AŞIK VEYSEL ve TÜRKÜLERİ

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
HanımZade
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Aşık Veysel'in Benim Sadık Yarim Kara Topraktır (Dostlar Beni Hatırlasın) türküsü adeta kendi hikayesini anlatır niteliktedir.

Veysel, küçük yaşta çiçek hastalığı salgınına tutulmuş ve bir gözünü kaybetmiş, diğer gözünün ise görme yetisi oldukça azalmıştır. Genç yaşta Sivaslı saz şairlerine olan ilgisini gören babası ona da çalması ve söylemesi için fırsat vermiştir.

Aşık Veysel, yirmi beş yaşında evlenmiş, evlendikten bir süre sonra da annesi ve babasını kaybetmiştir. Ilk eşinden olan iki çocuğunu da küçük yaşta kaybetmiştir. Veysel'in ikinci eşinden ise altı çocuğu olmuştur. Uzun bir süre boyunca kendi deyişlerini utandığından söyleyememiştir.

Veysel'in bir başka özelliği daha vardı; köyünde ve çevresinde ondan önce bir tek meyve ağacı olmadığı halde, Sivrialan'da ilk meyve bahçesini o yetiştirmişti. Hem öyle bir bahçe ki, içinde elmadan kayısıya, kirazdan cevize kadar türlü türlü meyve ve çiçek vardı. Veysel, kardeşlerinin yardımıyla bu bahçeyi yapmaya başladığı zaman köylüleri "Atalarımız bunca yıl böyle bir iş yapmamışlar, şu kör adam onlardan iyi mı bilecek ki böyle ise kalkıştı?" demişler. Birkaç yıl sonra ağaçlar yetişmiş, meyve vermiş.

Köylüler önceki dediklerini hatırlayıp utanmışlar ve bu defa "O kör değilmiş, meğer kör olan bizmişiz diyerek Aşık Veysel'i kutlamışlar. İste böylesine uzağa gören bir insandı o... Yetmiş yıl karanlık bir dünyada yaşadı.

Alt