Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Şiir

New member
HanımZade
Katılım
8 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,734
Puanları
0
Yaş
31
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
En Büyük Sorunlarımızdan Biri: Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar
Çocuklarınız için yapacağınız en büyük hata: Onları mutsuz bir aile ortamında yetiştirmek
4874


Aile ortamında yapılan kavgalar çocukları psikolojik olarak etkiler. Ailesinden sevgi gören çocuk, çevresine de sevgiyle yaklaşır. Ailesinde kavga olan çocuk, çevresine karşı kavgacı olacaktır.

Bunu asla yapmayın: Başkalarıyla kıyaslamak
Milletin çocuğu senin gibi mi, onun bütün notları iyi, Ali annesini babasını hiç üzmüyor, neden Fatma kadar başarılı olamıyorsun?
Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslarsanız, sizin onu sevmediğinizi düşünür. Çocuklarınızı olumlu yönde teşvik etmek varken, neden ona kendini kötü hissettiriyorsunuz?

Teknoloji bağımlılığı
4875


Bunu sadece siz yapmıyorsunuz, çocuğunuza da yaptırıyorsunuz. Tatlı bir sohbet yerine, teknolojik aletlerle ilgilenmeyi tercih eden ebeveynler, çocuklarına da bunu örnek gösteriyorlar. Oysaki çocuklarınızla beraber resim yapabilir, dans edebilir, oyun oynayabilirsiniz. Onları bir spor dalına ya da sanatsal bir faaliyete yönlendirebilirsiniz.

İlgisizlik
4876


En son ne zaman çocuğunuzla karşılıklı konuştunuz? Okuldaki arkadaşlarıyla iletişimi, derslerine olan ilgisi, okuldaki sosyal faaliyetler... Bunları sağlıklı bir iletişim kurarak konuştunuz mu? Çocuklarınızla ilgilenin! Onlara ailesinin olduğunu hissettirin!

Bağırma, şiddet uygulama, nefret söylemi

4877


Sadece çocuğunuza değil; insanlara, hayvanlara hiçbir şekilde şiddet uygulamamalısınız! Bağırmak, çocuğunuzu öz güven eksikliğine teşvik eder. Hangi insan kendisine bağırılmasından hoşlanır ki? Kibar bir dille konuşmanız; onların insan ilişkilerinde de kibar olmasını, saygı çerçevesinde davranmasını sağlar.

Ödül ve ceza vermek
4878


Ödül vermek
Ebeveynler olarak, çocuklarınızın iyi ve güzel davranışlarını takdir etmek elbette güzeldir, fakat gereğinden fazla ödüller vermek, başarılı olursa karşılığında ödül verileceğini söylemek yanlıştır. Sürekli ödül verilen çocuklar, bu davranışları doğruluğundan değil ödüle ulaşmak için yaparlar.

Ceza vermek
4879


Çocuklara ceza vermek, ebeveynlerle çatışmalara sebep olmaktadır. Ceza vermek; çocuğunuzun söz dinlememesine, başına buyruk har
eket etmesine yol açar.​
 
Üst
Alt