Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda Komut İstemi sayfası üzerinden cihazınızın pek çok farklı bilgisini düzenleyebileceğiniz komut var. Bu komutlardan biri Attrib komutudur. Sizin için Attrib komutu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve komut ile ilgili bilmeniz gereken detayları anlattık.

Eğer standart bir bilgisayar kullanıcısıysanız cihazınızda bulunan her türlü detayı bilmiyor olabilirsiniz ama yine de Komut İstemi sayfası üzerinden yazacağınız birkaç komut ile pek çok bilgiye ulaşabilir ve birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu komutlardan bir tanesi de Attrib komutudur. Attrib komutu ile dosyalarınızın derinine inebiliyorsunuz.
Attrib komutu nedir, ne işe yarar? Böyle bir soruya tek bir cümle ile yanıt vermek oldukça zor çünkü Komut İstemi sayfasına Attrib yazdıktan sonra ardına ekleyeceğiniz her bir harf ile başka bir komut gönderiyor ve farklı bir işlem başlatıyorsunuz. Sizin için Attrib komutu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu işlevsel komut ile ilgili bilmeniz gereken detayları anlattık.
Attrib komutu nedir?
Bilgisayarınızda bulunan her klasörün ve dosyanın kendine ait birtakım öznitelikleri vardır. Komut istemi sayfasına yazacağınız Attrib komutu ile bilgisayarınızdaki klasör ve dosyaların özniteliklerini hem görüntüleyebilir hem de düzenleyebilirsiniz.

