Anadolu Üniversitesi

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
E

Eqe

Guest105.png

Anadolu Üniversitesi
Adres: Yunusemre Kampusü, 26470 ESKİŞEHİR
Telefon: 0 222 335 05 80
Web: www.anadolu.edu.tr/Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşmüştür. İlk dönemlerde, Yunusemre ve İkieylül olmak üzere iki kampüste faaliyet gösteren üniversitenin, Meşelik ve Bademlik kampüslerinde bulunan eğitim birimleri daha sonra Osmangazi Üniversitesi'ni oluşturmuştur.
Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir?in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır. Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır. Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir'in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır.
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampusu ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampustedir. Bunun yanında Porsuk meslek yüksek okulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampusünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler. Kuruluş Tarihi: 6 Kasım 1958 Enstitü Sayısı: 9 Öğrenim Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca Araştırma Merkezi Sayısı: 27 Üniversite Türü: Devlet Öğretim Elemanı Sayısı: 1.800 Fakülte Sayısı: 12 Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı: 22.300 Devlet Konservatuvarı Sayısı: 1 Lisans Üstü Öğrenci Sayısı: 2.200 Yüksekokul Sayısı: 6 Açıköğretim Öğrenci Sayısı: 1.350.000 Meslek Yüksekokulu Sayısı: 4 Edebiyat Fakültesi, 1993 yılındaki yeniden yapılanma sonucunda 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. 1982 sonrasında ülkemizde Edebiyat Fakültesi adıyla kurulan tek fakültedir. Tarih, Sosyoloji, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümleriyle eğitime başlamıştır. İlk iki yıl örgün ve ekstern öğrenciye hizmet vermiştir. 1998-1999 öğretim yılında, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü, Sanat Tarihi Bölümü ve Arkeoloji Bölümü olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Daha sonra 1999-2000 ders yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2007-2008 ders yılı içinde de Felsefe Bölümü açılmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Diğer bölüm öğrencileri de, isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfı?na bir yıl devam edebilmektedir. Fakültenin amacı; kendi kültürel değerlerimizi aklın, bilimin yol göstericiliğinde ortaya çıkarmak, onları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bunun yanında kendisiyle barışık, çağdaş dünyayı algılayan, geleceğimizin güvencesi olan gençleri iyi birer Arkeoloji, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı uzmanı olarak yetiştirmektir. Mezunlar, başta öğretmenlik olmak üzere kamuda ve özel sektörde iş bulma olanağına sahiptir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Rekreasyon
Spor Yöneticiliği (Yüksekokul)

Eczacılık Fakültesi
Eczacılık

Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji
Felsefe
Rus Dili ve Edebiyatı
Sanat Tarihi
Sosyoloji
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı

Eğitim Fakültesi
Almanca Öğretmenliği
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Fransızca Öğretmenliği
İlköğretim Matematik Öğretmenliği
İngilizce Öğretmenliği
İngilizce Öğretmenliği(UOLP-SUNY Cortland)
İşitme Engelliler Öğretmenliği
Okul Öncesi Öğretmenliği
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Sınıf Öğretmenliği
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Zihin Engelliler Öğretmenliği

Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu
Endüstriyel Tasarım
Moda Tasarımı (Yüksekokul)

Fen Fakültesi
Biyoloji
Fizik
İstatistik
Kimya
Matematik

Hukuk Fakültesi
Hukuk

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri(İkinci Öğretim)
İktisat(İngilizce)
İktisat
İktisat(İkinci Öğretim)
İktisat(İngilizce)(UOLP-SUNY Cortland)
İşletme(İngilizce)
İşletme
İşletme(İkinci Öğretim)
İşletme(İngilizce)(UOLP-SUNY Empire State College)
İşletme(İngilizce)(UOLP-Leeds Metropolitan)
Maliye
Maliye(İkinci Öğretim)

İletişim Bilimleri Fakültesi
Basın ve Yayın
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Fakülte)
İletişim Tasarımı ve Yönetimi
Sinema ve Televizyon

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği(İngilizce)
Çevre Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği(İngilizce)
Endüstri Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği(İngilizce)
Kimya Mühendisliği
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği(İngilizce)
Mimarlık

Sivil Havacılık Yüksekokulu
Havacılık Elektrik ve Elektroniği (Yüksekokul)
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Yüksekokul)
Uçak Gövde-Motor (Yüksekokul)

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Yüksekokul)

 
Üst