ESMÂÜ’L-HÜSNÂ: Cenâb-ı Allah’ın güzel isimleri. Gerek Kur`ân-ı Kerîm`de gerek hâdis-i şeriflerde gecen pek çok güzel ismi vardır. Kişinin devamlı zikrettiği bir ismin tecellilerine mazhar olmak mümkündür. Bu da zikreden kimsenin bilinci, bilgisi, salahati ve ihlasına göredir. Allah’a kendi isimleri ile dua etmek, duanın kabulüne vesiledir.

İsmin çoğulu olan “esmâ” kelimesiyle “en güzel” anlamındaki “hüsnâ” kelimesinin oluşturmuş olduğu bir sıfat tamlaması olan “esmâ-i hüsnâ”, “en güzel isimler” anlamında Yüce Allah’ın bütün isimleri için kullanılacak olan bir terimdir. Kur’an-ı Kerim’de, “Allah, kendinden başka ilâh olmayandır. En güzel isimler O’na mahsustur.” (Tâhâ, 20/8); “…

En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nun şanını yüceltmektedirler. O galiptir, hikmet sahibidir.” (Haşr, 52/24) mealindeki âyetlerde ifade edildiği gibi en güzel isimler Allah’a mahsustur. Çünkü bütün kemal ve yetkinliklerin sahibi O’dur. O’nun isimleri en yüce ve mutlak üstünlük dile getiren kutsal nitelemelerdir.

Allah Teala’nın Kur’an’da ve sahih hadislerde geçen bir çok ismi vardır. Kul bu isimleri öğrenerek Allah’ı tanır, O’nu sever ve gerçek kul olur. Kur’an’da, “En güzel isimler Allah’ındır. O hâlde O’na o güzel isimlerle dua edin…” (A‘râf, 7/180) buyrularak, esmâ-i hüsnâ ile dua ve niyazda bulunulması istenmiştir.

Esmâ-i hüsnânın birden çok olması, işaret ettiği zâtın birden fazla olmasını gerektirmez, bütün isimler o tek zâta delalet ederler: “De ki: İster Allah deyin, ister Rahmân deyin, hangisini deseniz olur. Çünkü en güzel isimler ona aittir.” (İsrâ, 17/110)
 

lalala

Moderator
Moderator
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
877
Puanları
0
Yaş
34
Cinsiyet
Kadın
Rabbimizin bin bir ismi olduğu Kuran’da geçmektedir.Sadece 99 u bize bildirilmiştir..İslam inancına sahip her müminin dilinden eksik etmemesiyle, cennetle müjdelendiği de geçmektedir. :emoji_pray:
 
Üst
Alt