Evlilikten korkuyor musunuz?

göksu

Member
HanımZade
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
50
Tepkime puanı
29
Puanları
18
Yaş
38
Konum
batman
Cinsiyet
Kadın
merhabalar. srouum biraz garip olmuş olabilir ama merak ettiğim şey temelde şu: bir insanla ömür geçirebileceğinze inanıyor musunuz bir de evlenmek için artık doğru düzgün biri yok gibi insanlar evlendikten sonra gerçek yüzlerini gösteriyor vs o yüzden bazı korkularım var mesela benim
 

KunneS

Well-known member
Kullanıcı
Katılım
28 Ağu 2019
Mesajlar
209
Tepkime puanı
520
Puanları
93
Yaş
34
Konum
Degisken
Cinsiyet
Erkek
evLiLik korkuSu diye bir psikiyaTrik hastaLik buLunuyor.. biLimseL adiyLa GomoFobi.. insanLarin cevreSinde yada yakinLarinda yasaDiqi oLumsuz ornekLerin tetikLediqi bir hastaLiq turudur.. bu hastaLik gunumuZde oLumsuz ornekLerin arTmasiyLa cokLuqLa herkesTe az buCuq buLunan bir durum ve dusunCedir..

Bu durumu & bu korKuyu aSmaq iCin guvenmeq sarT.. aSmaq iCinde evLiLiq karari vereCeqimiz kiSiye guveneCeq kaDar cok tanimaLiyiz.. Benim duSuncem bu sekiLde .. Tabi @GuNeS daha iyi biLir..:)
 
Son düzenleme:

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
Güven konusunda Güvensiz biri olarak... bir zamanlar bende böyle dusunuyordum... ama su var ki dunyada tek kötüler yok guzel ve iyi insanlarda var... sadece o sansi vermek gerekir...

Sayginin uslubunu bilen bir cok guzel insan var🤓
 

lalala

Moderator
Moderator
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
877
Puanları
0
Yaş
35
Cinsiyet
Kadın
Evlilik korkusuna bir çok sebep var elbette.Bazıları; güvensizlik, sadakat,sorumluluk alma, geçim sıkıntısı, çevresinde gördüğü mutsuz ve biten evlilikler,çevresel baskılar nedeniyle gerektiğinde ayrılamama,yalnız yaşamayı sevmek, özgürlük vs vs..
 

