Ayrılık Depresyonuyla Nasıl Baş Edilir?

• Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest
Ayrılık Depresyonuyla Nasıl Baş Edilir?

Ayrılık sonrası yaşanan kalp kırıklığı ve üzüntü kişiyi depresyona sürüklemektedir. Kimileri için bu depresyon süresi uzun sürerken kimileri için kısa sürmektedir. Bu depresyon süreci ne kadar uzun sürerse kişi kendini o kadar yıpratmakta, kendini psikolojik bir çöküntüye sokmaktadır. Ayrılık sonrası depresyonu atlatmanın en önemli koşulu kişinin iyi olmayı istemesidir. Bununla başa çıkarken kişi arkadaşlarından ailesinden yardım alabilir.

Peki ayrılık depresyonuyla nasıl baş edilir? Neler yapmak gerekir?

♥ Ayrılık depresyonunun uzun sürmesinin nedenlerinden birisi kişinin ayrılığı kabullenememesidir. Kişi ayrılığı kabul etmediği için hala sevgili olduklarını düşünmektedir. Bu tür düşünceler kişiyi daha çok çıkmaza sürüklemekte, depresyondan zor çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden işe ayrıldığınızı kabullenmekle başlayın. Telefonunuzdan eski sevgilinizin telefon numarasını silin. Mümkünse karşılaşmayın ve iletişime geçmeyin. Ayrılıktan sonra yaklaşık 1 yıl birbirinizi görmeyin.

♥ Ayrılık sonrası depresyonda yapılan en büyük yanlışlardan birisi kişinin kendini eve kapatması, sosyal yaşamdan kopmak istemesidir. Ayrılık depresyonuyla baş etmek için ailenizle, arkadaşlarınızla dışarı çıkın, gezin. Kendinizi çökük ve bıkkın hissetmemek için spor yapın. Böylece kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

♥ Ağlamak istiyorsanız ağlayın. Ağlamak kişinin bir bakıma içini dökmesi demektir. Ağlamadığınızda düşünceleriniz içinde kalarak daha da büyüyecektir. Ağlarken yanınıza en yakın arkadaşınızı çağırabilir, ondan destek alabilirsiniz.

♥ Ayrılık sonrası depresyonda bazı kişilerin aklına hemen intikam alma duygusu gelmektedir. Ancak bu bir çözüm değildir. Eski sevgilinize bir kötülük yapmak sizi o an rahatlatacaktır. Ancak bunun geçici bir çözüm olduğunu unutmayın, insani duygularınızdan vazgeçmeyin.

♥ Yanınıza en yakın arkadaşınızı alarak küçük bir tatile çıkabilirsiniz. Böylece eski sevgilinizle vakit geçirdiğiniz şehirden, anılarınızdan bira uzaklaşmış, kafa dinlemiş olursunuz. Ufak bir tatil sizi mutlu hissettirecek, rahatlatacaktır.

♥ Çoğu kişi için affetmek kolay olmasa da eski sevgilinizi affetmeye çalışın. Bu size o an için mantıksız gelse de uzun sürede sizi daha mutlu hissettirecektir. Affetmenin en büyük erdem olduğunu unutmayın.

♥ Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda kendinizi suçlu hissetmeyin. Ben dışarı çıktım, eğleniyorum, acaba o üzgün müdür, acaba yanlış mı yapıyorum gibi düşüncelere kapılmayın. Herkesin artık kendi hayatı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alt