ÇİN'Lİ ÇOCUK 11 DİNAZOR YUMURTASI BULDU

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Genç bir çocuk yanlışlıkla fosilleşmiş dinozor yumurtaları bir yuva buldu.

6205

Aslında, toplam 11 yumurta vardı.

Uzmanlar, üç buçuk inç (9 cm) yumurtaların yaklaşık 66 milyon yıllık olduğunu ve geç Kretase dönemine ait olduğunu söylediler.

Çocuk Zhang Yangzhe , 'özel kayanın' karşısına çıktığında açık cevizleri kırabilecek bir şey bulmaya çalıştığını ve üzerinde birkaç daire gördükten sonra bakmak için annesini çağırdığını söyledi .

Heyuan Radyo ve Televizyon İstasyonuna konuşan okul çocuğu şunları söyledi: “ İlk başta bir çimento çemberi olduğunu düşündüm. Daha sonra anneme bakmasını istedim ve kabuğun bir dinozor yumurtası gibi olduğunu düşündüm.”

Zhang, müzede benzer fosilleşmiş yumurtaları gördükten sonra deseni tanıdığını söyledi.

“Bu bilgiyi kitaplarda ve okulun kültürel koridorunda öğrendim” dedi. “Müzelerde gördüm. Farklı dinozor yumurtaları farklı şekillerde.”

Annesi Li Xiaofang , oğlunun bilimi sevdiğini ve dinozorlar hakkında bir sürü kitap okuduğunu ve keşfini daha da heyecanlı hale getirdiğini söyledi.

"Taş kısmen maruz kaldı" dedi. “Kabuk aşağıda, müze tarafından görülen dinozor yumurtasına benzer olduğunu düşünüyorum.”

Li, yetkilileri aramaya karar verdi ve gelmelerini beklerken yumurtaların üzerinde durdu.

Heyuan Dinozor Müzesi'nden uzmanlar, onların gerçekten dinozor yumurtaları olduklarını doğruladılar ve onları sahadan kazmaya başladılar.

Yumurtalar o zamandan beri müzeye alınmış, böylece yumurta türünü belirlemek için başka testler de yapılabilir.

Bu şehirde ilk defa bulunan dinozor yumurtaları değil. 2015'te işçiler, 43 fosilleşmiş yumurta buldu - ve bunların toplamda 17.000'den fazlası bulundu.

Heyuan Dinozor Müzesi 10.000'den fazla yumurtasına sahip olduğunu ve dünyadaki en büyük koleksiyona sahip olduğunu söylüyor.

Alt