GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE RAP SAVAŞLARI!

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Günlerdir sosyal medyanın gündeminde olan rap kavgaların sebebi ne? Her şey ne zaman başladı ve kim kimin tarafında? Ezhel, Ben Fero, Killa Hakan ve Ceza neden Norm Ender'e diss attı? İşte tüm bu soruların cevabını sizler için derledik
6201

Son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde tek bir konu var: Rap savaşları! Bizim için hava hoş… Ünlü rapçiler birbirine diss atıyor, ortaya çıkan harika şarkıları dinlemek de bize düşüyor Peki günlerdir konuşulan bu kavgaların sebebi ne? Her şey ne zaman başladı ve kim kimin tarafında? İşte tüm bu soruların cevabını sizler için derledik ve ortaya en kapsamlı rap savaşları listesini çıkardık. Hazırsanız başlıyoruz!

28 Mart 2008 tarihine geri dönerek başlıyoruz. Norm Ender o tarihlerde “alayına diss” dediği “O Piç De Bendim” adlı şarkısını piyasaya sürüyor

“… Aynaya bak lan budur derdim
Dökük evdeki fakir o piç de bendim
Sen bana söyle Ceza mı ustan?
Sagopa ya da Fuat kaçar bu kurstan…”

“…Yaptığınız rape g*tümle güldüm
Bıdı bıdı bidi bidi bıdı bıdı bidi bidi
Para için havlama susturun şu iti!…”

Norm Ender hiç acımadan yıkıp geçmiş! Şarkısında Ceza’yı eleştirmeyi de ihmal etmemiş.Tarihten de anlayacağınız üzere Ceza ile olan anlaşmazlıkları bir hayli eskiye dayanıyor
755x390-rapci-ceza-kimdir-ceza-hayati.jpg

Bu ikilinin arasındaki husumeti iyice anlamanız için bir örnek daha verelim, Ceza 2010 yılında çıkardığı “Bir Minik Mikrofon” adlı şarkısının klibinin en sonunda mikrofonları toprağa gömüyor

Norm Ender ise hemen bir yıl sonra yani 2011’de çıkardığı “Çıktık Yine Yollara” isimli şarkısının sonunda mikrofonları topraktan çıkartarak Ceza’ya gönderme yapıyor

Bu ikilinin arasındaki en son etkileşim ise geçtiğimiz haziran ayında Ceza’nın babasının vefat etmesi üzerine olmuştu. Norm Ender, Ceza’nın kardeşi Ayben’e başsağlığı dilemiş, Ceza’da “Saolasın bro” diyerek cevap vermişti

aa.jpg

Şimdilik tüm bu olaylar şurada dursun, biraz da Ceza’dan bahsedelim

Size daha önce Killa Hakan‘dan bahsetmiştik. Kendisi Türkçe rap’in hatırı sayılır isimlerinden biri. Anlayacağınız üzere sektörde de oldukça eski. Ceza’dan bahsedecektik, Killa Hakan ne alaka diyor olabilirsiniz. Killa Hakan ve Ceza, yıllardır beraber takılıyorlar ve yakın arkadaşlar. Geçtiğimiz yıllarda beraber şarkı da çıkarttılar. Eğer dinlemek isterseniz:

Ceza ve Killa Hakan arkadaşlığını da cebimize attıysak, yolumuza devam etmeye hazırız. Bu sefer dikkatimizi Ben Fero’ya ve Ezhel‘e verelim
D_wu1VsWwAApFNX.jpg

Ben Fero ve Ezhel’in tarzı, rap camiasını “Sagopa ve Ceza” zamanlarında bırakanlar için bir hayli farklı desek yanlış olmaz. İşte bu farklılıktan rahatsız olan bazı isimler yok değil!

