Bruce Lee yaşasaydı 75 yaşında olacaktı!

Maradona

New member
Kullanıcı
Bruce Lee yaşasaydı 75 yaşında olacaktı!

Gelmiş geçmiş en iyi dövüş sanatları uzmanlarından biri olan Bruce Lee'nin bugün doğum günü. Bruce Lee, 27 Kasım 1940 sabahında, San Francisco'da dünyaya geldi. Doğduğunda Çin takvimine göre 'Ejder Yılı'ydı. İşte Küçük Ejder lakaplı dövüş ustası hakkında daha önce hiç duymadıklarınız ve başarısının kendi ağzından sırları...

Hürriyet Haber
27 Kasım 2015 - 12:27:07
565815a618c7736338a3ab72.jpg

BRUCE LEE HAKKINDA AZ BİLİNENLER:

1- Bruce isminin doğduğu hastanedeki bir hemşire tarafından verildiği söylenir. Asıl adı Lee Jun Fan’dır.
2- Bruce Lee hiç bir zaman dövüş kaybetmedi. Gerçekte dövüşe başlamadan önce sadece bir dövüşü kaybetmişti. 13 yaşındaydı. Bruce ustası Wing Chun idi. (Yip Man.) Diğer öğrenciler Bruce'un saf Çinli olmadığını öğrendiklerinde onu reddetmişlerdi .Bunun üzerine hocası onu hep özel olarak çalıştırdı.
5658117918c7736338a3ab50

3- Dövüş sanatları ile ilgili filmlerde bir çok dövüş sahnesi daha etkileyici olması için genellikle sinema teknikleri ile hızlandırılır. Ayrıca ortalama normal bir çekimde saniye başına 24 kare çekim yapılır. Fakat Bruce Lee o kadar hızlıydı ki çekimlerinde saniye başına 34 kare resim alınmak zorunda kalınıyordu.
4- 14 yaşında dansa merak saldı. Bu konuya aşırı yetenekliydi. Hatta Hong Kong’da Cha Cha şampiyonasına katılıp birinci seçildi.
5- 1973 de Bruce o dönemin en ünlü basketbol yıldızı ve yakın arkadaşı, öğrencisi, Kerim Abdüljabbar’a ölüm oyunu filminde rol almasını teklif edince Jabbar düşünmeden kabul etmişti. Jabbar'ın menajeri , Bruce Lee'ye karşı filmde dövüşeceğini öğrenince baygınlık geçirmişti.

6- Bruce Lee günlük rutin bir antrenmanında 360 waist twists, 100 sit-up twists, 100 leg raises, 200 leaning twists, 200 frog kicks, 2000 tekme ve 5000 yumruk atıyordu. Ve bunlar yalnızca gerçek antrenmanına başlamadan yaptığı rutin çalışmanın bir parçasıydı.

7- Karısı Linda Lee Cadwell, O'na karşı çok tutkulu ve kıskançtı. Filmlerinin sonunda kadın rol arkadaşları yüzünde kavga etmişler ve uzun küskünlükler oluşmuştu.
565810d418c7736338a3ab4b

8- 1972 yılında Beruce Lee, Karate Hükümdarlığı Şampiyonu Chuck Norris'i The Return of the Dragon isimli filme deavt etti. Chuck Norris son dövüş sahnesinde kimin kazanacağını sorduğunda Bruce Lee bu gayet açık şeklinde cevap verdi. Chuk Norris'le yapılan röportajda Bruce Lee'nin kendini yenmesine nasıl izin verdiği sorulunca " Şimdi sen filmde Karate Hükümdarlığı Şampiyonu'nu yenecek misin ? dedim o da bana " Hayır karatede savunma şampiyonu olan birini öldüreceğim" dedi.

9- Bruce sadece kas değildi.Washington üniversitesinde dövüş üzerine psikolojik eğitim aldı ve okullarda bu eğitimin yaygınlaşması için sponsorluk yaptı. Sonunda kendi okulunu açtı.
10- Hırsla çalıştığı yıllar kendisini oldukça yıpratmıştı.10 mayıs 1973 de yakınlarını korkutan bir rahatsızlık geçirdi.bu aşırı efordan yorgunluk hastalığı idi.nefes almakta zorluk çekiyor,kısa bir hasta hane macerasından sonra sağlam bünyesi sayesinde mucizevi bir şekilde iyileşti.ancak 2 ay sonra cevabı halen bulunamayan bir sebeple vefat etti.
565818a918c7736338a3ab95

BRUCE LEE'NİN KENDİ DİLİNDEN BAŞARI TEKNİKLERİ:
1- Kung fu bir sanattır. Dövüşçünün hareketleri uyumlu ve seri olmalıdır. Bütün vücudunu kullan.
2- Yanaşırken çok dikkatli davran. Her zaman rakibinin gözlerini izle. Çünkü gözler açık verir. En iyi onlar konuşur. Eller aldatıcıdır.
3- Asla bir anda hareket etmeye karar verme. Her şart altında hareket etmeye hazır ol. Böylelikle zihnin esneklik, vücudun sertlik kazanır.
5658169018c7736338a3ab89

4- Daha sonra bir taktik oluşturabilirsin. Çok tecrübe gerektirir. Zamanla otomotikleşirsin, ne yapacağını düşünmezsin bile, hareket kendiliğinden oluşur.
5- Gerçek bir dövüşçü hem zihnini hem de bedenini güçlendirir, dövüşçöünün güce sahip olabilmesi için ruhi sükunu sağlaması gerekir.
6- Kendinizi bir su kütlesi olara düşünüp bulunduğunuz kaba uyum sağlamalı öyle dövüşmelisiniz.
565816dc18c7736338a3ab8d

7- Bir işi yaparken ne yaptığının farkında ol, hayal gücünü harekete geçir ve o işi tam anlamıyla hissedip hakkını vererek yap.
8- Su gibi ol, yumuşak görün ama gerektiğinde bir taşı parçala.
5658176418c7736338a3ab8f

9- Kendisiyle yapılmış bir mülâkattan:
Soru: Bir rakiple karşı karşıyayken ne düşünürsünüz?
Brucee Lee: Rakip yoktur.
Soru: Peki, neden?
Brucee Lee: Çünkü ''ben'' kelimesi yoktur. İyi bir dövüş küçük bir oyun gibi olmalı ama ciddi bir şekilde oynanmalı.
Rakip üzerime geldikçe ben büzülürüm, o büzüldüğündeyse ben üzerine giderim ve vuruş hamlesinin zamanı
geldiğinde ''ben'' vurmam ( yumruğunu göstererek ) o vurur.

10- Herhangi bir teknik ne kadar çarpıcı ve faydalı gözükürse gözüksün, zihin ona takılı kaldığı sürece hastalık meydana getirir.

Selçuk

New member
Kullanıcı
Çocukluğumun Kahramanı Bruce Lee'yi rahmetle anıyorum.

Minikçe

Well-known member
HanımZade
onlarda aşık olmuş onlarda kıskanmış

Alt