Dar kanal (spinal stenoz)

Ahmet

New member
Kullanıcı
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
10,838
Tepkime puanı
5,176
Puanları
0
Cinsiyet
Erkek
DAR KANAL NEDİR?
Omurga 24 omurun aralarında disk olacak şekilde üst üste oturmasıyla oluşur. Üst üste oturan bu omurların arkasındaki kemik çıkıntılar omurilik kanalını oluşturur. Kafatasının beyni koruduğu gibi omurgadaki kanal da omuriliği sarar ve korur. Dar kanalda yaşlanma ile birlikte omurgadaki küçük eklemler (faset) kireçlenir, fıtıklar oluşur ve bağ dokusu kalınlaşır. Sonuç olarak omurga kanalı daralarak, omuriliğe baskı uygular. Lomber dar kanal, bel, kalça ve bacak ağrısıyla karakterize bir rahatsızlıktır. Omurgada oluşan bu hastalık yavaş ilerleyen bir süreçtir ve ileri yaşta ciddi bulgular verir.
dar-kanal-1.jpg


DAR KANAL (SPİNAL STENOZ) NEDENLERİ
Lomber bölgede omurilik kanalı normalde 17-18 mm. dir. Bu kanalın 12 mm altında olması dar kanal olarak tanımlanırken 10 mm altına inmesi ile ciddi dar kanal bulguları ortaya çıkar. Dar kanal, yapısal (konjenital) olabildiği gibi kireçlenme (dejenerasyona) , bel kayması (instabiliteye) veya bel fıtığına bağlı oluşabilir.
A) YAPISAL (KONJENİTAL) DAR KANAL:
Bazı insanların omurilik kanalı yapısal olarak normalden dardır. Sağlıklı ve genç bir omurgada bu herhangi bulgu vermezken kanalı daraltan basit bir problem (kireçlenme, fıtık) dar kanal bulgularını oluşturur.
B) KİREÇLENME (SPONDİLOZ):
Lomber dar kanalın en sık sebebi kireçlenmedir. Yaşla birlikte omurga dokularında oluşan yırtık ve aşınma ile disk dokusunun özelliği kaybolur, yüksekliği azalır. Küçük eklemlerde yeni kemik oluşumu (kireçlenme) ve bağ dokularında kalınlaşma oluşur. Tüm bunlar omurilik kanalını daraltır ve omuriliğe baskı oluşturur.
C) BEL KAYMASI (İNSTABİLİTE):
Omurlar arasında normalde bir hareket vardır ancak bunun aşırı olması durumuna instabilite denir. İlerleyen dönemlerde bel kayması ve dar kanala sebep olabilir.
D) BEL FITIĞI:
Eğer disk omurilik kanalına doğru fıtıklaşırsa kanalı daraltarak omuriliğe baskı oluşturur ve dar kanal bulgularını oluşturabilir.

DAR KANAL BELİRTİLERİ NELERDİR?
Dar kanalın gelişmesi uzun bir süreç olup bulgular yavaş yavaş ortaya çıkar. Dar kanal hastalarında bel ağrısı her zaman olmayabilir, ağrı daha çok kalça ve bacaklardadır, yürüdükçe artar ve bacaklarda güçsüzlük (Nörojenik Klaudikasyon) oluşur. Omuriliğe baskı ile bacaklarda karıncalanma ve iğnelenme hissi oluşur. Refleksler kaybolur
Omurganın pozisyonu ile şikayetler değişir. Öne eğilme (fleksiyon) ve oturma ile şikayetler azalırken dik durma, geriye bükülme (ekstansiyon) ile artar. Öne eğilme ile omurilik kanalı genişler ve omuriliğe baskı azalır. Hastaların alışverişte iken, alışveriş arabalarını kullanmak istemesi ve yürürken öne eğilerek yürümelerinin sebebi budur.