Norm Ender ve Patron, Ezhel ve Ben Fero gibi isimleri “Amerikan özentisi rap” yapmak ile suçlayınca işler iyice karıştı. Hatta Patron, “Kaybedecek Ne Kaldı” isimli şarkısında “Amerikan özentisi” dediği bu rapçilere demediğini bırakmadı

Ve işin sonunda Norm Ender, 2 yıllık bir aradan sonra piyasaya tekrar giriş yaptı. “Mekanın Sahibi” adını verdiği bu parça ile piyasadaki tüm rapçilere saldırmayı ihmal etmedi

“…Popüler kültüre köle gibi yapış ama lafa gelince Marley Tupac…” diyerek Ezhel’e, “…Kafası testis gibi sirk maymunları istiyorsa ‘Orman Kanunları’ o zaman güçlü zayıfı ezecek…” ve “…Keltoş, babana koş trap böyle yapana hoş!” diyerek Ben Fero’ya ve “Hadi bakalım Mary Jane Mary Jane nasıl yapalım” diyerek de Khontkar’a diss attı.

Ben Fero, kendi tarzını Snoop Dogg’un deyişiyle “hıdıdı” olarak tanımlıyor yani yine Ben Fero’ya bir gönderme var…

“Mekanın Sahibi” adlı parça çıkalı daha 24 saat olmamıştı ki Ezhel’den Norm Ender’e “LOLO” isimli bir diss geldi

Ezhel’in yakınları ise bu parçaya destek olmayı ihmal etmedi

Yedi sülailesini disslesem piyasanın tepeye otururum. Ha bu şarkı güzel olduğu için değil biri birne küfür ediyo diye dinlenir. Siz de işte bu mantıkla bi sik becerdiğinizi sanıyonuz. Yazık.

Anıl Piyancı, Khontkar, Sansar Salvo ve elbette ki Ben Fero, Ezhel’e olan desteğini esirgemedi.
Şimdi yine tüm bu bilgileri cebimize atıp yolumuza devam ediyoruz. Ezhel ve Ben Fero her zaman Killa Hakan’a olan saygılarını dile getirmişti. Özellikle Ezhel, Killa Hakanı adeta öz abisi gibi görüyor ve aralarından su sızmıyor
1563976108454-dfhdfh.jpg

Hatta o kadar yakınlar ki Ezhel koluna, Killa Hakan’ın mentoru ve abisi olan Boe B’nin dövmesini yaptırdı
Ads%C4%B1z-1.jpg

Bu fotoğraftaki genç ise Ben Fero. 2000’li yıllarda Killa Hakan’ın konserine gittiğinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmemiş
Ads%C4%B1zz.jpg
Yani anlayacağınız Ezhel, dolayısıyla da Ben Fero, Killa Hakan ile oldukça yakın.

Rap piyasasında Ezhel ve Ben Fero’yu eleştirenlere ise Killa Hakan’ın tavrı çok net

Güzel insanlara selam olsun. Tüm piç kuruları da dinlesin, İLK KURAL SAYGI!

Yerleştirilmiş video

İşin sonunda tüm bu parçaları birleştirdiğimizde olanları anlamak daha kolay bir hale geliyor. Killa Hakan’ın etrafında toplanan Ceza, Ezhel, ve Ben Fero; Norm Ender tarafından pek sevilmiyor
killa-hakan-ceza-ezhel-ve-ben-fero-nun-klibi-12285507_9939_o.jpg

Killa Hakan, Ceza, Ezhel ve Ben Fero; Killa Hakan’ın yakında çıkacak olan albümüne de adını veren Fight Kulüp adlı parçayı geçtiğimiz günlerde duyurdular. Herkesin merakla beklediği bu parça, geçtiğimiz pazar günü piyasaya çıktı

Herkes bu parçanın Norm Ender’e diss olduğuna emin. Ancak Ben Fero aksini iddia ediyor

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
güncel dis atışmalarını derlemek istedim :) taladro geriden geliyor

heLen

New member
HanımZade
Taladro zaten elit bir insan oyle tartismalara girmez di heral de :rolleyes::sneaky:

Alt