Karabük Üniversitesi

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
gl7bN3.jpg

Tanıtım

Karabük Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Karabük ilinde bulunmaktadır.

Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitesidir. 2015 yılı sonunda 32.000 öğrenci sayısına ulaşacağı düşünülmektedir. 2007 yılında 1 Fakülte ile eğitime başlayan Karabük Üniversitesi geçen 4 yıllık süre içinde, Fakülte sayısını 12’ye, Yüksek Okul sayısını 3’e, Meslek Yüksek Okulu sayısını 3’e ve Enstitü sayısını da 4’e çıkararak 600 öğretim elemanı, 300’ü aşan idari personeli ile eğitim hayatına devam etmektedir. Temel Bilimlerden Mühendislik Bilimlerine, Sosyal, Siyasal, İdari Bilimlerden, Mimarlık eğitimine kadar tüm disiplinleri bünyesinde barındırmaktadır. Kurulduğundan bu yana %285'lik bir büyüme ortalaması tutturmuş olan üniversitede ayrıca YÖK Genel Kurulu'ndan üniversiteye Tıp Fakültesi kurulma kararı da çıkmış ve 2011 yılı itibariyle ilk öğrencilerini almıştır.

Fakülteler

Diş Hekimliği Fakültesi

Edebiyat Fakültesi

• Antropoloji
  • Coğrafya
  • Sanat Tarihi
  • Psikoloji
  • Arkeoloji
  • Bilgi ve Belge Yönetimi
  • Doğu Dilleri ve Edebiyatı
  • Sosyoloji
  • Batı Dilleri ve Edebiyatlari
  • Eğitim Bilimleri
  • Tarih
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Felsefe

Fen Fakültesi

• Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji
  • İstatistik
  • Matematik

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

• Mimarlık
  • Resim
  • Müzik
  • Endüstri Ürünleri Tasarımı
  • İç Mimarlık

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• İşletme
  • Kamu Yönetimi
  • İktisat
  • Uluslararası İlişkiler
  • Sosyal Hizmet
  • Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Ekonometri

İlahiyat Fakültesi

• İlahiyat
  • İlk Öğr.Din Kültürü ve Ahlak Bilg.

İşletme Fakültesi

• İşletme
  • Aktüerya
  • Bankacılık ve Finans
  • Turizm Rehberliği
  • Girişimcilik
  • Turizm İşletmeciliği
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
  • Uluslararası İşletmecilik

Mühendislik Fakültesi

• Tıp Mühendisliği
  • Ulaştırma Mühendisliği
  • Makina Mühendisliği
  • Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Biyomedikal Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği
  • Mekatronik Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği
  • Kimya Mühendisliği
  • Otomotiv Mühendisliği
  • Raylı Sistemler Mühendisliği
  • Çevre Mühendisliği

Orman Fakültesi

• Orman Endüstri Mühendisliği
  • Orman Mühendisliği
  • Peyzaj Mimarlığı

Safranbolu Turizm Fakültesi

• Turizm İşletmeciliği
  • Turizm Rehberliği
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
  • Rekreasyon Yönetimi

Teknik Eğitim Fakültesi

• Elektronik Bilgisayar Eğitimi

• Bilgisayar Sistemleri A.B.D.
  • Elektronik A.B.D.

• Metal Eğitimi

• Kaynak A.B.D.
  • Malzeme A.B.D.
  • Döküm A.B.D.
  • Mekanik Metallurji A.B.D.
  • Ekstraktif A.B.D.

• Makine Eğitimi

• Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi
  • Otomotiv Eğitimi
  • Talaşlı Üretim Eğitimi
  • Tesisat Eğitimi (SID)
  • Tesisat Eğitimi (SIS)

• Mobilya Dekarasyon Eğitimi
  • Eğitim Bilimleri

Teknoloji Fakültesi

• Mekatronik Mühendisliği
  • Enerji Sistemleri Mühendisliği
  • İmalat Mühendisliği
  • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Tıp Fakültesi

• Temel Tıp Bilimleri
  • Dahili Tıp Bilimleri
  • Cerrahi Tıp Bilimleri

Yüksek Okullar

Sağlık Yüksek Okulu

• Hemşirelik
  • Ebelik
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
  • Beslenme ve Diyetetik
  • Çocuk Gelişimi
  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Sağlık Kurumları Yöneticiliği

Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu

• Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
  • Spor Yöneticiliği
  • Antrenörlük

Yabancı Diller Yüksek Okulu

• Yabancı Dil Hazırlık
  • Mütercim Tercümanlık

Meslek Yüksek Okulları

Eskipazar Meslek Yüksek Okulu

• Özel Güvenlik ve Koruma
  • İşci Sağlığı ve İş Güvenliği
  • Raylı Sistemler Elektrik Elektronik Teknolojisi
  • Elektromekanik Taşıyıcılar

Meslek Yüksek Okulu

• Bilgisayar Teknolojileri
  • Elektrik ve Enerji
  • Elektronik ve Otomasyon
  • Makine ve Metal Teknolojileri
  • Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri
  • Mülkiyet Koruma ve Güvenlik
  • Tasarım
  • Ulaştırma Hizmetleri
  • Yabancı Diller ve Kültürler

