İŞYERİNDE SOHBET ARASI

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Bir okuyucu sorar:
Mesai sırasında zamanlarını ve şirket kaynaklarını birbirleriyle sohbet etmek için kullanan, mesai saatleri sırasında birbirlerine birçok kişisel e-posta göndermek gibi birkaç çalışanım var. Onları yabancılaştırmadan çözmenin en iyi yolu nedir? Gün boyu devam ediyor gibi görünüyor ve çalışmalarını etkiliyor.
6242

Yeşil cevap verir:

İş günü boyunca birbirlerine e-posta gönderen iş arkadaşları, kesinlikle işle ilgili olmasa bile, oldukça normaldir. Bu kendi başına gerçek bir sorun değil.
Çalışmalarını etkilediği noktaya aşırı geliyorsa, bu bir sorun - ancak bu durumda, mesele onların işi ve üretkenliği, sohbet ettikleri ya da e-postaladıkları gerçeği değil.

Yani, buna odaklan. Görmek istediğiniz işin niteliğini veya miktarını görmediğinizden endişe ettiğinize dahil olan her kişiye doğrudan davranın. Bu konuşmanın bir parçası olarak, “Gün boyunca Imogen ve Fergus ile e-posta göndererek çok fazla zaman geçirdiğinizi farkettim ve bu sorunun bir parçası olabilir. Bakalım yardımı olur mu? Fakat bu mesajın ana itici gücü olmamalıdır - ana mesaj "İşinizde X ve Y sorunlarını görüyorum, bu yüzden bunları nasıl çözeceğimizi çözelim."
Sohbete değil, buna odaklanmanızın nedeni, nihayetinde önemli olan iş. Eğer
Chat yapmayı ve e-posta göndermeyi durdurdular, ancak işleri hakkında hiçbir şey değişmediyse, hala endişeleriniz olurdu, değil mi? Ve eğer yüksek bir seviyede performans sergiliyorlarsa, aynı anda biraz sohbet etmeleri umrunda olmazdı.

Bazı yöneticiler bunu duyuyor ve şöyle düşünüyorlar: "Eh, tüm sohbetlerini biliyorlar, bu da zamanlarını iyi kullanmadıklarını düşünmeme neden oluyor - çok fazla sosyalleşme için zamanları varsa, daha üretken olmaları için zamanları yok peki? " Ve bu mantıksız bir düşünce çizgisi değil - ama o zaman bile, cevap "onları
sohbet etmeyi ve e-postalaşmayı durdurma" değildir. Bunun yerine, iyi kullanmadıkları zaman alanlarının büyük olduğundan endişeleniyorsanız, bunu daha doğrudan ele alın. "Hey, Imogen ve Fergus ile sohbet ederek çok fazla zaman geçirdiğinizi fark ettim ve sizinle zamanınızı daha iyi kullanıp kullanamayacağımızı merak etmemin şeffaf olması istiyorum. "
Düşüncelerinizi değiştiren bir yanıt duyabilirsiniz - örneğin, bir iş sürecinin bitmesini beklerken birbirleriyle sohbet ettikleri ve bu süre boyunca yapabilecekleri verimli bir şey olmadığı yönünde konuşabilirsiniz. E-postanın masalarında öğle yemeği yerken oluyor olduğunu duyabilirsiniz. Ya da belki değil - belki ne kadar zaman harcadıklarını anlamadıklarını duyacaksınız. Her iki durumda da, hepiniz aynı sayfada olmanız ve onlara bir sorun olarak adlandırmadığınız bir şey için endişelenmenize gerek kalmaması için yararlı bir
sohbet.

Alt