DAR KANAL TANISI NASIL KONULUR?
Muayene ile ağrınızın lokalizasyonunu, bacaklarınızda güçsüzlük olup olmadığı ve karıncalanma yada iğnelenmeyi sorgulanacaktır. Ayırıcı tanıda doktorunuzun soruları ve fizik muayenesi ciddi yol gösterecektir.
Doktorunuz şüphelendiği durumlara göre çeşitli tanı testleri yapılabilir. En çok bilinen ve uygulanan inceleme yöntemi röntgen ve MR taramalarıdır. Röntgen görüntüsü disk aralığındaki azalmayı, faset eklemlerin genişlemesini, kemik uzantılarının oluşumunu öne ve arkaya eğilmelerde normal dışı hareketliliği gösterirken; MR diskin su kaybını, kanal daralmasını ve fıtığı gösterir. Sinir basısının ciddiyetini anlamak için EMG de istenebilir. Bu tetkikte sinirlerinize elektrik (düşük voltlu) verilerek kasın hareket zamanı incelenir ve basının sinire verdiği zarar tespit edilir.

DAR KANAL (SPİNAL STENOZ) TEDAVİSİ
A) CERRAHİ DIŞI TEDAVİ
Dar kanal tedavisinde ilk basamak cerrahi dışı tedavidir. Bir iki günlük istirahat, kısa dönemli korse ve ilaç tedavisi kullanılır. Uzun süreli istirahat ve korse adale tembelliğine sebep olacağı için tercih edilmez. Fizik Tedavi bu dönemde özellikle postür çalışmaları ağrı gidermede yardımcı olabilir.
Omurgayı fleksiyonda tutmak (öne eğik) yakınmaları azaltabilir. Özellikle uyurken kıvrılarak uyumak yakınmaları sakinleştirebilir.
B) GİRİŞİMSEL TEDAVİ
İlaç ve rehabilitasyon tedavisinin başarılı olmaması durumunda perkütan girişimsel tedaviler uygulanır. Epidural Steroid Enjeksiyonu, Selektif kök blokları, faset denervasyonları ve DRG blokları dar kanalda uygulanan etkin tedavi yöntemleridir. Mutlak cerrahi gerektirmeyen ancak ilaç tedavisinden de fayda görmeyen ve girişimsel yöntemlerden fayda görebilecek hasta sayısı oldukça fazladır. Dar kanal gibi omurga hastalıklarının tedavisinde bu yöntemler sayesinde hastaların büyük bölümü cerrahisiz tedavi edilebilir.
C) CERRAHİ TEDAVİ
Diğer yöntemler başarılı olmazsa ya da bası ciddi ise cerrahi tedavi kararı verilir. Bacaklardaki güç ve duyu kaybı da doktorunuzun cerrahi tedavi kararı vermesinde çok önemlidir.
a) Laminektomi
Omurilik kanalındaki darlığı ortadan kaldırmak ve omurilikteki baskıyı rahatlatmak için uygulanan açık bir cerrahi yöntemdir. Omurilik kanalını çevreleyen omurganın arka arkını oluşturan kemikler çıkarılır, kalınlaşmış bağlar alınır.
b) Lomber Füzyon
Lomber dar kanal cerrahisinde uygulanan laminektomi cerrahisinden sonra gereken olgularda füzyon cerrahisi de eklenir. Omurganın problemli bölümüne vidalar konularak omurların birbirine kaynaması ve hareketin ortadan kalkması için bu cerrahi uygulanabilir.
bel-fitigi-6.jpg


DAR KANAL AMELİYATI SONRASI
Ameliyattan sonra genellikle hastalar ertesi gün yürütülür. Hastanede kalış süresi uygulanan tekniğe göre değişmekle birlikte 3-6 gündür.
Cerrahi tedavi sonrası fizik tedavi programı genellikle uygulanır. Füzyon cerrahisinin de uygulandığı hastalarda rehabilitasyona genellikle 2-3 haftadan sonra başlanır. Omurlar arası kaynamanın oluşması 3 ile 6 ayı bulacağından bu dönemde bel korunmalı ve bele aşırı yüklenilen aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 
Üst