Atatürkü anlamak

Ahmet

New member
Kullanıcı
evet sevigli arkadaşlar bu konuda düşünüyorsunuz bilmeme ama bizim temel sorunlarımızdan birsidir Atayı anlamak. Özellikle toplumumuzun belli bir kesiminin antpatik baktığı belli bir kesimininde putlaştırdığı atatürk gercekten kimdir ne yapmıştır neyi hedeflemiştir bunu gerçek anlamda idrak edebiliyormuyuz gelin bukonu üzerine biraz fikir jimnastiği yapalım bilgilerimizi tazeleyip birbirimizi bilgilendirirken gercegede yaklasma calısalım

Ahmet

New member
Kullanıcı
Atatürk basarılı bir devlet adamı olmakla beraber Türkiye cumhuriyeti devletininde kurucularının lideridir. mustafa kemal bu toplumun ortak değeridir bir kesimin veya bir zümrenin tekelinde değildir.. kendisinni hayatından anladığımız kadarı ilede kendisinin izinden yürümenin kendisni putlaştırmak olmadığını dünyadaki gelişmelere hızla ayak uydurup dünyadaki değişimde rüzgardan etkilenene değil rüzgara yön veren değişimin aktif rollerini üstlenen bir millet olmamızı istiyor..

Atatürkü iyi anlarsak onun ogünün türkiyesinde aldığı kararların ogün için en iysi oldugunu takdir eder saygı duyarız ama dünya son 100 yılda bile okadar hızlı gelişiyor değişiyorki şimd yapmamız gereken bugünün dünyasında ileriyi görüp ileriye doğru gidebilmektir...

A

AyLa

Guest
Sevgili Ahmet Arkadaşım

Bu güzel paylaşımın için teşekkür ederim.
Bir ATATÜRK'çü olarak yazmak istediğim çok şey var aslında. Ama bunlar elbette derin ve biraz zor konular.

Keşke burda sesli konuşma imkânı olsa ve bunları, hep beraber tartışabilsek :) ))

Ahmet

New member
Kullanıcı

Ahmet

New member
Kullanıcı
sende düşüncelerini paylaş ama bekliyorum

A

AyLa

Guest
Sağol can...sende cansın.

Benim düşüncelerim şöyle;

Bir ATATÜRK'çü olarak çoğu Türk Milletinin bizlere verilen yeni kimliğin kıymetini ve yaşama kalitesinin göz ardı edilmesi, bunlara nankörlük yapılması, Ulu Önderimizin Din düşmanı gösterilmesi ve o zamanki şartlar konusunda, yap yeni bir Toplum yaratıp, Soyumuzu kurtarma adına yaptıklarına bu şekil ihanetlik edilmesi beni inanılmaz sinirlendiriyor.

Benim en çok kızdığım ve sorguladığım konu, ATATÜRK'ün sözde Din Düşmanlığı.

Bunu düşünenlere şunu sormalı;

Müslüman olmayan ülkelere ilk Cami'leri kim yaptırdı?

Bu tek sorunun cevabı bile bana yeter!

Ve bu Din bekçileri kendileri Dinleri adına boş konuşmadan başka ne gibi verim sağladılar.

Elbette ki Dünyanın kabullendiği bir Liderin, bir kaç kişinin kabullenmemesi önemli değil. Ama o kabullenmediği insan sayesinde bugününü yaşadığını, bir Müslüman olmasını - Türk Soyadı olmasını borçlu olduğunu unutması moralimi bozuyor.

Dahasıda var ama bunlar en önemlileri şimdilik.

Ahmet

New member
Kullanıcı
Atatürk nihayetinde bir insandı günahları hataları eksikleri elbette vardı.. almış olduğu kararların ve yaptığı uygulamaların eksikliğini hatalarını soylemekten geri durmak doğru olmaz lakin bu şu gerçeğide değiştirmiyor o günün koşulllarında gerçek anlamda atatürk din düşmanımıydı değilmiydi bugün sorgulamak bize bişi kazandırmaz ... oyle veya değil bunu bir kenara bırakmak lazım ..

gercek suki atatürkün en önemli başarısı yorgun ve bitkin bir milleti tekrar çoşkuyla yeni bir yola çıkarmasıdır .. bu yolla birlikte istiklal mücadelesi başlamış ve Türkiye cumhiuriyeti kurulmuştur..

Atatürk iyi bir mümin midir değilmidir bunu Allah bilir biz değil atatürk iyi bir devlet adamıdır ve o günün şartlarında doğru bir ekip kurmuş yanına doğru insanları almayı becerebilmiş ve yanındakilerle kutlu bir zafere imza atmıştır .