Safranbolu Meslek Yüksek Okulu

• Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
  • Turizm Animasyonu
  • Turizm Rehberliği
  • İşletme Yönetimi
  • Radyo ve Tv Programcılığı
  • Mimari Resterasyon
  • Tekstil Teknolojisi
  • Geleneksel Elsanatları
  • Mobilya ve Dekarasyon
  • Çocuk Gelisimi

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

• Tıbbi Hizmetler ve Teknikler
  • Dişcilik Hizmetleri
  • Sağlık Bakım Hizmetleri
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü
  • Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü
  • Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksek Okulu
  • Yenice Meslek Yüksek Okulu
  • Adalet Meslek Yüksek Okulu

mfkbd.png

Neden Karabük Üniversitesi?

1. Karabük Üniversitesi öğrencisi, akademik ve idari personeli, karabük halkı ve diğer paydaşlarıyla ben değil BİZ KÜLTÜRÜNÜN yaşandığı üniversite.
2. Yabancı Dil Hazırlık eğitimi ile eğitim öğretim süresi içerisinde en az bir yabancı dil öğrenme imkanı sunulmaktadır. Hazırlık eğitimi nitelikli öğretim elemanlarıyla birlikte yabancı uyruklu öğretim elemanları ile desteklenmekte, ders ortamı ile bütünleşik bilgisayar destekli yabancı dil eğitimi en üst düzeyde verilmektedir.
3. Tamamen yabancı dilde eğitim yapan bölümler yanında, kısmi yabancı dilde eğitim yapan bölümlerin varlığı.
4. Türkiyedeki üniversiteler arasında Erasmus ve Farabi Değişim programlarında en fazla değişime katılan öğrenci oranı sahip.
5. Ülkemizdeki 170 Üniversite içerisinde Diploma Eki ve Etiketi (Diplomaların Uluslar arası Tanınırlığı) veren ilk 15 Üniversite içerisinde yer almaktadır.
6. Raylı Sistemler Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, Demir Çelik Enstitüsü gibi ülkemiz için önemli ilklerin yaşandığı Üniversite;
7. Eğitim- öğretimin her kademesinde(Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans) Uzaktan Eğitim verilen programların yanında tüm bölümlerde Uzaktan Eğitimde Marka Olmayı Hedefleyen Üniversitedir.
8. Öğrencilerine Çift Anadal Programı ile ikinci bir diploma alma fırsatı sağlamaktadır .
9. TÜBİTAK öğrenci projelerinde proje sayısı bakımından Tüm üniversiteler arasında İkinci Sırada, TÜBİTAK Öğrenci Projesi Sayısı/toplam öğrenci sayısı bakımından oransal olarak birinci sıradadır.
10. Sosyal, sportif ve kültürel aktivitelerin zenginliği: Öğrencilerin ders dışı zamanlarında mesleki, sportif ve sosyal gelişimi için aktif öğrenci kulüp ve grupları (Spor, Halk Oyunları, Müzik, Tiyatro, Dağcılık, Robot, Mekatronik, Otomasyon, Güneş arabası vb.). Öğrenci kulüplerine katılarak veya ilgi alanlarınıza göre yeni kulüpler oluşturarak serbest zamanlarınızın zevkle değerlendirilmesini sağlanmaktadır.
11. Doğal bir park görünümündeki üniversite kampus alanı ile huzurlu ve güvenli bir çevrede eğitim-öğretim ve yaşama imkanı.
12. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler genel sıralamasında Karabük Üniversitesi 2009 yılında 28, 2010 yılında 14 ve 2011 yılında ise 6. Sıraya yerleşmiştir.
13. Karabük ve çevresi sanayi, ticaret, turizm ve kültür merkezidir. Karabük üniversitesi çevreyi uygulamalı eğtim-öğretim alanında en etkin düzeyde değerlendirmektedir.
14. Ağır sanayinin başkenti olan Karabük mühendislik ve işletme alanlarında eğitim öğretim için uygulamaya yönelik doğal atölyelere sahiptir.
15. Karabük ve çevresi tarihi konakları, kültür mirası, ticaret ve turizm imkânlarıyla öğrencilerin yerinde uygulamalı eğitim için önemli fırsatlar sunmaktadır.Karabük Üniversitesi bu fırsatları en üst düzeyde değerlendirmekyedir.
16. Öğrencilerin sportif, kültürel, sosyal ve mesleki gelişimi için periyodik olarak seminerler, konferanslar ve spor müsabakaları düzenlenerek öğrenci katılımı teşvik edilmektedir.
17. Öğrencilerin görüşlerini, önerilerini, isteklerini üniversite yönetimine ve ilgililere ileten aktif çalışan Öğrenci Konseyi ve kulüpleri
18. Üniversitemiz kampüs alanı içerisinde tüm öğrencilerimize sınırsız internet erişimi imkanı.

Alt