Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken Konular

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,991
Puanları
0
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken Konular​


İki gönül bir olunca samanlık seyran olur, evet ama söz konusu evlilik olunca gerçeklerden bahsetmemek de olmaz. Maddiyat, gelecek planları, cinsellik, özel alan gibi, farklı görüşte olmanızın ilişkinizi etkileyeceği önemli konuları evlilik öncesinde müstakbel eşinle masaya yatırmanda fayda var.

Unutma, her konu da aynı fikirde olmanız şart değil. Önemli olan ortak paydada buluşabilmek! İşte evlenmeden önce konuşmanız gerekli olan 7 konu:

evlilik öncesi konuşulması gerekenler


Birlikte Yaşayacağınız Ev​

Birlikte yaşayacağınız evi seçme aşamasından evlilik sonrasında eve dair sorumlulukların paylaşılmasına kadar pek çok konu da eşlerin ortak noktada buluşması önemli.

Ev seçiminden başlayalım. Çiftlerin en çok sorun yaşadığı konulardan biri, yaşayacakları evin ailelere yakınlığı oluyor. Bu yüzden evin konumunu seçerken “Annemlere yakın olsun” tartışması yaşamamak için müstakbel eşinle ortak bir karar almanda fayda var.

Her iki tarafın kendi evinin olması durumunda, evlendikten sonra evlerin nasıl birleştirileceği de evlenmeden önce konuşulması gerekenlerden. Yeni ev kurmak zaten yeteri kadar zorlu bir deneyimken iki ayrı zevkin bir alanda birleşmesi bu stresli süreci daha da zorlaştırabiliyor. Hangi evde yaşanacak? Hangi eşyalar kullanılıp hangilerinden vazgeçilmesi gerekecek? Duyguları bir kenara bırakıp mantık çerçevesinde konuşarak karar alabilirsiniz.

evlilik öncesi konuşulması gerekenler


Ev işlerini kimin yapacağı konusu da evlendikten sonra sorun yaşamamanız için baştan konuşabileceğiniz konulardan. Özellikle eşlerin ikisinin de çalışmakta olduğu durumlarda ev işleri başa çıkması güç bir sorun haline gelebiliyor.

"Bu senin işin değil mi?" tartışması yaşamamak için ev işlerinin ortak bir biçimde yapılması veya bir yardımcı tutmak üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Finansal Durumlar​

Parasal konular özellikle de flört zamanlarında pek konuşulmasa da evlilik hazırlıkları başladığında muhakkak gündeme geliyor. Evet, maddi konularda konuşmak rahatsızlık verici olduğu olabiliyor. Ancak beraber bir yaşam kurmayı planlarken her konu da konuşabiliyor olmanız önemli.

Eşinle beraber eve girecek toplam para ve harcama tutumlarınızı muhakkak masaya yatırmanız gerekir. Çünkü bazı eşler tutumlu olmayı, para biriktirmeyi tercih ederken, bazıları ise eline geçen tüm parayı harcamayı tercih edebiliyor. Bu durum sizin için de söz konusuysa, çözümü için ortak adım atmanız önemli.

Ayrıca, eğer ikiniz de çalışıyorsanız ortak bir bütçe mi oluşturacaksınız? Kredi veya kredi kartı kullanımına ihtiyacınız var mı? Eğer biriniz çalışıyorsanız evin bütçe planlaması nasıl olacak? Bu soruları beraber yanıtlamanız, evlilik hazırlığı ve evlilik sonrası süreçlerinde maddi konularda sorun yaşamanızın önüne geçer.

evlilik öncesi konuşulması gerekenler


-Alinti-
 
Üst
Alt