Evlilik hakkında bilmeniz gereken 15 gerçek

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek
"Evlilikte neler olup bittiğini öğrenmek dilerseniz yazımıza muhakkak göz atın. Bakın deneyim neler söylüyor?"

1- Özgürlüğünüzden taviz vereceksiniz

"Oldum muhtemel özgürlüğüme çok düşkündüm. Eşim ilişkimizin ilk günlerinde bundan çok hoşlanıyordu ama imzayı attıktan sonra farklı davranmaya başladı. Kendimi anlatana kadar çok zorlandığımı hatırlıyorum. En son tartışmamızda ısrarla değişmeyeceğimi söyledim ve ona bunu kabul ettirdim. Evlenince kendiniz olmaktan sakın vazgeçmeyin."

2- Düşüncelerinizi okuyamaz

"Biriyle 10 sene boyunca birlikte olsanız, aynı evi, yatağı, hayatı da paylaşsanız düşüncelerinizi okuyamaz. Eşiniz bile olsa ona ne hissettiğinizi, ne istediğinizi anlatmanız gerekir. Erkekler sinyalleri anlamak konusunda bayanlar kadar iyi değildir."

3- Düğün yapmak evlenmek değildir!

"Nişanlıyken herkes devamlı düğün hazırlıklarından bahsediyor ve yaşamımı sevdiğim erkekle birleştirmenin ne kadar muhteşem olduğunu söylemiyordu. Bense evlenecek arkadaşlarım için tam tersini yapmaktayım."

4- Artık bekar değilsiniz

"Nişanlılığımızın çok büyük bir dönemini bekar hayatım bittiği için yas tutarak geçirdim. Hayatım sona ermiş gibi hissediyordum."

İşte ilişkinizi sağlıklı kılacak birkaç gerçek:

5- Size anneniz gibi bakmaz

"Hastalıkta ve sağlıkta yeminlerini unutun. Eşiniz size asla anneniz kadar iyi bakamaz. Bu, size sıcak bir çorba yapmayacağı veya ilaçlarınızı içiremeyeceği manasına gelmez. Tabii bu sırada, hastalığınızın ona bulaşmaması için yüzünde maskesi, yaranda antibakteriyel el dezenfektanları da olacak ve yanınızdan kaçmak için fırsat kollayacaktır! Kendisi hasta olduğunda ise tüm işlerinizi bir kenara bırakıp annesi gibi çok büyük bir şefkatle ona bakmanızı bekleyecektir. Kaçınılmaz bir biçimde, siz de onun beklentilerini yerine getiremeyeceksiniz..."

6- O "Kötü Gün" çabuk gelebilir

"Henüz 21 yaşındaki erkek kardeşim, evliliğimizden 4 ay sonra geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Görünürde sağlam duruyor ve anne-babama destek oluyordum ama geçirdiğim depresyon özel hayatımı derinden etkiliyordu. Her gece eve gelip saatlerce ağlıyordum. Eşim her şeye rağmen bana destek oldu ve sabırla yardıma ihtiyacım olduğunu anlamamı bekledi. Tavsiyem mi? O "kötü gün"den korkmayın. O gün er veya geç gelecek ve üstesinden gelirseniz, ilişkinizi olabileceğini düşündüğünüzden daha da kuvvetli kılacak."

7- Balayı tatlı olmayabilir

"Herkesin söylediğinin tam tersine evliliğimizin ilk ayları çok zordu. Eşim ve ben onun çok tuvalet kağıdı kullanması veya benim çoraplarımı kirli sepetine atmamam gibi aptalca nedenler yüzünden kavga ediyorduk. Tabii evin dekorasyonu ve maddi konular gibi daha ciddi sorunlarımız da vardı. Cicim aylarımız ise bir yıl sonra başladı. O zaman anladık ki birbirimizin alışkanlıklarına alışmak için zamana ihtiyacımız varmış."

8- "Meşgulüm gelemem" bahanesini artık kullanamayacaksınız.

"Evlendiğiniz zaman katılmak istemediğiniz etkinliklerden kaçma şansınız da azalır. Flört ederken o doğum günü partisine veya aile ziyaretine gitmek mecburiyetinde değilsinizdir. Ama evliyseniz bahaneler ise yaramaz."

Kayınvalidenizle ilgili ne bilmelisiniz?

KAYINVALİDE MESELESİ

Kayınvalidelerle ilgili duyduğunuz her şey doğru. İşinize burunlarını sokan, sabit fikirli, tatsız kişiler olabilirler. İşte birkaç yararlı öneri:

9- Onun desteği için savaşmaya hazır olun

"Eşinizin annesi ile problemler baş gösterirse -ki gösterecektir- en azından ilk birkaç yıl eşinizin annesinin tarafını tutmasına hazır olun."

10- Onu ailesiyle tanırsınız

"Eşimin anne-babasını seviyorum. Tabii ki kimi zaman beni çileden çıkardıkları oluyor ama sorun değil. Onlarla ilgili daha çok şey öğrendikçe eşimle ilgili öğrendiklerim de artıyor. Sonuçta onu sevdiğim erkek haline getiren ailesi."

YÜZ KIZARTAN KONULAR

11- Aranızda kalmalı...

İlk kez yakın çevremden biri evlendiğinde arkadaşım ve eşinin birbirlerine "kuşum" diye hitap ettiklerine şahit oldum. Bunu ikisi de yapıyordu. Herkes farklı hitap şekilleri kullanabilir ama bence başkalarının bunları duymasına gerek yok!"

12- Paylaşmaya alışacaksınız

"İki kişilik bir bütçe hazırlamak çok zor. Doğum sonrası maddi anlamda çok sıkıntı çektik. Çalışmadığımdan şahsi ödemelerimi yapamadım ve inanılmaz gerildim. Bir süre sonra tüm maddi işleri eşime devrettim ve bu tür konularda ortak olmak gerektiğini anladım."

13- Yeniden aşık olmanızı sağlayacak şeyler

"Eşim ve ben otobüste bir çiftin yabancı bir dilde heyecan ile konuştuklarına tanık olduk. Eşim aniden onların dilinde konuşmaya başladı. Eşimin İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce bildiğinden haberim yoktu. Bu sürprizler sayesinde ona yeniden aşık oldum."

14- Kocam olsa da hala seksi

"Evlenince seks hayatımın biteceğini sanıyordum, öyle olmadı. Aksine daha tutkulu hale geldi. Ona bakıp eşim olduğunu düşündüğümde hala tahrik oluyorum."

VE İŞİN EN GÜZEL KISMI

15- Evli olmayı O da çok sevecek!

"Eşim Ahmet hergün 'hayattaki tek pişmanlığım sana daha erken evlenme teklifi etmemiş olmam' demese de böyle hissettiğini biliyorum. Evlilik öncesinde, artık İtalya'ya taşınıp orada sanat okuyamayacağı veya henüz keşfedilmemiş rock grubu ile turneye çıkamayacağı manasına gelen, sorumluluk sahibi bir aile reisi olma fikrini sevmiyordu. Ve evet yine de bu limana demir atmak ve bu sorumlulukları üstlenmek zorundaydı. Ama ona evlilikle ilgili en çok neyi sevdiğini sorduğumda, "Hayatım boyunca bir daha yalnız olmayacağım." diyor ve ben bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum."


-Cosmopolitan-
 
Üst
Alt