadığı halde mektubu gönderen çobanı sevmiş. Hemen cevap yazıp güvercinle göndermiş. Bu böyle sürüp gitmiş.

Çoban prensesi görmeyi çok istiyormuş ama ne mümkün! Bir gün karşısına bir dede çıkmış. Çobana derdini sormuş çoban da derdini anlatmış. Dede çobana prensesi görmesi için neler yapması gerektiğini söylemiş. Çoban dedenin dediklerini yapmış.

Akşam olunca keçilerinin her iki boynuzuna da fener bağlamış kaleye doğru keçileri sürmüş. Kaledeki askerler boynuzlarında fenerlerle kaleye doğru gelen keçileri görünce düşman askeri sanıp kalabalıklığından korkup kaçmışlar. Çoban da prensesine kavuşmuş.

Durumu öğrenen kral önce çok kızmış ama sonra onların birbirlerine karşı olan sevgilerini görünce çoban ile prensesi evlendirmeye karar vermiş. Onlara güzel bir düğün yapmış. Selçuk yakınlarındaki kalenin adı da “Keçi Kalesi” olmuş.

İzmir’den Selçuk’a gidecek olursanız Selçuk’a gelmeden yolun sağ tarafında yüksekteki bu kaleyi rahatlıkla görebilirsiniz.
 
Üst
Alt