Kanadı Kırık Olmak

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest

Yaptığımız birçok davranış, başkalarının davranışlarını olumlu olumsuz etkilemekte, başkalarının sözleri, davranışları, duyguları da bizi. Biz farkında olmasak da boyutlarını bilemediğimiz bir etkileşim süzkonusu ve bu etki alanı; yaptıklarımızı, anlamlı, başarılı ve değerli kılmak ile değersiz, zararlı ve başarısız kılmak ayırımının bilincine varmamızda önemli bir unsurdur.

Söylediğimiz her sözün, yaptığımız her davranışın lehimize ya da aleyhimize bir etki alanı vardır. Eylemlerimiz, hedeflerimiz, kazançlarımız ya da kayıplarımız somut bir değerlendirmeye, ölçüye tabi tutulduğunda başarı ya da başarısızlık olarak nitelendirilir. Oysaki başarı iki kanatlı kuş gibidir. Tek kanadının(ölçülebilen boyut) sağlıklı olması ötelere uçmak için yeterli değildir. Ölçülemeyen velâkin müdahil olabildiğimiz diğer boyutun ihmali; kuşun yaradılış amacına uygun hareket edememesi, ilerleyememesi, kendi potansiyelinin çok altında bir yaşam tarzına mahkûm olması demektir.

Aynı durum insan içinde geçerli. Başarının tek boyutlu değerlendirip, etki alanının dikkate alınmadığı her çalışma, davranış, söz, hedef, faaliyet, etkileşim, v.b kişi için potansiyelinin çok altında, varoluş amacına hizmet etmeyen ve sahibini desteklemeyen eylemlere dönüşür. Bu anlamda etki alanı başarının ikinci kanadıdır. Uçsuz bucaksız semalarda süzülerek uçabilmek için, etki alanını çok geniş tutmak gerekir. Etki alanını genişleten etkenlerden birkaçı;

Niyet

Eylemin hareket noktasıdır. Varış yerinizi(durumunuzu) belirleyen usul değil, niyettir. Usulsüz varış olmaz elbette, istenilen sonuca ulaşmak için bir plan yapmak kaçınılmazdır. Usul haritadır, niyet ise yoldaş. Elinize sadece bir harita aldığınızda yolu kendi çabanızla bulmak zorunda kalırsınız, yoldaşınız ne kadar içten ve iyi ise yolculuğunuz o denli kolaylaşır. Harita sizi menzile götürür sadece ama orada ne bulacağınızı niyetiniz belirler. Harita yolu gösterir, engelleri gideremez ama niyetinizin samimiyeti ve evrenselliği yol bulmak için de yol açmak için de etkilidir.

Niyet bir yoldaştır dedik, davranışlarımızın etki alanın da başrollerde yer alan bir yoldaş. Yoldaşınızı iyi seçerseniz yolunuz açık, yolculuğunuz rahat olur yok eğer kötü bir yol arkadaşı( kötü niyet) ile çıktınız ise yola, harita bile yolunuzu bulmak için yeterli olmayacaktır.

Dua

Duanın anlamlarından biri de çağırmaktır. İnsanı destekleyen, gözetleyen, koruyan, besleyen, kudreti sınırsız bir Zat ı yardıma çağırmaktır. Bu çağrının cevap bulması; başarıdaki en büyük etkendir. O halde ne için çağırdığınıza dikkat edin. Çağrının; biçimi, samimiyeti, evrenselliği, v.b. hepsi çağrının durumunu etkiler. Sözü bağırarak emrivaki söyleyen ile hacet içinde nezaketle söyleyene nazarınız aynı mıdır?

Davranışların etki alnını geniş tutmak için kendi gayretimizden daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu alanı genişletmek için kendimiz veya bizim için birirleri çağrıda bulunmak zorunda. Bu çağrı kabul edilirse, sizi desteklemek için çağrılır insanlar ve birileri size destek olmaya geldiyse bu dua ile yaptığınız çağrının insan boyutundaki yansımasıdır.

