Duygularla Nasıl İletişim Kurulur?

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Duygularla Nasıl İletişim Kurulur?

Duygusal bazlı iletişiminizin etkili olduğundan emin olmak için, ufak planlamalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Buna zaman ayırdığınız takdirde, iletişiminizin sadece çok iyi planlanmış olduğunun değil aynı zamanda geçerli olduğunun da farkına varacaksınız.

Sakinleşmeniz için kendinize zaman tanıyın. Eğer kendinizi bir anda anormal üzgün, aşırı derecede kızgın ya da açıklanamaz bir boyutta mutlu hissederken yakalıyorsanız, bu duygularla vakit kaybetmeden iletişim kurmaya ihtiyacınız olabilir.

Düşüncelerinizi düzenleyin. Duygularınızla iletişim kurmadan önce, onları kendiniz için anlamalısınız. Kendinizi düşüncelerinizi düzenlemek için yardım edin, o anki düşüncelerinizi ve duygularınızı yazdığınız bir günlük tutarak bilinç-üstü düşünmeye çalışın.

‘Ben’ cümleleri oluşturun. Günlüğünüzün en başına, ‘Ben’ ile başlayan bir kaç cümle yazın. Bunlar, tamamen size odaklı olmalıdırlar, nasıl hissettiğinizi ya da bu şekilde hissetmenize neyin sebep olduğunu yazabilirsiniz.

Uygun zamanı seçin. Duygularınızla iletişime geçmeden önce, zamanın doğru zaman olduğundan emin olun. Size özel bir alan ve büyük bir zaman dilimi seçin. Böylelikle, duygularınızı tamamen keşfetmeye yönelik bir şans yakalayabilirsiniz, acele etmenize ve duygular arasında hızla geçiş yapmanıza gerek kalmaz.

Duygularınızı paylaşın. Güzel bir planlamadan sonra, bunları yüksek sesle söyleyebilirsiniz.

İnsanların tepkilerini dinleyin. Duygularıyla baş etmekte sorun yaşayanın sadece siz olmadığınızı göreceksiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alt