GuNeS

Well-known member
Dj Mevsim FM
Katılım
28 Ağu 2019
Mesajlar
376
Tepkime puanı
1,163
Puanları
93
Konum
ıst
Cinsiyet
Kadın
Evlilik ile ilgili korkuların günden güne arttığı bunun yerine yalnızlığın secildiği bir zamandayız malesef.
sizlerinde dediği gibi ve:) şairinde dediği gibi 'yaşadıklarımdan öğrendiğim bir sey var' evet yaşadıklarımızdan ve gördüklerimizden öğrendiğimiz çok şey var. Bazen korku olarak gelir ruhumuzun iplerini eline alır kurulur baş köşeye kalkmaz bilmez, bazen de SumbuLun dedıgı gıbı umut olur taptaze umutlar cıkarır karşımıza ve dünyada güzelliklerde var dedirtir bize. An olur tıpkı korktuğumuz gibi o gerçekle yüzleşiriz gerçekten düşündüğümüz gibidir..An gelir mahcup oluruz.. KunneSin dediği gibi bazen içinden çıkamadığımız bir hastalık döngüsüne girebilir bu durum.
Düşünüyorumda gözlerimizi actığımızda yanımızda bizi dünyaya getirenlerle tanıştık. Bazılarımız anneannemızden öğrendik saygıyı o anneler ki küstüklerinde bile karşılıklı kahve içebilecek kadar derin sevdiler. Biz zamane genclerı bir cok seyi kaybettik. Bana göre denge bozuldu. Gurur rekabet garip bir savaşın içinde bulduk kendimizi.. İyi örneklerde vardı azımsanmayacak kadar çok. Ama bizi en çok olumsuzları korkuttu. Benim eskiye ve gecmise olan özlemimin en güzel sebebi. Bir kapı arkasındaydı hersey. mutluluklarda özlemlerde acılarda .ispata gerek kalmayan derinliklerdeydi. Hep düşünürüm..
birbiirni görmeden birbirlerinin sesini duymadan bile birbirne sevdalanan insanlar yaşadı bu topraklarda. ya nasip dediler.. cunku o çatı onların biricik yuvalarıydı. nasılda uzun soluklu evlılıklerdı onlar.
Hatırlıyorumda belki yine mi nostalji eLif dıyeceksınız ama elimde değil:)
80 ve 90 yılları düşünün.. Hiç bir sevdalı doldurdugu bir kaseti bütün mahalleye dagıtmazdı gider sevdiğine binbir zorlukla ulaştırırırdı. Mutlulugun ıspata gereği aşkın bir selfisi yoktu o zamanlar.)
Biz o zamanların sevdalarını gördük. Sabır rıza ve sadakat kokardı sevdalar.
peki şuan ? içe dönük bir maneviyat yerine dışa kendini kanıtlamaya çalışan evlilikler sözün en acısı belkide.
Evlilik bir nasip işidir..işin asıl boyutu ve korkularımızdan sıyrılacağımız nokta asıl meseleler ise şunlar.
Evlilik bir ibadet gibidir
..külfetine katlanılmalıdır.Ağır bir yük ve sorumluluktur. Bir ibadetse uflamak niye..? niyetin evlenmekse külfetine katlanacak bir niyetle girilmelidir bu yola.Nimetse şükrü eda edilmelidir.Şükredersen arttırırım demiş Yüce Yaradadan.
Evilik Bir Nimettir..Şükrü ise örnek olabilmektir.Eşler birbirini nimet olarak görebilirse bir süse gösterişede luzum kalmaz.
Cihaddır..dışarıya karşı bir kale olmaktır.Öyle bir yoldur ki bu yolda hazırlıklı olmalısın.. Zırhını kuşanmalısın.
Her gecen gün artan evlilikler olduğu gibi ötelenen ve bir türlü gerçekleşemeyen evliliklerde var. Son 10 yılda malesef 6 yuvadan 1' i boşanma ile neticeleniyor.Bunun yanı sıra zorunlu hallerde devam eden evliliklerde birbirine üstünlük kurmaya ve savaş halinde süren beraberliklerde var.Sanırım kaleyi kaybettiğimiz ve korkularımızın artmasına sebep olan bazı hususlar var.
Evlilik devlet gibidir yasaları vardır? uymaya hazır mısın bu yasalara.Bu yasanın temelinde tevhid olmalı, gövdesinde adalet olmalı..Tadı tuzu dediğimiz sıkıntılar mı yaşıyoruz yoksa aramızda Anlasmazlık mı oldu..? tıkandık mı? çözemiyor muyuz ..Ya geL bir hele Rabbimizin hükümlerine bakalım!kurduğumuz andan itibaren yasalarına uyalım..
Evlilik Dindir dinimize aittir. Başından sonuna kadar sahip çıkılmalıdır..
Evlilik imtihandır!Toz pembe değildir. Allah adına bir eş olmanın sorumluluklarını biliyor musun?
bir hesabı var bu müesesenin.Yakınlık arttıkca imtihanın şiddetide artar. Sende bir gün imtihan edilebilirsin? Bunlardan mı korkuyoruz? ve bunun sonucunda asi de olabilirsin ya da; firavun gibi bir kocanın cennetle mucdelenen bir zevceside olabilirsin.. Bu imtihana katlanmak cennetinde olabilir.

Bugün genclerimizin buyuk bır kısmı evlilikden korkuyor kalben bir korku aklen bir süphe yaşıyorlar..etrafta oreneklerini görüyorlar cünkü. Aksama kadar birbirini yiyen bir ailenin içinde umutlarda tükeniyor hayal kırıklıkları içinde büyüyorlar belki.
.Ne kadar bu manada bu iş için yeltenen insanlar varsa bunların sorunlarınada sahıt olmuş ya bende bunları yaşarsam diye korkuyo endişeye kapılabiliyorlar. Etrafdaki örnekleri ibret gözünde görüp doğruyu bilmek ve uygulamak en güzeli sanırım.
Korkularımızdan sıyrılmanın en güzel yolu ise teslimiyyet.
Allahın yazdığı o zarf bir gün beni bulacak..

Evliliğin yaşı yok..vaktı var zamanı var. Kimisi için 20'dir kimisi için daha fazladır. Net sartlar oluştuğu zaman evlılık konuşulur.. Ama nimet olur ama imtihan..
geriye tek bir söz kaldı söylenecek ve bir dua..
ya nasip...
Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle. Hakkımda hayırlı olanlarıda, gönlüme razı eyle.

Tahır olanın tahıre olanı bulduğu bır evlılık nasip etsin Allah herkese. Gayretimiz cennetimiz olsun.
 
Son düzenleme:
Üst
Alt