IstanbuLun buyuSune kapiLanLardan dokuLen istanbuL tanimi.. sizLerinde varSa istanbuL taniminiz payLasin Lutfen..

KunneS

Well-known member
Kullanıcı
***Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim. Lamartine

***İstanbul dünyanın gerçek başkentidir. Coğrafya konumu bakımından dünyada rakibi yoktur. Joseph Hellert

***Dünyadaki bütün şehirler yok olabilir fakat İstanbul gönüllerde yaşamaya devam eder. Gyllius

***Ah İstanbul! Beni büyüleyen isimlerden en çok büyüleyeni yine sensin. Pierre Loti

***Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir. Edmondo De Amicis

***İstanbul olağanüstü durumunu Haliç, Marmara Denizi ve Boğaz’a borçludur. Andrea Horn

***İstanbul eskiden beri Avrupa ve Asya’yı birleştiren büyülü (tılsımlı) ve adeta kutsal bir mühürdür. İstanbul muhakkak dünyanın en güzel yeridir. Gerard De Nerval

***İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir. Mustafa Kemal Atatürk

***Dünya’da İstanbul kadar güzel görünüşlü başka bir kent bulunmadığını söyleyenler, gerçekten haklıymışlar. Chateaubrıand

***Bu şehr-i Sıtanbul ki bi-misl-ü behadır, Bir sengine yekpare Acem mülkü fedadır. Nedim

***Doğu ile Batıyı çok iyi birleştiren, insana her alanda özgürlük sunan emsali olmayan bir şehir... Max Müller

***Eski ve yeni bütün yazarlar İstanbulun dünyanın en seçkin yerinde bulunduğunu bilir. Ermeni Coğrafyacı İnciciyan

***Diğer bütün kentler ölümlüdür, ama sanırım İstanbul, insanlar var oldukça yaşayacaktır. Petrus Gyllius

***İstanbul'dan daha muhteşem bir manzara yeryüzünün hiç bir yerinde yoktur. Lady Dorina Neave

***Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın...Bu şehir arkandan gelecektir. Konstantinos Kavafis

***”İstanbul’a hükmeden bütün cihana hükümdar olur. Onun için, mümkün olduğu kadar İstanbul’a yaklaşmak gerekir.” (Rus Çarı I. Petro)

***”İstanbul, Asya ile Avrupa’nın uyumlu estetiğini, insanın dili tutulacak derecede âhenkle aksettiriyor.” (Fransız baronesi D. de Fontmagne -1856)

***“İstanbul, önünde şair iIe arkeoIoğun, dipIomat iIe tüccarın prenses iIe gemicinin, KuzeyIi ve GüneyIinin, hepsinin aynı hayranlık duygusuyla haykırdığı evrenseI ve son derece büyük bir güzelliktir. Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzeI yeri oIduğu düşüncesindedir.” (Edmondo De Amicis)

***” Paris güzel bir salon, Londra güzel bir park, Berlin güzel bir kışla ama İstanbul güzel bir şehir.” ( Zülfü Livaneli)

***” Eğer dünya tek bir devletten ibaret olsaydı, başkenti İstanbul olurdu. ” (Napoleon Bonaparte

***” Daha muhteşem bir manzara yeryüzünde mevcut değildir. Haşmetli kubbeleri, birbirinden güzel sayfiyeleri ile İstanbul, dünya şehirlerinin kraliçesidir. ” (İngiliz Lady Dorina Neave)

***” İstanbul’un manzarasının güzelliğini hiç bir fırça ve kalem lâyıkıyle tarif edemez. ” (Fransız şâiri, Alphonse de Lamartine)

*** Ana gibi yâr olmaz, İstanbul gibi diyar, güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar.” ( Necip Fazıl Kısakürek)

KunneS

Well-known member
Kullanıcı
sizLerinde varSa istanbuL taniminiz payLasin Lutfen..

GuNeS

Well-known member
Dj Mevsim FM
İSTANBUL.
SEhR-İ AŞKTIR..
Zulasına hasreti, özlemi, özgürlüğü yatırmıs bir aşk..
Tüm sevdalılar ondan bilir hasreti, Şarkılar ondan dem vurur.
Yolcular onda izler, seyr-i sahaneyi.
Hep suçludur o, masum bir çocuk gibi. Herkes gelir seyrine bakar önce ,sonra eteğindeki taşları dokuverir İstanbul'un yüreğine.. Öyle güzelidir ki tevazuyla sarmalar; kendine geleni ve kendinden gideni. Kırılmaz kolay kolay güclüdür tarihi gibi.. Bir ana gibi acar kollarını ..
Aşkın kendisidir İstanbul.. Onu anlamak icin, aglamak gerekir bazen sancısını cekmek gerekir aşk gibi Bu yüzden ,,İstanbulu dinliyorum gözlerim kapalı der sair,..
..Tüm güzelliğini icerken yudum yudum.. zehr-i serbet etmektir İstanbul..Kimine gürültü kimine ruhtur.. Kiminin doyduğu ,kiminin doğdugu sehirdir İstanbul.
İstanbul mevsimler gibidir tüm renklerini yasarsın bir günde .. Ansızın Günes dogar ve yagmurda ıslanırsın aynı anda.. Bir üsürsün bir yanar, Tutulmak yakalanmak kalakalmaktır İstanbul..
Bir Deli sevdadır gitmek istersin gidemezsin.. Ahhh dersin ahh İstanbul Özledim seni ..
Bir turlu gidemezsin..
Emektir vefadır özlemdir .. Solugunda bir çocuk, kalbinde bir delikanlı, gözlerinde bir kadın ,ellerinde bir baba, tırnaklarında bir emek, kucagında bir bebek, dilinde bir sarkı, bogazında bir hıckırık, ellerinde bir cicek, dizlerind derman, avuclarında dua, gurbetinde sıla, denizinde bir ay, ruhunda bir kelebek, kafesinde bir kustur. Bir martının kanatlarında özgurluk ve sırdır İstanbul.
Asktır İstanbul Aşk.. :)

Alt