Doktorlar Alzheimer Hastalarına Çevrimiçi Sohbet Odaları Öneriyor

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
 • Araştırmacılar, Alzheimer Derneği'nin aracından 100 konuşma dizisini analiz etti
 • Sohbet odaları, kullanıcıların bu koşulla hayata uyum sağlamasına yardımcı oldu, çalışma bulundu
 • Birleşik Krallık'ta yaklaşık bir milyon kişiye demans teşhisi kondu

 • Bir araştırma, doktorların demanshastalarına destekteki boşluğu doldurmak için çevrimiçi sohbet odaları önermesi gerektiğini öne sürüyor .
  Bir araştırmaya göre, çevrimiçi olarak hastalık teşhisi konan başkalarıyla sohbet eden hastalar kendilerini daha az izole hissettiklerini ve gelecekle ilgili endişe duyduklarını bildirdi.

  Uzmanlar , Alzheimer Derneği'nin geliştirdiği forum dahil araçların hastalara reçete edilmesi gerektiğini söyledi.
  Birleşik Krallık'ta bunama teşhisi konulan yaklaşık bir milyon insan ve hızla artacak olan sayılarla, sohbet odalarının NHS için uygun maliyetli bir destek aracı olabileceğini söylüyorlar.
  Bournemouth Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi'nden araştırmacılar, Alzheimer Derneği'nin ev sahipliği yaptığı 'Dementia Talking Point'in 100 konuşma dizisini analiz ettiler.

  Sohbet odaları, kullanıcıların ilk teşhisle başa çıkmalarına ve buldukları durumla hayata uyum sağlamalarına yardımcı olarak geleceği daha az yıldırıcı hale getirdi.

  Resim ve el işi gibi terapi için yaratıcı etkinliklerle ilgili deneyimlerin paylaşılması açısından da faydalıydı.

  Belirli bunama türlerine, özellikle de erken yaşta başlayan bunamaya sahip kullanıcılar, gönderilerinde kendilerine özel olarak destek verilmediği konusunda yorum yaptılar ve bu nedenle forumu bir 'can simidi' olarak gördüler.

  Diğerleri, durumları hakkında arkadaşları ve aile üyeleriyle konuşmanın zor olduğunu ve çevrimiçi alana girmenin, yaşadıkları şey hakkında dürüst olmalarını sağladığını söyledi.

  Araştırmacılar, klinisyenlerin, destek çalışanlarının ve kuruluşların, demanslı kişilere düzenli yüz yüze bakım sağlamanın yanı sıra çevrimiçi destek forumları önerebileceklerini öne sürüyor.

  Bournemouth Üniversitesi'nden baş yazar Dr Catherine Talbot şunları söyledi: "Demansı olan kişiler, teşhis konulduktan sonra kendilerini izole edilmiş, kafası karışmış ve kimliklerini kaybetmiş hissettiklerini bildirdiler."

 
Üst
Alt