BANKA BORCUMU ÖDEYEMESEM, HAPİS YERMİYİM?

EUPHRAT

Mevsim.Org Doğru Adrestesiniz
Yönetici
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
1,197
Tepkime puanı
2,691
Puanları
113
Borcunu ödemeyene hapis var mı ?

Bankalardan alınan veya kişilerden senet karşılığı alınan borçlardan dolayı vatandaşlarımız bazan farklı kanuni yaptırımlar ile karşılaşabilir. özellikle de kredi borcunu zamanında ödeyemeyen kişilere evvela haciz ve sonrasında daha vahim bir hal şekilde hapis cezası verilebilmektedir. Bankalara yada değişik şahıs ve kurumlara senetle ya da ayrıcalıklı sözleşmeler ile borcu olup da borcunu ödeyemeyen kişiler bu cezalar konusunda endişe duymakta ve borcunu ödemeyen hapse girer mi şeklinde korku yaşayabilmektedir.
Bu yazımızda özellikle de kredi borcu olana hapis cezası verilmekte mi sorusuna cevap vereceğiz. yurdumuzda yürürlükte olan türkiye Cumhuriyeti uygar Yasasına ve Borçlar Kanununa göre, borcunu ödemeyen kişiler bazı kanuni yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu kanuni yaptırımlar sırasıyla; alacaklı kişi ya da kurumun ihbarname göndermesi, arkasından borcunun ödenmemesi zorunda avukat aracılığıyla haciz işlemlerinin başlatılması varsa maaşına el koyulması süreci takip eder. Mal ve maaş yoksa o durumda insana borcunu zamanında ödemesi için ek bir süre verilir ve borç için bir sözleşme taahhüt imzalatılır.
Bankaya ve ya kişilere borçlu olan kişi yukarıdaki süreçten sonra yani borcunu ödeyeceğine dair taahhüt imzalamasına karşın halen borcunu ödememeye devam ederse banka yada insanlar bu konu için kişiyi şikayet edebilir. şikayete söz konusu olan kişiye bir dosya açılır ve savcılık yönünden bu insana yakalama kararı çıkartılır. kişi ilk etapta ikamet adresinin bulunduğu yerde aranır bulunamazsa, o halde UYAP üstünden bu kişiye yakalama emri çıkartılır.
Borcu yüzünden yakalama kararı olan kişi yakalandığı yerde derhal polis veya jandarma karakoluna götürülür ve arkasından adliyede ifadesi savcılık tarafından alınır. Bu noktadan sonra büyük ihtimal tutuklanır.


Kredi borcuna hapis var mı?


Banka Borcu Yüzünden Ceza Evine Girilir Mi?
Banka borcu yüzünden hapse girilir. Nasıl mı? Siz bankadan kredi çekersiniz ve kredi taksitlerinizi zamanında ödemek zorunda kalmazsınız. Bu durumda banka sizinle bir tekrar yapılandırma için bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre sizin bankaya olan borçlarınızı zamanında ödeyeceğinize dair sizden bir söz alınır. icra sözleşmesi de denilen bu anlaşmaya göre siz bundan böyle bankaya olan borç sözünüzü yerine getirmezseniz o durumda hapis cezası alabilirsiniz.
Banka borcu yüzünden hapse girer miyim diye merak ediyorsanız bu soruya maalesef evet demek durumundayız. çünkü bankanın bu şekilde size kanuni bir yaptırımı mevcuttur. Hatta uzun zaman hapiste kalsanız dahi bankaya olan kredi borunuz silinmez. Yani ceza evinden çıktıktan sonra da bankaya olan borcunuz devam eder.
Kredi borcumu ödeyemedim hapse girer miyim diye büyük kaygı duyan binlerce bireyin olduğunu tahmin ediyoruz. Size bu konuda hem yol göstermek hem de kanuni olarak haklarınız anlatım etmek için kaleme aldığımız bu makalemizi okumaya devam etmenizi istiyoruz. çünkü burada belirttiğimiz şeyleri uygularsanız hapis cezası almaktan kurtulabilirsiniz. lakin yine de bizim tavsiyelerimizin yanı dizi bu alanda uzaman bir avukata danışmanızı da öneririz.
Bankaya olan borcunuzu tekrar yapılandırabilirsiniz. tekrardan yapılandırılan borçlar ödenmediğinde hapis cezası gelir mi diye problem insanlar olmakta. Bu konu hakkında problem bulunmamaktadır. Yani borcunuzu tekrar gönül rahatlığı ile yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırdığınız borcu da ödemediğinizde herhangi bir adli yaptırım alacağınızı düşünmüyoruz. ama burası çok önemli…
eğer banka ile tekrardan yapılandırma ile birlikte icra sözleşmesi imzalarsanız o durumda bundan böyle bu borcu ödemek mecburiyetinde oluyorsunuz. Yani şayet bankaya olan borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konu için geliriniz olmadan o durumda kesinlikle bankanın size önerdiği ve bir sözleşme ve ya anlaşmayı imzalamayın. Banka avukatı bu konu için sizi ikna etmeye çalışabilir. fakat tekrar anlatım ediyoruz. şayet bankaya olan borcunuzu ödeyeceğinize dair bir sözleşme imzalar ve buna rağmen borcunuzu ödememeye devam ederseniz o durumda hapis cezası alırsınız. Ve borcunuzu ödeyinceye kadar da uzun bir zaman hapis yatabilirsiniz. Bu zaman 90 gün olabilmektedir.
Aşağıdaki videoda banka kredisini ödemediğinizde kaybedebileceğiniz haklarınız belirtilmiştir.


Borç Yüzünden Tutuklanan Nasıl Serbest Kalır?

Bankaya ve ya kişilere borcu yüzünden tutuklanan şahıs bu borcunu ödemeyi taahhüt ederek bu tutukluluğa son veremez. Zaten daha öncelikle söz verdiği halde bu borcunu ödememiş ve bu sebepten dolayı da borç işlemleri yargıya intikal etmiştir. Bu aşamadan sonra yani borç yüzünden tutukluluk meydana geldikten sonra, kişi fakat bu borcunu öderse hapisten kurtulabilir. Bunun için kişinin avukatının alacaklılar ile temasa geçip bu borcun ödenmesini sağlaması gerekmektedir. Bu borç ödendikten sonra da bireyler de şikayetten vazgeçer ve kişi de serbest kalır. lakin bu kara listeye girmek için kimi yeterli olabilmekte.

Ödenmeyen Banka Kredisi Ne Olur?

Bankaya olan kredi borcunuzu ödemezseniz, banka bu alacağınız sizden alıncaya kadar her çeşitli yolu deneyecektir. Haciz, maaşa el koyma, icra, hapis aklınıza gelen her şey. Siz bankadan kanuni ve yasa dışı hareketler ile kaçsanız bile banka uzun yıllar sizin peşinizi bırakmayacaktır. Ya banka ile oturup bu meseleyi halledersiniz yada ömür boyu banka sizin gölgeniz bu gibi borcunu tahsil etmek için peşinizden gelecektir.
Bu banka borcu yüzünden sigortalı çalıştığınızda hemen maaşınızın bir kısmına el koyulacaktır. Bir mal-mülk satın aldığınızda banka buna haciz koyacaktır. Kısacası maddi manada resmi bir adım attığınızda banka hemen karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle bankaya olan borcunuzu bir biçimde ödemenizi tavsiye ederiz. Bu borçtan kurtulmanız pek de basit olmayacaktır.
 
Üst
Alt