Hz.Yakup Peygamberimizden Öğüt Dolu Sözler

Bazı insanlar vardır ki doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur çevresini aydınlatırlar. Bu nedenle sizler için Hz Yakup (a.s.) Peygamberimizden insanoğlunu aydınlatacak bazı nasihat sözleri sizler için derledik. Bu çalışmamız da ki amaç, toplumda ortaya çıkan bozulmanın durulması adına, ‘bir damla’ olabilmektir. Umarım faydalı bir bilgi olmuştur sizler için…

Hz Yakup aleyhisselam Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerdendir. Yusuf (a.s.) babası, İshak (a.s.) ise oğludur. Bir adı da İsrail olduğundan bu sülâleden gelenlere Israiloğulİarı denir. Büyük oğlunun ismi ’Yehud’dur. Sonradan bunlara Yahudi de denilmiştir.

Hz. Yakup’un Oğullarına Öğütleri

“Ey oğulcuğum; Rüyanı kardeşlerine anlatma! Sonra sana (haset ederler ve) bir hile olarak tuzak kurarlar, çünkü şeytan, insan için apaçık bir düşmandır.”

Yusuf Suresi, ayet 6

Ve (Yusuf’un) gömleğinin üzerinde yalan bir kan getirdiler. (Yusuf’un hayatta olduğunu peygamberlik ferasetiyle anlayan Yakup) dedi ki: “Hayır nefisleriniz sizi (aldatıp, kötü) bir işe sürüklemiş, artık (bana düşen) güzel bir sabtr(dtr). Çünkü sizin bu anlattıklarınıza kendisinden yardım istenecek olan, ancak Allah’tır.

Yusuf Suresi, ayet 18

Sonra dedi ki: “Ey oğullarım! (Mısır’a) tek bir kapıdan girmeyin; ayn ayrı kapılardan girin (ki nazar değmesin). Bununla beraber, Allah’tan (gelecek) hiçbir şeyi sizden def edemem. Tevekkül edenler de ancak ona dayansın.

Yusuf Suresi, ayet 67

6 (Yakup) dedi ki: “Ben gam ve kederimi ancak Allah’a şikayet ediyorum”. Çünkü Allah tarafından sizin bilemediğiniz şeyleri biliyorum.”
Yusuf Suresi, ayet 86

Alt