Karar vermek iyi hissettiriyor

Mia

New member
HanımZade
Kararsız kalmak çoğu zaman beraberinde endişe hissini de getiriyor. Kararsızlıkla geçirilen süre uzadıkça endişeli süre uzadıkça endişe hali kronikleşiyor. Oysa karar vermek, yanlış karar bile olsa daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Neden mi?

Şartlar ne olursa olsun herkesi daha mutlu eden tek şey

University of California Los Angeles’da nöroloji araştırmacısı Alex Korb, beyin üzerinde antideprasan etkisi yaratarak daha mutlu olmamızı sağlayacak bir şey tespit etti...

1.Nereye baksanız, mutlulukla ilgili uçuşan tavsiyeler var:

Hedef koy, başar mutlu ol…
Aradığın aşkı bul mutlu ol…
Hayalindeki işi kur mutlu ol…
İstediğin kiloya ulaş mutlu ol…
Azla yetin mutlu ol…
Doğaya dön mutlu ol…
Her şeyi bir tarafa bırak, anda kal mutlu ol...

Mutluluk o kadar kişisel, o kadar anlık bir kavram ki reçete yazmak anlamsız.

Ama mutluluk üzerine yapılan pek çok araştırmanın işaret ettiği bir şey var ki herkesin daha mutlu olmasını sağlayabiliyor:

2.Şükretmek

Şartlar ne olursa olsun herkesin daha mutlu olmasını sağlayan şey şükretmek.

University of California Los Angeles’da nöroloji araştırmacısı Alex Korb düşüncelerin yarattığı duyguların beynin belli bölgelerini aktive ettiğini kanıtladı.

Şükretmek sanki depresyona karşı etkili bir ilaç almışsınız gibi beynin serotonin ve dopamin seviyesini arttırıyor.

En etkileyici olan bulgu şükretmenin hayatınızda pek çok şey yolunda olmasa bile aynı etkiyi yaratabilmesi. Tek yapmanız gereken bütün olumsuzluklar arasında şükredebileceğiniz birkaç şey bulup dikkatinizi kısa bir süre bunlara odaklamanız. Bu beyninizde kimyasal bir değişim başlatıyor ve mutluluk seviyeniz artıyor.

Araştırmanın diğer bulguları da çarpıcı:

3.Negatif hislerinizi adlandırmak üzerinizdeki etkilerini azaltıyor

Yapılan araştırmada katılımcılar negatif duygularını adlandırırken beyin fMRI görüntülemesinden geçiyorlar. Katılımcılar hislerini adlandırdıklarında, üzgün hissediyorum, kızgın hissediyorum, endişeli hissediyorum gibi, beyinlerinin prefrontal korteks kısmı aktive oluyor ve duygu merkezi amigdala sakinleşiyor. Daha da ilginç olan, negatif hislerinizi bir başkası adlandırdığında da aynı sakinleştirici etki oluşuyor. Bu FBI ajanlarının rehinleri kurtarmak için pazarlık yaparken kullandıkları bir teknik.

4.Karar vermek iyi hissettiriyor

Aynı duyguları adlandırmak gibi, karar vermek de beynin prefrontal korteks kısmını aktive ediyor. Bu da amigdalayı sakinleştiriyor. Burada önemli olan yeterince iyi bir kararla yetinmek. Çünkü mükemmel kararı vermeye çalışmak çok fazla stres yaratıyor. Yeterince iyi bir karar, prefrontal korteksi uyarıp sakinleştirirken mükemmel karara ulaşmaya çalışmak alt orta hipotalamusu uyarark duyguların karar verme mekanizmasını fazlasıyla etkilemesine sebep oluyor.

5.Yardım eli uzatmak mutlu ediyor

Yardım etmek beynin serotonin, dopamin ve oksitosin salgılmasını sağlıyor. Harvard’da yapılan bir araştırma iş arkadaşlarına yardım edenlerin etmeyenlerden 10 kat daha odaklı çalıştıklarını ve terfi etme olasılıklarının %40 daha fazla olduğunu göstermiş. Kendinizi limitlerinizin ötesinde zorlamadığınız sürece yardım ederek hem kendinizin hem de çevrenizdekilerin daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

6.Beynimiz dokunmaya programlı

Sosyallik insanoğlu için o kadar önemli bir ihtiyaç ki, beyin dışlanmaya fiziksel acıyla aynı tepkiyi veriyor!

Benzer şekilde, beyin dokunulmayı sosyal kabul olarak algılıyor. Dokunmak oksitosin salgılatıyor. Bu da amigdala tarafından kontrol edilen duyguları sakinleştiriyor. Sevdiğiniz kişinin elini tutmanın beynin acıya verdiği tepkiyi azalttığını gösteren araştırmalar var. Masaj yaptırarak bile serotonin seviyenizi %30 arttırabiliyorsunuz. Dokunmak stresi azaltıyor, acıyı azaltıyor, uykuyu iyileştiriyor ve yorgunluğu azaltıyor!
(alıntı)

Alt