Hz.Adem Peygamberimizden Öğüt Dolu Sözler

Hz Adem Peygamberimizden bazı insanoğlunu aydınlatacak bazı nasihat sözleri sizler için derledik. Dünyada, bir insanın yaşayabilmesi için gerekli olan her şey vücuda getirildikten sonra, ilk insan yaratıldı. Hz Adem, İlk Peygamber ve ilk insandır. Kuran Hz. Adem’in yaratılışı ile ilgili pek çok ayet içerir. Âdem kelimesi insan manasına geldiği gibi ilk insan ve ilk peygamber olan, Âdem (a.s.)’in de ismidir. Allah (c.c.) önce Hz. Âdem’i sonra Hz. Havva’yı yaratımşcnJlk insanlık ikisinden türeyip gelmiştir.

Hazreti Âdem’in, Oğlu Şit’e Öğütleri

İlk insan, ilk peygamber ve insanlığın atası olan, ilk baba Hz. Âdem (aleyhisselâm)’in, oğullan içinden Hz. Şit gibi kendi izinden gidenler olduğu gibi, şeytana uyarak çığırından çıkanlar da vardır. Ama onun görevi doğruyu, güzeli ve gerçekleri akıl ve kalplere yerleştirmeye çalışmaktı. Hz. Adem’in oğullarına pek çok öğütleri olmuştur. Bu öğütler sadece bir örnek mahiyetini taşımaktadır.

Hz. Âdem aleyhisselâm, oğlu Hz. Şife dört nasihatta bulunmuştur. Şöyle Diyordu

Ey Şit! Oğullarına söyle:

• Dünyaya ayrılmayacaklarmış gibi bakmasınlar. Buralardan bir gün göçüp gideceklerini düşünsünler. Çünkü ben cennetten ayrılmayacağım gibi baktım da, olan oldu.
  • Yapacakları işin sonunu düşünsünler. Eğer ben yasak agacm meyvesinden yerken bu işin sonunu düşünseydim başıma bunlar gelmeyecekti.
  • Bir işe başlarken içinde o işe ait bir endişe ve isteksizlik olursa, tekrar bir daha düşünüp yeniden tetkik etsinler. Şayet ben yasak ağaçtan yiyeceğim sırada içimdeki endişe ve isteksizlik üzerine durup kararımı yeniden gözden geçirseydim, bu pişmanlığa düşmeyecek, o hatayı işlemeyecektim.
  • Doğruluk ve isabet derecesini kesin olarak bilmedikleri işlerde de istişare etsinler. Eğer ben meleklerle istişare edip işimin sonunu onlarla müzakerelerden sonra karara bağlasaydım, başıma gelenlere müstahak olmayacak, musibetlere maruz kalmayacaktım.

Alt