Atatürk ne yermek nede gereksiz övmek doğru değildir bizim insanımızın düştüğü en öneml hata bu konuda şudur bazıları atatürkü putlastırıyor haddinden fazla büyütüyor bazıalrıda yerin dibine sokuyor
şimdi su gercekleri iyi bilmek lazım

1- eğer atatürkü yercekseniz sunu biliceksiniz atatürk ve silah arkadasları olmasaydı bugün adınız alexndar olurdu ahmet mehmet değil veya angiline olurdu ayse fatma değil
2- eger atatürkü yercekseniz sunu bileceksiniz kendi dilinizi değil inglizceyi kullanırdınız bir millet bilinciniz bile olmazdı
3-Atatürkü abartırkenden överkende sunu unutmayın bu millet bir değil onlarca atatürk cıkardı alparslan -fatih sultn mehmet han . kanuni sultan süleyman v.s onlarca sayabiliriz

bizim Atatürk deyince aklımıza gelmesi gereken ise ne yaptıkalrıdır nede yapmadıkları

o vakit aklımıza gelmesi gereken sunlar olmalıdır

bugünün kosullaında daha ileriye ülkemizi milletimizi nasıl taşıyabiliriz. bugünün muaasır medeniyetler seviyesi nedir bu seviye nasıl aşılır daha iyi yasam kalitesi nasıl yakalanır bu ve benzeri sorular gelmeli ve bunlara cevap üretebilmeliyiz
zira geri kalanı tefeerruattan ibaret boş tartışmadan başka birşey değildir

Moderatör tarafında düzenlendi:
A

AyLa

Guest
Atatürk nihayetinde bir insandı günahları hataları eksikleri elbette vardı.. almış olduğu kararların ve yaptığı uygulamaların eksikliğini hatalarını soylemekten geri durmak doğru olmaz lakin bu şu gerçeğide değiştirmiyor o günün koşulllarında gerçek anlamda atatürk din düşmanımıydı değilmiydi bugün sorgulamak bize bişi kazandırmaz ... oyle veya değil bunu bir kenara bırakmak lazım ..

gercek suki atatürkün en önemli başarısı yorgun ve bitkin bir milleti tekrar çoşkuyla yeni bir yola çıkarmasıdır .. bu yolla birlikte istiklal mücadelesi başlamış ve Türkiye cumhiuriyeti kurulmuştur..

Atatürk iyi bir mümin midir değilmidir bunu Allah bilir biz değil atatürk iyi bir devlet adamıdır ve o günün şartlarında doğru bir ekip kurmuş yanına doğru insanları almayı becerebilmiş ve yanındakilerle kutlu bir zafere imza atmıştır .

Atatürk ne yermek nede gereksiz övmek doğru değildir bizim insanımızın düştüğü en öneml hata bu konuda şudur bazıları atatürkü putlastırıyor haddinden fazla büyütüyor bazıalrıda yerin dibine sokuyor
şimdi su gercekleri iyi bilmek lazım

1- eğer atatürkü yercekseniz sunu biliceksiniz atatürk ve silah arkadasları olmasaydı bugün adınız alexndar olurdu ahmet mehmet değil veya angiline olurdu ayse fatma değil
2- eger atatürkü yercekseniz sunu bileceksiniz kendi dilinizi değil inglizceyi kullanırdınız bir millet bilinciniz bile olmazdı
3-Atatürkü abartırkenden överkende sunu unutmayın bu millet bir değil onlarca atatürk cıkardı alparslan -fatih sultn mehmet han . kanuni sultan süleyman v.s onlarca sayabiliriz

bizim Atatürk deyince aklımıza gelmesi gereken ise ne yaptıkalrıdır nede yapmadıkları

o vakit aklımıza gelmesi gereken sunlar olmalıdır

bugünün kosullaında daha ileriye ülkemizi milletimizi nasıl taşıyabiliriz. bugünün muaasır medeniyetler seviyesi nedir bu seviye nasıl aşılır daha iyi yasam kalitesi nasıl yakalanır bu ve benzeri sorular gelmeli ve bunlara cevap üretebilmeliyiz
zira geri kalanı tefeerruattan ibaret boş tartışmadan başka birşey değildir

Yüreğine sağlık Ahmet Arkadaşım
Seninleyim

Ahmet

New member
Kullanıcı
tşk ederim ben içimdeki doğruları paylaşıyorum

Ahmet

New member
Kullanıcı
Asıl ben teşekkür ederim Ahmet.
Bence güzel paylaşımların var.
Hepsine dahil olamıyorum, o ayrı:)
Çoğu Türk'çem uzun soluklu konulara yatkın değil herzaman.

Yüreğine sağlık güzel yürekli insan çok güzel Türkçen var ...

Ahmet

New member
Kullanıcı
keske herkes senin benim gibi olabilse ...

Ahmet

New member
Kullanıcı
Keşke
Ama kimseyi iyiliğe, sadakate, Milliyetçiliğe veya Vatan Sevgisine zorlayamazsın.
O da onların şanssızlıkları diyelim ;-)

şanssızlık çok basit bir tabir bence alçaklıkları denebilir en basitinden daha basite indirgemek doğru değil :)))

A

AyLa

Guest
şanssızlık çok basit bir tabir bence alçaklıkları denebilir en basitinden daha basite indirgemek doğru değil :)))

Kimseye o şekil tabir kullanmak istemem eğer karşı karşıya olup bunu gerektiren bir konu olmazsa. Bu nedenle yerinde kullanmayı daha uygun görüyorum :)

Ahmet

New member
Kullanıcı
Kimseye o şekil tabir kullanmak istemem eğer karşı karşıya olup bunu gerektiren bir konu olmazsa. Bu nedenle yerinde kullanmayı daha uygun görüyorum :)

sen bendende iyi neyetlisin rabbim yolundan ayırmasın..

Ahmet

New member
Kullanıcı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alt