çocuk gelişimi ve eğitiminde ailenin önemi

Zinet

New member
HanımZade
Çocukların doğdukları andan gerçek bağımsız bir birey olmaları sürecine kadar gerçekleşenler onların hayatlarının geri kalanında ne şekilde
davranacaklarını, karakter yapılarını, mesleklerini hatta kendi kurdukları aileleri içerisindeki davranışlarını dahi oldukça fazla etkiliyor.

Kendine, çevresine ve topluma faydalı bireyler meydana getirmenin en değerli noktası ise çocuğun gelişimi ve eğitiminde ailenin tutumu. Bu tutum aile içerisinde çocuğa gösterilen sevgiden aile bireyleri arasında disipline ve iletişimin kalitesine kadar oldukça geniş konuları kapsıyor. Ancak aile içerisinde çocuğun gelişimi ve eğiminde özellikle yapılmaması gereken bazı yanlışlar var. Dilerseniz bu yanlışlara göz atarak çocuğunuzun gelişimini nelerin olumsuz
etkileyebileceğini görelim.

180120171318203046977_3.jpg

Aile bireyleri arasındaki iletişimde yüzeysel ve geçiştirici bir uslup seçilmesi, sorunlara yapay bir şekilde ilgi gösterilmesi ve bireyleri zorlayıcı biçimde sorular sorulması, güvensizlikler çocuğun gelişiminde en çok etkisi olan olumsuz faktörler.
Bunun yanında kaç yaşında olursa olsun ailenin tüm bireylerinin kendi fikirlerine sahip olabilecekleri çocuklara da aşılanarak özgür düşünme, karar verme, sorumluluk alabilme gibi bazı yeteneklerinin de ebeveynler tarafından desteklenmesi gerekir.

Ayrıca çocuğunuzun yanındaki konuşmalarınız, sevgi sözcükleriniz veya tam tersi kavgalarınız, saygınız, hitap biçiminiz ve çok daha fazlası onun sizi örnek alarak ileride doğrularını belirlerken sizin davranışlarınızı kopyalamasına sebep olacaktır. Çocuğunuzun eğitiminin büyük bir parçası aile içerisinde olan bitenlerden meydana gelir ve bu dönemde verdiğiniz izlenimler ömürlerinin kalanında da onları bir şekilde takip eder.
Çocuğun yaptıklarının çok fazla önemsenmesi ya da hiç önemsenmemesi gibi uç noktalarda yer alan davranışlar da çocuk gelişimini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Çok ince ve hassas bir denge gerektiren aile içi ilişkiler henüz öğrenme aşamasında olan çocuğu da içine kattığında ailelere çok büyük bir yük olabiliyor.
Gene de çocuğunuzun sorunlarına, isteklerine, dediklerine gereken önemi göstererek istediklerine nasıl ulaşabileceğini öğretebilir ve böylece kendine yeten bir insan olması yolunda ilk adımları atabilirsiniz.
Evladınızın doğumdan hemen sonra öğrenme sürecine başladığını, anlamak, bilmek, görmek için illa ki konuşması gerekmediğini aklınızda tutarsanız eminiz ki ona karşı sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

Minikçe

Well-known member
HanımZade
ne zor bir süreç.inş ben çok başarılı olacam bu konuda :)

Zinet

New member
HanımZade
bence de daha var ama ınanıyorum ki iyi bilinçli bir anne olursun miniğim.

Minikçe

Well-known member
HanımZade
@SehA ergenken en büyük düşmanım annemdi.ama 2 yıldır eğerannelik nasip olursa bana aynı annem gibi olurum diyorum.
Çok tşk ler :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alt