Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’tan İlk Fotoğrafı Gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’tan ilk fotoğrafı gönderdi. BAE’nin Hope adlı uzay aracı gezegenin yörüngesinde araştırmalar yapacak.​


Birleşik arap emirlikleri mars hope uzay


Birleşik Arap Emirlikleri, Mars görevinde ilk adımı tamamladı. Kızıl Gezegen’in yörüngesine soktukları Hope adlı uzay aracı ile; Dünyamıza yeni bir Mars fotoğrafı göndermeyi başardı.
Geçen salı günü (9 Şubat) Türkiye Uzay AJansı programı açıklanmış, ülkemizin Ay’a seyahat macerasının resmen başladığını öğrenmiştik. Hedef ise 2023 yılında uzaya bir Türk vatandaşını götürmek olarak açıklanmıştı. Aynı gün, Birleşik Arap Emirlikleri de Hope adlı uzay aracını Mars yörüngesine soktuğunu duyurmuştu.


Şimdi ise o aracın çektiği ilk görüntü Dünya’ya ulaştı. BAE, bu hamlesiyle Kızıl Gezegen’de bilimsel araştırma yapmaya başlayan ilk Arap ülkesi olma unvanını da elde etti. Hope adlı uzay aracı geçen yıl temmuz ayında Japonya’dan fırlatılmıştı. Mars’a daha önce Çin ve ABD de araçlar göndermiş, bu araçlar ay yüzeyine iniş de gerçekleştirmişti. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri’nin aracı yalnızca yörüngede kalarak gözlem yapmakla yetinecek.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars Görevi Gözlem Odaklı Olacak​

Hope aracının Mars atmosferini incelemesi, gezegenin hava olaylarını ve iklimini araştırması planlanıyor. Bilim insanlarının odak noktası ise Mars atmosferi ile birlikte gezegenin geçmişte bünyesinde barındırdığı “suyu” nasıl kaybettiğini anlamak olacak.
BAE’nin Mars görevinin en az bir Mars yılı -yani 687 Dünya günü– sürmesi planlanıyor.
Mars Hope Birleşik Arap Emirlikleri

Hope tarafından çekilen ilk fotoğraf, Kızıl Gezegen’e 27.700 kilometre uzaklıktan kaydedildi. Fotoğrafın çekim tarihi ise 10 Şubat 2021. Yani aracın Mars atmosferine girişinden bir gün sonra.
Kaydedilen fotoğrafın sol üst köşesinde Mars’ın kuzey kutbu dikkatleri çekiyor. Merkezinde ise günün ilk ışıkları ile ortaya çıkan Güneş Sistemi’nin en büyük volkanı Olympus Mons. Terminatör olarak da anılan bu volkan, gün ve gece sınırının hemen sağ tarafında karşımıza çıkıyor.
Fotoğrafta sıra halinde üç volkan yer alıyor: Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons. Daha sağ tarafta ise dev kanyon sistemi Valles Marineris gözlemleniyor.


Birleşik Arap Emirlikleri, Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımda, Hope aracının Mars’tan ilk görüntüyü iletmesini ülke tarihlerinin dönüm noktası olarak tanımladı. BAE’nin, uzay araştırmaları yapan ileri ülkeler arasına girdiğinin altını çizdi.


BAE’nin ilk Mars fotoğrafını kaydettiği gün, Çin’in Tianwen-1 adlı aracıyla Mars’a ulaşmayı başardı. Bu aracın önümüzdeki mayıs ya da haziran aylarında Mars yüzeyine inecek. Çin, daha önce Ay’a bayrak diken ikinci ülke olmuş ve Ay toprağından örnekleri dünyamıza getirmişti.
 
Üst
Alt