Tüm Windows sürümlerinin Komut İstemi sayfasında Attrib komutu çalışır. Komut İstemi sayfasına Attrib komutunu yazdıktan sonra ardına ekleyeceğiniz harfe ve dosya, klasör adına göre yaptığınız işlem değişiklik gösterecektir.
Attrib komutu ile kullanılabilen harfler ne anlama geliyor?
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/17/a23acdfb8bb95b406d0d0ad4677cecddeb16a56d.png][/TBR]
Bilgisayarınızda Komut İstemi sayfasını açtıktan ve Attrib komutunu yazdıktan sonra ekleyeceğiniz her harfe yani komut anahtarına göre gerçekleşecek işlem değişecektir. Ürün anahtarı ardından dosya adresi yazarak hangi dosya üzerinde işlem yapacağınızı seçersiniz. Attrib komutu ile kullanılan harflerin anlamları şu şekilde:
  • + a: Dosyanın arşiv özniteliğini ayarlar.
  • -a: Dosyanın arşiv özniteliğini temizler.
  • + h: Dosyanın gizlilik özniteliğini ayarlar.
  • -h: Dosyanın gizlilik özniteliğini temizler.
  • + i: Dosyanın ‘Dizine eklenmemiş’ özniteliğini ayarlar.
  • -i: Dosyanın ‘Dizine eklenmemiş’ özniteliğini temizler.
  • + r: Dosyanın salt okunur özniteliğini ayarlar.
  • -r: Dosyanın salt okunur özniteliğini temizler.
  • + s: Dosyanın sistem özniteliğini ayarlar.
  • -s: Dosyanın sistem özniteliğini temizler.
  • + v: Dosyanın bütünlük özniteliğini ayarlar.
  • -v: Dosyanın bütünlük özelliğini temizler.
  • + x: Dosyanın fırçalama özniteliğini ayarlar.
  • -x: Dosyanın fırçalama özniteliğini temizler.
  • drive, dosya adı: Özniteliğini değiştirmek istediğiniz sürücüyü belirler.
  • / s: Üstteki komut ile belirlediğiniz sürücünün özniteliğini ve üzerinde yapılan değişiklikleri görüntüler.
  • / d: / s ile birlikte kullanarak işlem yaptığınız dosya dizinini görüntülersiniz.
  • / l: / s ile birlikte kullanarak yazdığınız bağlantıya değil, bağlantının kendisine işlem yaparsınız.
  • /?: Attrib ardından yukarıdaki komut anahtarlarından birinin sonuna /? komutunu ekleyerek komut anahtarının işlevini öğrenebilirsiniz.
Attrib komutu nasıl kullanılır?
  • Adım #1: Bilgisayarınızdaki Komut İstemi sayfasını açın.
  • Adım #2: Attrib yazın.
  • Adım #3: Ardından komut anahtarı ekleyin.
  • Adım #4: Özniteliğini değiştirmek istediğiniz dosya adresini yazın.
  • Adım #5: Enter’a basın.
  • Adım #6: Attrib komutu işlemi gerçekleştirdi.
Adım #1: Bilgisayarınızdaki Komut İstemi sayfasını açın
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/18/4dff053b0888b4f43580a8d2f812e87a718b0c12.png][/TBR]
Attrib komutunu kullanabilmek için öncelikle bilgisayarınızdaki Komut istemi sayfasını açmalısınız. Bunun için Windows + R tuş kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın. Buraya cmd yazın ve Tamam butonuna tıklayın. Komut İstemi sayfası kısa sürede açılacak.
Adım #2: Attrib yazın
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/18/85f668d5f6ec5b89271f3df166a1fa9004aea309.png][/TBR]
Bilgisayarınızdaki Komut İstemi sayfasını açtıktan sonra Attrib komutunu çalıştırmanın ilk adımı Attrib yazmaktır. Bu sayede Komut İstemi sayfası daha sonra yazacağınız komut anahtarlarının ne anlama geldiğini bilecek ve ona göre işlem yürütecektir.
Adım #3: Ardından komut anahtarı ekleyin
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/18/06a30d5444bca8d6952da83b8e74522b7c7f1204.png][/TBR]
Yukarıda açıkladığımız uzun listede komut anahtarları bulunuyor. Attrib komutunu yazdıktan sonra yapacağınız işleme en uygun olan komut anahtarını seçin ve Komut İstemi sayfasına ekleyin. Tek seferde birden çok komut anahtarı ekleyebilirsiniz.
Adım #4: Özniteliğini değiştirmek istediğiniz dosya adresini yazın
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/18/9cd6f279b3d17c03dbd0bde4b3cc6ba7cd3958c3.png][/TBR]
Bilgisayarınızda açtığınız Komut İstemi sayfasına Attrib yazdıktan ve komut anahtarını ekledikten sonra bu komutların yanına dosya adresini yani dosya dizinini de eklemeniz gerekiyor. Sayfa böylece verdiğiniz komutu hangi dosya üzerinde işlemesi gerektiğini bilecek.
Adım #5: Enter’a basın
Bilgisayarınızda açtığınız Komut İstemi sayfasına Attrib yazdıktan ve komut anahtarını ekledikten, bu komutların yanına dosya adresini yani dosya dizinini de ekledikten sonra komutu onaylamak için Enter tuşuna basmalısınız. Enter’a basmadan önce komutun doğru olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.
Adım #6: Attrib komutu işlemi gerçekleştirdi
İlk kez yapanlar için biraz karmaşık gelebilir ama bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerin özniteliğini görüntülemek ya da düzenlemek için birkaç kelime yazmak yeterli oluyor. Attrib, komut anahtarı, dosya adresi, Enter adımları sonrası verdiğimiz komut işlemi gerçekleştirilmiş olacak.
Attrib komut örnekleri
[TBR=https://img.mevsim.org/images/2020/08/18/d8701af65fc97297274e89f2bc872964d33457aa.png][/TBR]

Yukarıda detaylı olarak anlattığımız Attrib komutu nasıl kullanılır adımlarına dair birkaç örnek vermekte yarar var. Aşağıdaki örneklere bakarak siz de ihtiyacınız olan Attrib komutunu bilgisayarınızın Komut İstemi sayfasına yazabilirsiniz.
  • attrib myimage.jpg: Attrib komutu ardından direkt bir dosya adı yazarak o dosyanın özniteliklerini görüntüleyebilirsiniz.
  • attrib +r c:\windows\system\secretfolder: Burada secretfolder dosyasının salt okunur özniteliği açılıyor.
  • attrib -h -r -s c:\boot\bcd: Burada bcd dosyasına ait tüm öznitelikler siliniyor. Böylece dosya kolayca yeniden oluşturulabilir.
  • attrib -h c: \ config.sys: Burada config.sys dosyasının gizlilik özniteliği siliniyor.
Sizin için Attrib komutu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık, komut anahtarlarını açıkladık ve komut örnekleri verdik. Bilgisayarınızda bulunan dosya ve klasörlerin özniteliğini görüntülemek ya da düzenlemek için siz de Attrib komutunu kullanabilirsiniz.

Alt