Bilgi

Bilgisiz yola çıkan azıksız yola çıkandır. Bilgisiz çıkan korunaksız çıkandır. Bilgi hedefe ulaşmada, başarıda illaki yer almalıdır bununla beraber başarının etki alanına; bilginin davranışa dönüşme durumu tesir eder. Bilginiz; sözlü anlatımı aşıp davranışlarla konuşmaya başladığında, söylenenler sözcüklerin ötesine geçer. Sadece sözcüklerle konuşanın etki alanı kısıtlıdır, farklı konuşma biçimlerini de hayatlarına katanlar, sınırlı alanları aşanlardır.

İlke

Hedef ulaşmak için farklı yollar bulunabilir ama en etkili yol ilkeli olandır. Allah bize yaşama dair, insana dair, iletişime dair, gayeye dair…. ilkeleri bildirmiştir. Kişi hedefe ulaşma yolculuğunda eline aldığı haritaya dikkat etmelidir ancak ilkeleri barındırmayan bir güzergâh, bataklığa düşme tehlikesi taşır.

Tavırlar

Hedefe ulaştığınızda göstereceğiniz tavırlar, etki alanını yok etmekle çok etmek tercihinin temelini oluşturur. Başarıyı, ben bilinci ile değerlendirip bencilleştiren etki alanında kendisinden başkasını bulamaz. Bencilleştirlmiş başarının sahibinden başkasına etki etme ihtimali çok düşüktür. Etki alanını geniş tutmak isteyenler ben bilinci yerine şükür bilincini yerleştirirler.

Sevgi

Sevgi kendi başına bir etki alanıdır. Hangi davranışı sevgi ile yaparsanız etkili olur, hangi söze sevgi katarsanız anlamlı olur, hangi işe sevgi ile başlarsanız varışı güzel olur… Sevgi dâhil olduğu her olguyu değerli yapar, etkili kılar.

Etki alanında yer alan faktörler; yaptıklarımızı tanımlayan sözcükler gibidir. Eylemlerinizin hangi sözcüklerle tanımlanmasını isterdiniz? Sevgi, ilke, çağrı… içeren sözcüklerle mi yoksa,…

Etki alanı; eylemlerin güzel ahlakıdır. Yapılanlar somut olarak değerlendirildiğinde güzel gözükebilir. Ancak o güzelin ahlakını, etki alanındaki değerler güzelleştirir.

Etki alanı; eylemlerin şifa kaynağıdır. Hastalığı sadece insana mahsus kılmak hatalı olur. Hastalıklı bir düşünce, hastalıklı bir bakış, hastalıklı bir söylem, hastalıklı bir eylem, v.b. bazen bedensel bir hastalıktan daha tehlikeli olabilir. Etki alanı hiçe sayılmış her eylem, nakıstır, hastalanmaya müsaittir.

Etki alanı; eylemlerin besin sofrasıdır. Yararlı besinlerle beslenmeyen eylemler, kısa zamanda etkisini yitirir. Etki alnınızı ne kadar yararlı etkenlerle doldurusanız, eylemlerinizi o kadar beslemiş olursunuz. Dikkat edin, yaptıklarınızın beslenmesinde abur cubur veya zararlı besinler bulunmasın.

Etki alanı; eylemlerin yaşam sürecini etkiler. Etki alanındaki değerler, yapılanları uzun ömürlü kılar. Öyleki kişi ölür de yaptıkları ölümsüzleştirilir.

Etki alanı; eylemlerin hareket alanıdır. Etki alanı eylemin bir parçası olduğunda; yaptıklarınız kanatlarını çırpan kuş misali, çok ötelere taşınabilir. Buradaki bir eylemin etkisi, dünyanın öbür ucuna veya nesiller sonrasına, etki alanındaki değerler ile uçurtulur.

Etki alanı, eylemlerinizin (söz, davranış, faaliyet, hedef, iletişim, v.b) bir parçasını oluşturmuyorsa, eyleminizin kanadı kırık demektir. Kanadı kırık bir eylemi ötelerde yanınızda bulamazsınız.

Eylemlerimizin ötelere taşınması dileğiyle...
 
Üst